Uwaga przedsiębiorcy! Jeżeli stoicie na krawędzi finansowej zapaści, to powinniście złożyć do Urzędu Skarbowego wniosek o ulgę podatkową. Dziś, czyli 25 marca wypada dzień zapłacenia VAT za luty.

Z powodu wprowadzonych zmian w związku z pandemią koronawirusa, wielu przedsiębiorców może mieć problem z zapłaceniem podatku VAT.

Jakie są możliwe rozwiązania?

Możemy poprosić Urząd Skarbowy o odroczenie terminu płatności VAT, o jego umorzenie, czy też rozłożenie na raty. Oczywiście taki wniosek musimy uzasadnić np. fatalną sytuacją finansową firmy, albo faktem, że z powodu epidemii nasz zakład nie pracuje.

Bardzo ważne zastrzeżenie. Wniosek powinniśmy złożyć dzisiaj, czyli w środę 25 marca.

Im szybciej, tym lepiej - podkreśla rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Przedsiębiorcom w kłopotach ma pomóc rządowa tarcza antykryzysowa.

Rafał Sonik: Co z tą tarczą?

Opóźnienie w ogłoszeniu szczegółów rządowej tarczy antykryzysowej, to dla polskich pracodawców dramatyczny problem - mówi RMF FM Rafał Sonik, znany sportowiec, a do tego przedsiębiorca, który jest właścicielem kilku dużych wielkich galerii handlowych.

Według niego, teraz najważniejsza jest pomoc państwa w utrzymaniu pracowników. Sklepy w galeriach handlowych są zamknięte. Przedsiębiorcy muszą płacić za wynajem, czy regulować podatki. Rząd co prawda obiecuje pomoc, ale do końca nie jest jasne jak ostatecznie będzie ona wyglądać.

Myślę, że przełom marca i kwietnia, albo pierwsze dni kwietnia, to będzie jeszcze data do której Polacy będą mogli ten oddech utrzymywać. Później - gospodarczo - możemy się udusić -
przekonuje Rafał Sonik. Do 25 marca do zapłacenia jest VAT, a za kilka dni pensje - zaznacza.

Andrzej Duda: Wprowadzimy dodatkowe wsparcie dla rolników i strażaków ochotników

Do pakietu antykryzysowego zostaną wprowadzone przepisy dotyczące strażaków ochotników zwalniające ich czasowo z okresowych badań lekarskich oraz egzaminu, jeśli posiadają oni zaświadczenie ukończenia kursu - powiedział w środę  prezydent Andrzej Duda.

Prezydent tłumaczył, że w obecnym czasie pojawiają się problemy wynikające z obowiązujących normalnie przepisów. Np. dla strażaków ochotników, którzy są także i ratownikami - obowiązek przeprowadzania okresowych badań lekarskich dopuszczających do wykonywania służby strażacko-ratowniczej, ale także i egzaminów weryfikacyjnych - zaznaczył.

Jak podkreślił Andrzej Duda,  trudno sobie w czasie epidemii wyobrazić, by strażacy mieli odbywać  badania i "obciążać służbę zdrowia". Wskazał, że chodzi o ok. 5 tys. strażaków ochotników miesięcznie.