Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zapewnił, że oszczędności na kontach w bankach strefy euro są bezpieczne. Cypr to przypadek wyjątkowy i nie można go traktować jako szablonu dla przyszłych planów ratunkowych – powiedział w wywiadzie.

W wywiadzie dla niemieckiej gazety "Bild" Schaeuble zdystansował się od poniedziałkowej wypowiedzi szefa eurogrupy.  Jeroena Dijsselbloema powiedział, że program ratunkowy zaaplikowany na Cyprze, zakładający straty inwestorów, może stać się normą postępowania w przypadku przyszłych kryzysów.

Cypr jest i pozostanie wyjątkowym przypadkiem. Konta oszczędnościowe w Europie są bezpieczne - oświadczył niemiecki minister. Dodał, że problem Cypru polegał na faktycznej niewypłacalności dwóch największych banków i na tym, że cypryjski rząd nie był w stanie udzielić gwarancji na oszczędności.

To dlatego inne kraje strefy euro musiały pomóc. Wspólnie w eurogrupie zdecydowaliśmy, by posiadacze (depozytów) i kredytodawcy partycypowali w kosztach planu ratunkowego, innymi słowy, by byli to ci, którzy przyczynili się do powstania kryzysu - tłumaczył.

Schaeuble wyraził przekonanie, że Cypr będzie w stanie w pełni zwrócić pomoc. Cypryjską gospodarkę czeka teraz trudny i dotkliwy okres dostosowania. Ale gdy będzie miał solidne podstawy ekonomiczne, zwróci pomoc - tłumaczył.

Według ministra euro jest obecnie silniejsze niż kiedykolwiek po 2010 roku, co było widać w czasie kryzysu na Cyprze, który "nie miał żadnego wpływu na inne kraje południowej Europy". Ocenił, że inaczej było w 2012 roku, gdy przedterminowe wybory w Grecji spowodowały podwyżki stóp procentowych w całej Europie południowej.