Bronisław Komorowski, który przejął obowiązki prezydenta RP, ogłosił tygodniową żałobę narodową. Prezydent Rosji Miedwiediew ogłosił żałobę narodową w Rosji 12 kwietnia. Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku.

W obliczu tej ogromnej narodowej tragedii jesteśmy wszyscy razem, nie ma dzisiaj ani prawicy, ani lewicy, nie ma podziałów, nie ma różnic. Jesteśmy razem w wyrazach współczucia kierowanych do rodzin osób, które zginęły koło lotniska w Smoleńsku - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski w krótkim oświadczeniu dla mediów.

Komorowski ogłosił tygodniową żałobę narodową. Zwrócił się do Polaków, aby uczestniczyli w żałobie "razem, bez różnic".

Żałoba narodowa obowiązuje od 10 kwietnia 2010 r. od godz. 18.00 do 16 kwietnia 2010 r.

Zgodnie z konstytucją to marszalek Sejmu Bronisław Komorowski przejmie obowiązki prezydenta, który zginął w katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Nowe wybory prezydenckie powinny się odbyć najpóźniej w ciągu dwóch i pół miesiąca.

Według konstytucji, marszałek Sejmu tymczasowo, do czasu wyboru nowego prezydenta, wykonuje obowiązki głowy państwa w razie m.in.: śmierci prezydenta, zrzeczenia się urzędu przez prezydenta; stwierdzenia nieważności wyboru prezydenta Rzeczypospolitej lub innych przyczyn nieobjęcia urzędu po wyborze.

Ordynacja prezydencka stanowi, że "w razie opróżnienia urzędu prezydenta marszałek Sejmu zarządza wybory nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu i wyznacza datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów".

Samolot z polskim prezydentem na pokładzie rozbił się w rejonie Pieczerska w czasie podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Samolot runął około 2 km od pasa startowego. Najprawdopodobniej nikt nie przeżył katastrofy.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM