Dzisiaj przed godz. 16 do Polski powinien zostać przetransportowany Anders Högström, podejrzany o zlecenie kradzieży napisu "Arbeit Macht Frei" z muzeum w Auschwitz-Birkenau - ustalili reporterzy śledczy RMF FM. W Sztokholmie są już polscy policjanci, którzy będą konwojować mężczyznę. Samolot z Szwedem na pokładzie ma wylądować na warszawskim lotnisku Okęcie.

insp. nowak: szwed zostanie przetransportowany specjalnym samolotem

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, Högström przyleci do Polski na pokładzie specjalnego samolotu wojskowego, którym oprócz niego przywiezionych zostanie też kilka innych osób podejrzanych w różnych sprawach karnych.

To nie jest samolot zwykły, normalny. To jest samolot specjalny - tak się go określa. Zaraz po przylocie policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, którzy zajmują się sprawą kradzieży, przejmą Szweda - mówi inspektor Dariusz Nowak z małopolskiej policji.

Högström prawdopodobnie przyleci do Krakowa śmigłowcem. Szwed zostanie osadzony w areszcie śledczym przy ulicy Montelupich. Od tego momentu będzie już do dyspozycji prokuratorów. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że śledczy chcą zacząć przesłuchanie Szweda w poniedziałek rano.

Po przesłuchaniu Szwed zostanie - według naszych informacji - prawdopodobnie tymczasowo aresztowany na dwa lub trzy miesiące. W prowadzonym śledztwie pierwszych trzech Polaków - bezpośrednich sprawców kradzieży - już zostało skazanych na kary więzienia.