W środę rozpoczęły się badania przesiewowe górników z kopalni Ziemowit w Lędzinach. To kolejny zakład Polskiej Grupy Górniczej, gdzie postanowiono przeprowadzić testy. W sumie przebadanych zostanie tam około czterech tysięcy pracowników.

Zaplanowano uruchomienie trzech punktów do pobierania wymazów. Badania będą trwać do soboty. Dziś testowanych ma być nieco ponad tysiąc pracowników kopalni. Podobnie będzie w czwartek i w piątek.

Natomiast w sobotę zaplanowano zbadanie ponad pół tysiąca pracowników z kopalni Ziemowit i tyle samo osób zatrudnionych w firmach współpracujących z zakładem.

W związku z badaniami jeszcze w środę zakład prowadzi normalne wydobycie. Jednak od czwartku kopalnia będzie pracować w ograniczonym zakresie.

Śląskie statystyki

Liczba górników zakażonych koronawirusem nadal rośnie. Nie jest to jednak przyrost aż tak wysoki jak jeszcze kilka tygodni temu. W Polskiej Grupie Górniczej od wczoraj przybyło trzech zakażonych. Z kolei w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - dwudziestu dwóch.

Jednocześnie w obu firmach - systematycznie - od kilku dni zmniejsza się liczba osób objętych kwarantanną. W PGG w tej chwili na kwarantannie jest 1845 osób, a w JSW 234 osoby.

Jutro badania przesiewowe mają się rozpocząć w kopalni Marcel w Radlinie. Tam testowanych ma być około trzech tysięcy pracowników.

Opracowanie: