Rząd przyjął projekt budżetu na 2014 rok oraz kierunki zmian w systemie emerytalnym. Jak powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk, budżet jest „budżetem ostrożnym”.

Premier Donald Tusk podkreślił, że budżet na rok 2014 jest "budżetem ostrożnym".

Mamy świadomość, że w tej realnej gospodarce sytuacja poprawia się w tempie, które oczywiście nas nie zadowala. Sytuacja w gospodarce poprawia się na tyle, że możemy mieć poczucie końca tego zagrożenia, (...) ale skutki dla finansów publicznych tego ożywienia gospodarczego nie pojawią się szybko - dodał.

Rząd chce, by projekt budżetu państwa na 2014 rok był dokumentem w 100 proc. wiarygodnym - powiedział Donald Tusk. Wyjaśnił, że z tego powodu Rada Ministrów zdecydowała się na ostrożne wskaźniki i ostrożne prognozy.

Jesteśmy doświadczeni rokiem 2013 - mówił Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Nad nowelizacją budżetu na ten rok pracuje właśnie Sejm.

Szef rządu nazwał projekt budżetu "zdrowym i odpowiedzialnym fundamentem, dzięki któremu w 2014 r. nie będzie zaskoczeń".

Przede wszystkim zależy nam na tym, by zachować wysoką reputację Polski, zarówno w oczach Komisji Europejskiej, jak i rynków finansowych - powiedział. Wyjaśnił, że wysoka reputacja przekłada się na stan finansów publicznych, a w efekcie na kieszenie wszystkich Polaków.

Premier: Niska inflacja ma negatywny wpływ na budżet państwa

Coraz wyższa przewaga eksportu nad importem oraz niska inflacja mają negatywny wpływ na budżet państwa - poinformował premier Donald Tusk. Ocenił, że 2014 roku będzie wymagał ostrożniejszego wydawania pieniędzy.

Rostowski: Projekt budżetu na 2014 przewiduje 47,7 mld zł deficytu

Projekt budżetu na 2014 rok przewiduje deficyt budżetowy na poziomie 47,7 mld zł - poinformował wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że rząd zaplanował dochody na poziomie 276,5 mld zł, a wydatki - 324,2 mld zł.

Wicepremier dodał, że ze względu na zaprezentowane w środę propozycje zmian w systemie emerytalnym, trzeba było dokonać zmian w pierwotnym projekcie budżetu na 2014 rok.

Wskutek tych zmian deficyt budżetowy obniżył się z 51,6 mld zł na 47,7 mld zł - zaznaczył Rostowski.

Dodał, że budżet przewiduje też zmiany w OFE.

(j.)