Trumna z ciałem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego została wystawiona w sali Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim. O godz. 9 odprawiono nabożeństwo Słowa Bożego. Wzięła w nim udział rodzina prezydenta (żona z córkami), minister kultury oraz politycy i samorządowcy.

Nabożeństwo poprowadził ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz. Zgromadziliśmy się, aby uczcić naszego rodaka, wielkiego Polaka, ostatniego prezydenta. Jego śmierć napełniła bólem przede wszystkim rodzinę, ale i nas wszystkich - mówił Gulbinowicz. Na zakończenie zaapelował do zgromadzonych: "niech jego życie, Polaka, męża stanu, katolika, będzie dla nas wzorem".

Po nabożeństwie rodzina nie chciała rozmawiać z dziennikarzami.


Zamknięta trumna będzie wystawiona do godz. 16.15. Następnie zostanie przeniesiona do Kościoła Uniwersyteckiego, gdzie o godz. 17 rozpocznie się żałobna msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego.

Po mszy św. trumna w asyście wojskowej zostanie ponownie przeniesiona do Oratorium Marianum, gdzie będzie wystawiona do godz. 22. Przez cały piątek wstęp do sali będzie wolny dla wszystkich pragnących złożyć hołd ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie.

Zwłoki dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym Ryszarda Kaczorowskiego, były niedawno na wniosek prokuratury ekshumowane. W miniony wtorek prokuratura poinformowała, że badania DNA potwierdziły, iż na skutek błędnej identyfikacji te dwie ekshumowane osoby zostały pochowane w niewłaściwych grobach. Ponowny pogrzeb Ryszarda Kaczorowskiego odbędzie się w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 

Uroczyste wystawienie trumny ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Plan

9:00 - wprowadzenie trumny ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego do Oratorium Marianum

10:00-16:15 - wstęp wolny dla wszystkich pragnących złożyć hołd Ryszardowi Kaczorowskiemu;

16:30 - wyprowadzenie trumny i przemarsz konduktu z Oratorium Marianum do Kościoła Uniwersyteckiego;

17:00 - msza św. żałobna pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity wrocławskiego ks. Mariana Gołębiewskiego;

18:15 - wyprowadzenie trumny w asyście wojskowej z Kościoła Uniwersyteckiego i przemarsz konduktu do Oratorium Marianum;

18:30-22:00 - wstęp wolny dla wszystkich pragnących złożyć hołd Ryszardowi Kaczorowskiemu.

Ryszarda Kaczorowskiego ekshumowano niemal dwa tygodnie temu

Nad ranem 22 października na terenie Świątyni Opatrzności Bożej przeprowadzono ekshumację ciała ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Równocześnie na Powązkach ekshumowano drugą ofiarę katastrofy smoleńskiej.

Zwłoki obu ofiar zostały przewiezione do Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ciała zostały poddane badaniu tomografem komputerowym. Z Krakowa ciała zostały przetransportowane do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Tam zostały pobrane próbki do badań DNA. Prokuratorzy spodziewają się, że otrzymają opinię główną w ciągu trzech-czterech miesięcy.