Lekarze rodzinni też będą mogli przepisywać chorym na Covid-19 lek molnupirawir. To pierwszy zarejestrowany w Polsce lek, który jest używany w leczeniu tej choroby.

W ciągu tygodnia ma być podjęta decyzja, według jakich kryteriów chorzy na Covid-19 będą mogli dostawać molnupirawir po wizycie u swojego lekarza rodzinnego. Na pewno taki lek nie będzie przepisywany każdemu pacjentowi z dodatnim wynikiem testu, ale osobom z czynnikami ryzyka i seniorom.

"To nie będzie lek dla każdego"

Nie będzie to lek dla każdego. U młodego zdrowego człowieka szanse na ciężki przebieg choroby są minimalne, nie powinien tego leku dostawać. Natomiast człowiek, który ma 70 lat i ma liczne schorzenia dodatkowe tak, bo covid go zabije - mówi prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

Ten lek powinien być stosowany na początku infekcji zanim choroba się rozwinie, dlatego powinien być przepisywany przez lekarzy rodzinnych. Do Polski na razie dotarło kilkanaście tysięcy dawek tego leku.

Molnupiravir to lek doustny, w formie tabletek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Od początku stycznia jest stosowany w Polsce. Jest obecnie podawany chorym z upośledzoną odpornością.

Opracowanie: