​Rząd chce uniknąć tłumów na cmentarzach we Wszystkich Świętych. Rozważane jest wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy na początku listopada - mówi rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

W tej chwili nie ma inicjatyw, aby odwoływać Wszystkich Świętych. Apelujemy natomiast, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć - mówił w Polsat News rzecznik GIS Jan Bondar. 

Zaznaczył, że należy zachować zasadę ostrożności przy odwiedzinach rodziny. Nie musimy każdego dziadka obściskiwać bardzo blisko. Pewien dystans jest teraz wyrazem miłości. Zalecamy, by wyjazdy rozłożyć w czasie - mówił Bondar.

Rzecznik zasugerował, że rząd może ustanowić dodatkowe dni wolne od pracy w okolicy 1 listopada, by uniknąć tłumów na cmentarzach. Wszystkich Świętych wypada w tym roku w niedzielę.

Być może są jeszcze możliwe rozwiązania, których nie mogę zdradzać. Rządowy zespół zarządzania kryzysowego pracuje, zastanawia się jeszcze nad pewnymi ruchami, np. związanymi z dniami wolnymi w okolicach 1 listopada, ale to jest na zasadzie dyskusji - powiedział Bondar.  

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Polsatem przyznał jednak, że jest niechętny temu pomysłowi. Zwiększanie wolnych dni wokół Wszystkich Świętych to jest jasna sugestia: wyjeżdżajmy gremialnie. Jednak to, że to święto wypada w tym roku w niedzielę służy temu, żeby tych wyjazdów było mniej - mówił.

Koronawirus w Małopolsce. Rekord zakażeń - blisko 900 nowych przypadków

98 zakażeń koronawirusem jednej doby. Tak źle do tej pory nie było w Małopolsce. Najnowsze dane podał rano we wtorek sanepid. Wśród nowych przypadków zakażenia koronawirusem jest 72 dzieci do 18. roku życia i 826 dorosłych.

Od początku epidemii w Małopolsce wykryto łącznie 17 276 zakażeń koronawiursem:

- powiat bocheński: 612,

- powiat brzeski: 250,

- powiat chrzanowski: 307,

- powiat dąbrowski: 105,

- powiat gorlicki: 290,

- powiat krakowski: 1 004,

- Kraków: 4 187;

- powiat limanowski: 1 109,

- powiat miechowski: 206,

- powiat myślenicki: 1 044,

- powiat nowosądecki: 1 734,

- Nowy Sącz: 680,

- powiat nowotarski: 1 403,

- powiat olkuski: 347,

- powiat oświęcimski: 654,

- powiat proszowicki: 115,

- powiat suski: 674,

- powiat tarnowski: 439,

- Tarnów: 211,

- powiat tatrzański: 680,

- powiat wadowicki: 688,

- powiat wielicki: 537.

Do tej pory w Małopolsce zmarło 251 zakażonych koronawirusem - w tym 23 osoby, które nie miały tzw. chorób współistniejących.