Nie tylko osoby w pełni zaszczepione, ale także z negatywnym wynikiem testu oraz ozdrowieńcy mogą dostać przywilej niewliczania ich do obowiązujących limitów - takie rozwiązanie zasugerował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Polityk zdradził także kolejne szczegóły dotyczące certyfikatów covidowych. Kiedy będą one dostępne?

Według obecnych przepisów na koncertach, weselach czy na stadionach może przebywać określona liczba osób. Limity nie obejmują jednak osób zaszczepionych. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że decyzja w sprawie dołączenia do tej grupy osób z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa i ozdrowieńców być może zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu, razem z planem kolejnych luzowań restrykcji na czas wakacji. 



W rządzie trwa jeszcze dyskusja na ten temat. Z jednej strony padają argumenty, że tak właśnie działa unijny certyfikat covidowy - potwierdza on zarówno zaszczepienia, jak i przechorowanie w ostatnim czasie Covid-19. Tak zwany paszport covidowy pozwala również udokumentować negatywny wynik testu na koronawirusa, a co za tym idzie podróżować bez kwarantanny. 

Jest argument przeciw

Z drugiej jednak strony, pada argument, że może to odwieść wiele osób od zaszczepienia się. Obecnie wiele osób myśli o zaszczepieniu chociażby z tego powodu, żeby pójść na koncert, nie wliczając się do limitów. Po dołączeniu do grupy zaszczepionych także ozdrowieńców i osób mających negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą one wybrać jednorazowe badanie. 

Decyzja przed nami - zapowiedział minister Niedzielski.

Udostępnimy aplikację, która umożliwi czytanie tych certyfikatów (covicowych). Wtedy będziemy się po prostu zastanawiali czy nie poszerzyć tej bazy, bo będzie możliwość udokumentowania tego statusu - dodał.  

Minister zdrowia oświadczył, że aplikacja, która umożliwi czytanie certyfikatów covidowych zostanie udostępniona jutro. 

Szczepienia w Polsce

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw Covid-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania tylko jednej dawki.

Szczepionka Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech, zapobiegająca Covid-19, zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka znanego jako białko wypustkowe, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym Covid-19, dzięki czemu przygotowuje organizm do obrony przed SARS-CoV-2.