Raport o przyczynach katastrofy smoleńskiej musi być przekonujący dla światowej, ale przede wszystkim dla polskiej opinii publicznej - mówił Radosław Sikorski podczas wspólnej konferencji z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Ministrowie spotkali się w Warszawie na rozmowy przygotowujące grudniową wizytę prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Polsce.

Siergiej Ławrow zapewnił, że gdy tylko Polska się o to zwróci, szefostwa MAK-u, a także Ministerstwa Transportu są gotowe na spotkanie, a także na odpowiedzi na pytania dotyczące raportu.

Już wiadomo, że Polska poprosi o ocenę tego raportu wielu specjalistów. Będziemy konsultować ten raport z najlepszymi ekspertami w Rosji i w Polsce, a być może i w krajach trzecich - powiedział Radosław Sikorski.

Z kolei Ławrow musiał zmierzyć się z pytaniami polskich dziennikarzy, dotyczących filmów ze Smoleńska, na których rosyjscy żołnierze wybijają szyby we wraku tupolewa i tną go na części. Jeśli do tego doszło to mamy do czynienia z wandalizmem porównywalnym z bezczeszczeniem pomników - skomentował szef rosyjskiej dyplomacji. Stwierdził jednak, że rosyjsko-polska współpraca przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy jest bezprecedensowa i przebiega prawidłowo.

Szefowie dyplomacji Polski i Rosji spotkali się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach.