Od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, wszystko w związku z tym, że w Polsce przybywa nowych mutacji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymuje dotychczasowe też ostrzeżenie dla podróżujących na poziomie trzecim, czyli: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne

Kraska powiedział na konferencji prasowej, że są doniesienia o pojawianiu się kolejnych mutacji o wiele bardziej zakaźnych od "bardziej klasycznego" koronawirusa i dlatego w Polsce uruchomiony został system monitorowania tych mutacji.

Zaznaczył, że z codziennie otrzymywanych informacji wynika, że także w naszym kraju przybywa tych nowych mutacji, a w związku z tym, że te nowe warianty mają większą szybkość rozprzestrzeniania się, zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych.

Cytat

Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdzających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdzających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do Europejskiego Obszaru Granicznego.
powiedział Kraska.

Obecnie także obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen, ale zwalnia z niej ujemny wynik testu wykonanego na terytorium Polski do 48 godzin po przekroczeniu granicy.

Kogo nie będzie obowiązywała kwarantanna?

Kwarantanna nie będzie obowiązywała dzieci do 12. roku życia, podróżujących pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepionymi przeciwko Covid-19 - przekazał Kraska. Nie będą musiały wykonywać testów - wyjaśnił. Osoby przyjeżdżające do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegały kwarantannie. 

Minister sprecyzował też, że szczepienie zwalnia z kwarantanny. Poza tym w rozporządzeniu określony jest szereg wyjątków od kwarantanny, nie podlegają jej np. przekraczający granicę w ramach niektórych czynności zawodowych (jak załogi samolotów, kierowcy transportowi), czy dyplomaci, żołnierze itp.

Poinformował, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę, będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a urlop. Sprawdź co warto wiedzieć

"Nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne"

Wiceminister spraw zagranicznych, że od początku pandemii MSZ zaleca "daleko idącą wstrzemięźliwość w organizowaniu wyjazdów zagranicznych".

Wawrzyk zwrócił uwagę, że są kraje, w których w ostatnim czasie nastąpiło pogorszenie sytuacji epidemicznej. Jeśli chodzi o podróże, sytuacja jest dynamiczna i trudna do przewidzenia, zmienna, uzależniona od nagłych wydarzeń - dodał wiceszef MSZ.

Przypomniał, że w ostatnich tygodniach systemy opieki zdrowotnej dla turystów, także te prywatne, okazywały się niewydolne. Może się zdarzyć, że nawet osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym nie będą w stanie wyegzekwować świadczeń od systemu opieki zdrowotnej, który może nagle ulec załamaniu - powiedział wiceminister.

W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymuje dotychczasowy poziom ostrzeżenia na poziomie trzecim, czyli: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne - przekazał Wawrzyk.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że w zdecydowanej większości ograniczenia związane z pobytem w danym kraju nie dotyczą osób zaszczepionych. Największą gwarancję w zakresie bezpiecznego pobytu i powrotu daje posiadanie zaświadczenia o pełnym zaszczepieniu - wskazał Wawrzyk.

Nowe mutacje koronawirusa już w Polsce

Od czasu pojawienia się wirusa SARS-CoV-2, wywołującego Covid-19, wykryto kilka jego wariantów genetycznych. Wariant delta pierwszy raz zidentyfikowano w Indiach w październiku 2020 r. i oznaczono go jako wariant wzbudzający obawy Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jego zwiększoną zakaźność.

W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji wariantem delta. Liczba zakażeń rośnie również m.in. w Rosji.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podał, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem delta.