233 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w ciągu doby potwierdzono w Małopolsce, 118 na Śląsku. Ministerstwo Zdrowia podało nową listę miast i powiatów objętych żółtą i czerwoną strefą. W ubiegłym tygodniu na liście miast zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami znalazły się Kraków, Katowice i Koszalin.

Kraków w żółtej strefie

Decyzją Ministerstwa Zdrowia, Kraków znalazł się na liście miast i powiatów objętych żółtą strefą. Dla mieszkańców oznacza to limit osób na weselach i imprezach typu targi i konferencje. 

Dzisiaj resort zdrowia ogłosił nową listę czerwonych i żółtych stref.

Do strefy czerwonej trafiły: powiat nowotarski, lipski, łowicki, pajęczański, wieluński, kolski i Nowy Sącz.

W strefie żółtej znalazły się: powiat rybnicki, tatrzański, przemyski, żuromiński, limanowski, kartuski, konecki, nowosądecki, kłobucki, bartoszycki i Kraków.

Natomiast strefa niebieska objęła: powiat brzeski, myszkowski, oleski i Sopot.


Już w zeszłym tygodniu pojawiła się realna obawa, że do żółtej strefy trafi stolica Małopolski. Resort zdrowia poinformował jednak o utworzeniu nowej, różowej strefy, w której znalazły się miasta i powiaty zagrożone żółtą lub czerwoną strefą. Na tej liście resort umieścił między innymi Kraków, Katowice i Koszalin.

Miasto Kraków jest bardzo blisko, żeby wejść do kategorii żółtej. Jeżeli liczba nowych zakażeń będzie tak dynamiczna jak w tej chwili, myślę, że w następnym tygodniu Kraków będzie niestety w kategorii żółtej. Ale nie tylko Kraków - z dużych miast także Katowice i Koszalin - ostrzegał wtedy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W poprzedni czwartek do strefy czerwonej trafiły powiaty: nowosądecki, nowotarski, wieluński, rybnicki i lipski oraz Nowy Sącz i Rybnik.

W strefie żółtej są powiaty: tatrzański, pszczyński, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, przemyski, jarosławski, radziejowski oraz Biała Podlaska, Ruda Śląska i Żory.

W strefie różowej znalazły się natomiast Kraków, Katowice, Koszalin oraz powiaty wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki.

Fatalna sytuacja w Małopolsce

Dzisiaj w województwie małopolskim wykryto aż 233 nowe przypadki koronawirusa - to niemal dwa razy więcej niż w kolejnym w tym zestawieniu województwie ślaskim.

Tym razem najwięcej nowych zachorwań wykryto w powiecie nowosądeckim - aż 66 przypadków. Większość z nich pochodzi z Domu Pomocy Społecznej w Klęczanach, gdzie zarażonych jest 55 pensjonariuszy i osób z personelu. Wszystko wskazuje na to, że powiat nowosądecki i miasto Nowy Sącz pozostaną w strefie czerwonej.

Na drugim miejscu jest Kraków, gdzie stwierdzono 59 przypadków. W większości tak zwanych rozproszonych, czyli niepowiązanych z żadnym z dotychczasowych ognisk choroby.

Stolica Małopolski może być niemal pewna, że jeszcze dzisiaj zostanie przed Ministerstwo Zdrowia objęta strefą żółtą


Jakie restrykcje w strefie czerwonej?

strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach wprowadzono limit osób: jedna na 10 metrów kwadratowych. W kinach na widowni zajętych może być 25 procent miejsc. W kościołach i innych obiektach kultu dopuszczalne jest obłożenie budynku w 50 procentach, a na zewnątrz limit wynosi 150 osób. Liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych, w tym w weselach, została ograniczona do 50 (limit ten nie obejmuje obsługi). Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywanie nosa i ust.

Jakie restrykcje w strefie żółtej?

strefie żółtej w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje obowiązuje limit: jedna osoba na 4 metry kwadratowe. W siłowniach to jedna osoba na 7 metrów kwadratowych, a w kinach zajętych może być 25 procent miejsc dla publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, w tym w weselach, nie może przekraczać 100 (z wyłączeniem obsługi).

Niemal 900 nowych przypadków

Resort zdrowia przekazał informację o potwierdzeniu 887 nowych przypadków koronawirusa i śmierci kolejnych 16 osób. Aktualny bilans epidemii to 64 689 zakażonych i  2 010 ofiar śmiertelnych. 


Potwierdzone nowe przypadki dotyczą województw: małopolskiego (233), śląskiego (118), mazowieckiego (107), wielkopolskiego (92), pomorskiego (71), warmińsko-mazurskiego (51), łódzkiego (47), podkarpackiego (33), dolnośląskiego (28), kujawsko-pomorskiego (24), świętokrzyskiego (18), opolskiego (16), lubelskiego (14), lubuskiego (12), podlaskiego (12), zachodniopomorskiego (11).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 49 do 95 lat. Zgony miały miejsce we Wrocławiu, Lublinie, Łańcucie, Radomiu, Chorzowie, Gliwicach, Raciborzu, Tychach, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Zgierzu i Grudziądzu.

Większość osób - jak przekazało MZ - miało choroby współistniejące.