Słuchacze RMF FM uznali „120 przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego za najpiękniejszą polską książkę dla dzieci. A 1. czerwca to dla każdego dziecka najpiękniejszy dzień w roku. Żaden maluch nie powinien być wtedy smutny! Z tą myślą nagraliśmy audiobook z przygodami słynnego Koziołka! Płyty rozdamy dzieciom, które swoje święto spędzą w szpitalu.

W przygotowaniu słuchowiska wzięły udział największe gwiazdy filmu, sportu, muzyki oraz inne Ważne Postaci. Wszystkie charytatywnie i z wielkim entuzjazmem wsparły naszą akcję. Niektórzy, tak jak narrator naszej opowieści Piotr Adamczyk czy odtwórca głównej roli Cezary Pazura zostali obsadzeni w dużych rolach. Inni zagrali tylko epizody, które czasem wymagały nagrania tylko jednego zdania. Każdy z występujących włożył w pracę nad płytą wiele serca, zostawił niepowtarzalny ślad, który z pewnością docenią najmłodsi. Dziękujemy za poświęcony nam czas, cierpliwość okazywaną przy nagrywaniu kolejnych dubli i przede wszystkim za pomoc w przygotowaniu tego niezwykłego prezentu dla najmłodszych. Byliście wspaniali! Kłaniamy się bardzo nisko!

Niezwykły prezent dla dzieci od największych gwiazd

"120 przygód Koziołka Matołka" to słuchowisko w naprawdę gwiazdorskiej obsadzie. Tak wielu wybitnych osobowości z reguły nie spotyka się na planie filmowym czy na jednej scenie. Nam udało się namówić do wspólnej pracy prawdziwe legendy.

Gwiazdę zagrał ten, który widział gwiazdy z bliska, czyli generał Mirosław Hermaszewski. Zadziorna koza z charakterem mówi głosem Władysława Kozakiewicza. W postać lotnika wcielił się as przestworzy, kapitan Tadeusz Wrona, a bajkowym żołnierzem został żołnierz zawodowy - były dowódca operacyjny sił zbrojnych Rzeczpospolitej generał Edward Gruszka.

W drodze do Pacanowa Koziołek spotkał wiele zwierząt, których głosy z pewnością rozpoznacie. Zając, który wskazywał Matołkowi drogę to Magda Cielecka. Cielętami zostali członkowie popularnego zespołu "Enej". Jeż będzie mówił głosem Piotra Cyrwusa, a słoń głosem Andrzeja Grabowskiego.

Kuchmistrza nie mógł zagrać nikt inny, jak tylko Pascal Brodnicki. W zacną postać szewca wcielił się król skoków narciarskich Adam Małysz, a w rolę głodnego stracha na wróble - Jerzy Dudek. Królewną mogła być tylko "jedna królowa", czyli Doda. Mistrzem Twardowskim postanowił zostać Krzysztof Globisz, Hindusem Bilgun Ariunbataar, czarownicą Daria Widawska, a zbójnikiem - a jakże - znany z roli zbójnika w kultowym "Janosiku" Witold Pyrkosz. Cesarza zagrał bardzo rzadko udzielający się aktorsko Marek Kondrat. Jego córką została "cesarzowa kolarstwa górskiego" Maja Włoszczowska.

1 czerwca płyty z audiobookiem o przygodach Koziołka trafią do szpitali dziecięcych w całej Polsce. Akcję ich rozdawania rozpocznie sam Matołek. Najpierw zajrzy do chorych dzieci ze szpitala uniwersyteckiego w Prokocimiu, a później - tak, jak na kartach książki - ruszy do Pacanowa. Więcej informacji o jego podróży znajdziecie tutaj