W AppStore jest już aplikacja do odczytu QR z Unijnego Certyfikatu Covidowego - poinformował we wtorek wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że niedługo pojawi się również w Google Play.

Od dziś w sklepie AppStore można pobrać aplikację do odczytu QR kodu w ramach Unijnego Certyfikatu Covidowego. Niedługo również w Google Play - napisał na Twitterze szef resortu zdrowia.

Unijny Certyfikat Covid ma m.in. niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania się.

Jak pobierać Unijne Certyfikaty Covid?

Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Kod QR dostępny jest od 1 czerwca m.in. w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl).

Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Aby otrzymać certyfikat, należy:

  • Zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. 
  • Następnie wybrać kafelek "Certyfikaty" na dole strony, rodzaj certyfikatu i kliknąć na "Pobierz kod QR". 
  • Następnie należy zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować; można też zeskanować kod.

Unijny Certyfikat COVID jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Każdorazowo przed podróżą należy więc sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajemy.