Na polskie lotniska wracają loty międzynarodowe: od północy - po wielotygodniowej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa - do i z naszego kraju mogą być wykonywane międzynarodowe rejsy pasażerskie z lotnisk na terytoriach państw Unii Europejskiej i Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz Szwajcarii. Są jednak wyjątki: dotyczą Wielkiej Brytanii, Szwecji i Portugalii.

We wtorkowy wieczór w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało wydane tego dnia rozporządzenie Rady Ministrów ws. zakazów w ruchu lotniczym.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia zaznaczono, że "w związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego".

Poprzednie rządowe rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym - z 5 czerwca - obowiązywało do 16 czerwca.

Nowe, obowiązujące od północy rozporządzenie wyłącza z zakazów w ruchu lotniczym "loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej".

To najnowsze rządowe rozporządzenie obowiązywać będzie do 30 czerwca 2020.

Trzeba jednak zaznaczyć, że mimo częściowego zniesienia zakazu lotów po polskiej stronie niektóre kraje Wspólnoty nadal są dla nas z listy dostępnych kierunków wyłączone: ze względu na własne ograniczenia. To np. Malta, Cypr, Węgry i Hiszpania.

W związku z częściowym otwarciem polskiego nieba dla rejsów międzynarodowych loty do i z naszego kraju rozpoczęły już dzisiaj Wizz Air, Air France, KLM i Lufthansa.

Od 1 lipca rejsy na niemal 200 trasach do i z Polski przywrócić ma Ryanair.

Pomiar temperatury przy wejściu do terminala, maseczka na twarzy przez cały lot

Co istotne, odmrażanie lotów następuje przy zaostrzonych w związku z pandemią środkach bezpieczeństwa.

Wśród nowych zasad obowiązujących na lotniskach - zarówno polskich, jak i europejskich - i w samolotach są m.in. kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali oraz obowiązek wypełnienia przed odlotem oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika.

Na pokładach samolotów pasażerowie zobowiązani są do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot - przy czym maseczkę powinno się zmieniać co cztery godziny.

Przed lądowaniem natomiast pasażerowie zobowiązani są do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego.