Praca zdalna zostanie wprowadzona w polskiej administracji publicznej na miesiąc. Tak to zostanie zapisane w rządowym rozporządzeniu, które ma zostać opublikowane dziś po południu. Do projektu tego dokumentu dotarł dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

Jak informuje Krzysztof Berenda, w dokumencie znajdzie się regulacja mówiąca o tym, że tam gdzie w administracji to możliwe, tam pracowników należy wysyłać na pracę domową. Konkretne decyzje będą podejmować kierownicy poszczególnych urzędów.

Chodzi o to, żeby państwo jednak działało. Szczególnie ważne utrzymanie ma być ciągłości działania w urzędach stanu cywilnego, w ośrodkach pomocy społecznej, w urzędach budowlanych. Tam skala pracy zdalnej będzie najmniejsza.

Szczegóły tych regulacji zostały ustalone w sobotę w trakcie przełomowego posiedzenia komisji wspólnej rządu i samorządu. Przełomowego, bo nie zdarza się często, że obie strony osiągają porozumienie.

Tam też ustalono, że jeżeli z powodu pracy zdalnej w urzędach ktoś niechcący nie zdąży załatwić jakiejś ważnej sprawy, to nie będzie to miało konsekwencji. W tej sprawie jest szykowana zmiana w prawie.

Opracowanie: