Samolot z ciałem Ryszarda Kaczorowskiego tuż przed 12.30 wylądował na wojskowym lotnisku Okęcie. Tam odbyła się krótka ceremonia powitania. Później trumna z ciałem ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie w asyście honorowej została przewieziona do Belwederu, gdzie wystawiono ją na widok publiczny.

Przed Belwederem licznie zgromadzili się mieszkańcy Warszawy, którzy przyszli pożegnać Ryszarda Kaczorowskiego. To był kochany człowiek. Najukochańszy człowiek II Rzeczpospolitej. On nam przywiózł insygnia. Mam dla niego duży szacunek, dlatego przyszedłem go pożegnać, dotknąć jego trumny - mówi starszy mężczyzna.

Nie brakuje także ludzi młodych, wśród nich są harcerze. Pan Kaczorowski tworzył Szare Szeregi i jakby nie było, powinniśmy trochę to docenić jako harcerze i dlatego tez tutaj jesteśmy i pełnimy tę wartę - tłumaczy młody człowiek.

W Kaplicy Belwederskiej odbyła się uroczystość rodzinna, po której trumna z ciałem Ryszarda Kaczorowskiego została wystawiona na widok publiczny.

Hołd zmarłemu będzie można oddawać dzisiaj do co najmniej godz. 22 oraz jutro od godz. 8 do 17.30. W piątek wieczorem w kościele Świętego Krzyża Planowana jest także msza żałobna.

Pamięć ostatniego prezydenta na uchodźstwie będzie uczczona też koncertem żałobnym, a od godz. 21 przy trumnie czuwać będą harcerze z kraju i zagranicy. Nabożeństwo żałobne za duszę prezydenta Kaczorowskiego odbędzie się także w poniedziałek o godzinie 16 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie. Po mszy, kondukt żałobny odprowadzi Ryszarda Kaczorowskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie zostanie pochowany. Miejsce spoczynku wybrała rodzina.

Komorowski: Czas odpocząć druhu-prezydencie

W uroczystości na płycie lotniska wzięli udział obok najbliższej rodziny przedstawiciele władz państwowych z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem.

Czas odpocząć polski pielgrzymie, czas odpocząć druhu-prezydencie. Czas odpocząć, dobry żołnierzu. Panie prezydencie, ojczyzna wita cię i zarazem żegna po raz ostatni - mówił Bronisław Komorowski podczas ceremonii powitania. Z prawdziwym wzruszeniem witamy dzisiaj jednego z ostatnich żołnierzy-tułaczy, jednego z ostatnich polskich pielgrzymów, którzy przez całe życie, a czasami i przez cały świat, wracali do Polski. Witamy zesłańca syberyjskiego i żołnierza wędrowca, którego wojenne losy zaprowadziły pod Monte Cassino. Emigranta, który mimo goryczy emigracyjnego chleba, miał siły i wolę, aby kontynuować walkę o zachowanie polskości - powiedział marszałek Sejmu.

[Sprawdź trasę przejazdu]

Ryszard Kaczorowski jest jedną z 96 ofiar katastrofy samolotu wiozącego delegację na uroczystości katyńskie. W sobotę w Smoleńsku zginęli prezydent Lech Kaczyński z małżonką, przedstawiciele parlamentu, najwyżsi dowódcy wojska, działacze niepodległościowi.