"Według statystyk 50 proc. zachorowań na Covid-19 jest identyfikowanych w zakładach pracy" - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef Ministerstwa Zdrowia przekazał na konferencji prasowej w Radomiu, że "zakład pracy jest dominującym miejscem w generowaniu nowych zakażeń".  

Rano otrzymałem raport sanepidu, który identyfikuje ogniska zachorowań w ostatnim czasie w kraju. Raport dotyczył ostatnich trzech dni i prawie 50 proc. ognisk zakażeń koronawirusem jest identyfikowanych w zakładzie pracy - dodał Niedzielski. 

Minister zdrowia zaapelował, by tam, gdzie to możliwe, przechodzić na pracę zdalną. To jest bardzo ważne, żebyśmy wrócili do tego trybu pracy zdalnej i w ten sposób ograniczyli możliwość zakażenia - podkreślił minister.

Niedzielski zwrócił uwagę, że "rok temu, kiedy mieliśmy do czynienia z dzienną liczbą zakażeń na poziomie 200-300 przypadków, wszyscy w bardzo zdyscyplinowany sposób przestrzegaliśmy obostrzeń, ale też pracowaliśmy zdalnie, ograniczając pierwszą falą zachorowań praktycznie do zera".

To już jest ten czas, żebyśmy wrócili z powrotem do tego trybu pracy. Administracja państwowa w dużym stopniu wdraża już ten model. Myślę, że musimy bardzo poważnie ograniczyć naszą mobilność - dodał Niedzielski. 

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 14 578 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło 65 osób, które chorowały na Covid-19. 54 pacjentów miało choroby współistniejące.