Mazowsze i Śląsk – to w tych regionach zakażonych koronawirusem ostatniej doby przybyło najwięcej. Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin badania wykazały obecność SARS-CoV-2 u 53 420 osób. To rekord epidemii.

W całej Polsce w ciągu ostatniej doby przybyło 53 420 osób zakażonych koronawirusem.

"To rekordowy wynik, a w najbliższych dniach będą kolejne zwyżki zakażeń, co widzimy w liczbie zleceń na badania PCR z POZ, ale także w liczbie wykonywanych testów" - powiedział Interii wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Piąta fala się rozpędza" - dodał.

Gdzie najwięcej zakażeń

Z danych resortu zdrowia wynika, że najwięcej zakażonych koronawirusem przybyło na Mazowszu (8524) i na Śląsku (8042).

Jak informuje reporterka RMF FM Anna Kropaczek, w Śląskiem najwięcej zakażeń jest w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu i powiecie bielskim, ale najwyższy odsetek dodatnich wyników w całej puli wykonanych testów jest w powiecie rybnicki - wynosi on aż 56 procent.

W powiatach mikołowskim i wodzisławskim w co drugiej badanej próbce wykryto zakażenie.

V fala epidemii nie jest jeszcze odczuwalna w szpitalach - zajęta jest niespełna połowa łóżek i ok. 60 procent respiratorów przeznaczonych dla zakażonych.

Powoli jednak wzrasta liczba wyjazdów karetek do pacjentów, u których stwierdza się Covid-19  - wczoraj było ponad 150 takich interwencji. Blisko połowa zakażonych została przewieziona do szpitali.

Mazowsze przygotowuje się na szczyt piątej fali

"Szykujemy się na napływ nowych pacjentów z koronawirusem w ciągu dwóch tygodni" - tak mówią lekarze na Mazowszu.

Reporter RMF FM Michał Dobrołowicz ustalił, jakie są możliwości zwiększenia liczby łóżek w mazowieckich szpitalach - zarówno w tymczasowych, jak i działających na stałe.

MUW jest przygotowany do uruchomienia do końca stycznia ponad 350 łóżek dla pacjentów z Covid-19 (w tym prawie 20 respiratorowych) w mazowieckich szpitalach (poza szpitalami tymczasowymi) - informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Z kolei do końca lutego możliwe jest uruchomienie ponad 1700 łóżek dla pacjentów z Covid-19 (w tym ponad 100 miejsc respiratorowych).

Jeśli chodzi o szpitale tymczasowe, to "do końca stycznia baza łóżkowa w szpitalach tymczasowych w województwie może powiększyć się o kolejnych prawie 300 łóżek (w tym ok. 70 łóżek respiratorowych), natomiast do końca lutego w razie potrzeb możliwe jest uruchomienie kolejnych ponad 300 łóżek (w tym ok. 20 respiratorowych)".

Jak informuje urząd wojewódzki, aktualnie żadna placówka tymczasowa nie ma pełnego obłożenia chorymi.

Szczepienia w Polsce

 

Od 27 grudnia 2020 roku, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw Covid-19, wykonano 50 795 046 iniekcji.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 21 608 106 osób.

Trzecią, uzupełniającą dawkę szczepionki, przyjęło 205 931 osób z upośledzoną odpornością, a dawkę przypominającą - 9 435 658 osób.

Dzienna liczba szczepień wynosi 114 717 iniekcji.