Specjalne strefy buforowe we wszystkich aptekach oraz zaszczepienie przeciwko grypie jak największej liczby Polaków. To główne postulaty farmaceutów z Naczelnej Rady Aptekarskiej, którzy w siedzibie resortu rozmawiają z ministrem zdrowia.

Farmaceuci chcą, żeby wyznaczone zostały grupy pacjentów, którzy będą mieli zapewnioną szczepionkę przeciwko grypie i dostaną ją szybciej niż inni.

Jak podkreśla prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska - Rutkowska chodzi o seniorów, głównie z chorobami przewlekłymi.

Grupy ryzyka powinny być zaopatrzone w szczepionki przeciwko grypie w pierwszej kolejności. Oczekuję od MZ, że one będą dostępne w aptekach - zaznacza w rozmowie z RMF FM.

Farmaceuci chcą też zwiększenia bezpieczeństwa podczas jesiennej fali infekcji. Według nich, udałoby się to dzięki konkretnym wytycznym dotyczącym stref buforowych, które miałyby zapewnić odległość pomiędzy farmaceutą a pacjentem.

Szczepionek przeciwko grypie może zabraknąć nawet dla osób z grup ryzyka

Chętnych na szczepienia przeciwko grypie w tym sezonie może być nawet dziesięć razy więcej niż przed rokiem - wynika z prognoz Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

W poprzednich latach ze szczepionki skorzystało kilka procent Polaków. Teraz - według szacunków medyków - preparatem zainteresowanych jest nawet kilkanaście milionów pacjentów.

Szczepionki na pewno zabraknie dla wszystkich chętnych - przewiduje w rozmowie z RMF FM doktor Łukasz Durajski, szef Zespołu do spraw szczepień z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Niestety, pesymistyczny scenariusz wskazuje, że może jej też zabraknąć nawet dla osób z grup ryzyka - podkreśla.


Opracowanie: