Sytuacja epidemiczna w woj. śląskim jest lepsza niż jeszcze dwa tygodnie temu, ale nadal jest poważna – poinformował w piątek w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zajęte jest 85 proc. łóżek covidowych i 90 proc. miejsc respiratorowych. Wojewoda śląski zauważył również, że proces szczepień przeciwko Covid-19 w ostatnim czasie znacząco przyspieszył.

W woj. śląskim 31 marca zanotowano najwyższą dzienną liczbę zakażeń koronawirusem od początku pandemii - 6092 przypadki, a goszczący wówczas w Katowicach minister zdrowia Adam Niedzielski określił sytuację w regionie jako krytyczną. Ze względu na brak miejsc w szpitalach blisko 200 chorych na Covid-19 mieszkańców Śląskiego trzeba było hospitalizować w szpitalach w sąsiednich województwach.

Na pewno sytuację dziś można ocenić jako lepszą niż wówczas
- powiedział wojewoda Wieczorek podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach. Szczyt był właśnie w tamtym okresie, od tego momentu jest tendencja stabilizująca, nawet lekka tendencja spadkowa, poza trudną sytuacją w zakresie miejsc respiratorowych - dodał.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2761 kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem w woj. śląskim. To znów najwyższa dzienna liczba zakażeń w kraju. W szpitalach regionu przygotowano dotąd w sumie 5454 miejsca dla chorych na Covid-19 i 514 miejsc respiratorowych.

Wojewoda zapowiedział, że jeśli sytuacja epidemiczna będzie się poprawiać, to część tych zasobów znów zostanie przeznaczona w nieodległej przyszłości na potrzeby pacjentów niecovidowych. Jarosław Wieczorek zwrócił też uwagę, że ponad 500 miejsc dla chorych na Covid-19 to te w dwóch szpitalach tymczasowych - w Katowicach i Pyrzowicach. Tu warto powiedzieć, że szpitale tymczasowe pełnią niesłychaną rolę wsparcia, szczególnie w okresach weekendowych - podkreślił.

Zdaniem wojewody śląskiego obecna sytuacja w woj. śląskim nie wymaga zastosowania w tym regionie odrębnych, specjalnych zasad sanitarnych.

Cytat

Sytuacja jest jednak dalej bardzo poważna, a zbyt pochopne ruchy mogą być dla nas niebezpieczne.
zaznaczył.

Wojewoda: Szczepienia w naszym regionie nabrały dużego tempa

Szczepienia w naszym regionie nabrały dużego przyśpieszenia w ostatnich dwóch tygodniach. Są dni, kiedy jesteśmy w stanie zaszczepić ponad 30 tys. osób na dobę - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Poinformował, że w poniedziałek w hali widowiskowo-sportowej w Bielsku-Białej zostanie otwarty pilotażowy punkt szczepień powszechnych. Takie punkty są obecnie uruchamiane w całym kraju przy aktywnym współudziale samorządów lokalnych.

Punkt w Bielsku jest już odebrany przez NFZ i przygotowany. Pierwsze iniekcje odbędą się w poniedziałek. Zakładamy, że 70 takich punktów - mniejszych lub podobnych - będzie w woj. śląskim sukcesywnie uruchamianych. Chciałbym podziękować samorządom, które wyraziły chęć i wolę, i pracują nad tym, żeby takie punkty w miastach i gminach powstawały - powiedział wojewoda Wieczorek.

Nie wykluczył, że w regionie powstaną także punkty szczepień typu drive-thru, ale na razie - jak zaznaczył - przygotowywane są punkty stacjonarne. Mówił, że w woj. śląskim możliwe jest podawanie nawet 1 mln dawek miesięcznie, ale kluczowe w tym procesie są dostawy preparatu i wola mieszkańców, którzy zdecydują się zaszczepić. W ostatniej dobie w woj. śląskim podano ponad 30 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19.