U co najmniej czterech nauczycieli z czterech różnych szkół zdiagnozowano zakażenie koronawirusem na rozpoczęcie roku szkolnego. Chodzi o pedagogów z Kujawsko-Pomorskiego oraz Pomorskiego.

Koronawirusa wykryto w trzech szkołach w województwie pomorskim. W dwóch z nich podjęto decyzję o przejściu na zdalne nauczanie. 

Z domu będą się uczyli wszyscy uczniowie dwóch szkół z powiatu kościerskiego i powiatu kartuskiego. W obu z nich bowiem wykonano testy na SARS-CoV-2 i wirusa wykryto u dwóch nauczycieli. 

Ponieważ ci dwaj pedagodzy byli obecni na radach pedagogicznych organizowanych w placówkach, sanepid objął kwarantanną wszystkich pracowników obu szkół i wydał pozytywną opinię dotyczącą zdalnego nauczania. Potrwa ono co najmniej dwa tygodnie.

Sanepid nie informuje, o jakie konkretnie szkoły chodzi, ale - według lokalnych mediów - są to I Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie oraz Szkoła Podstawowa w Kiełpinie w powiecie kartuskim.

Dwa zakażenia stwierdzono także w jednej szkole w Gdańsku - koronawirusa wykryto u jednego z uczniów i u jednego nauczyciela. Kilka osób trafiło na kwarantannę, ale dyrektor placówki nie wystąpił o zmianę trybu nauczania. Dzieci będą więc przychodziły normalnie na zajęcia do szkoły. 

Dodatkowo do wtorku do państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych (PPIS) z terenu woj. pomorskiego wpłynęły cztery wnioski dotyczące możliwości stosowania nauczania hybrydowego. Wszystkie dotyczyły szkół z terenu Gdańska. 

Trzy wnioski zostaną rozpatrzone negatywnie, odnośnie szkoły przyszpitalnej są przesłanki do wydania pozytywnej opinii przez PPIS w Gdańsku - wyjaśniła zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Anna Obuchowska.

Kolejny przypadek w Unisławiu

Również nauczycielka z Zespołu Szkół w Unisławiu (woj. kujawsko-pomorskie) jest zakażona koronawirusem. Dyrekcja placówki dostała informację o zakażeniu już po wtorkowym rozpoczęciu roku w placówce. Trwa postępowanie epidemiologiczne. Na kwarantannę kierowane są kolejne osoby — w tym dwoje uczniów.

Informację o zakażeniu koronawirusem nauczycielki z Zespołu Szkół w Unisławiu dyrekcja placówki otrzymała od sanepidu dzisiaj. Ta osoba była chora i zgłosiła się na test, który niestety okazał się pozytywny - poinformował wójt gminy Unisław, Jakub Danielewicz.

Wójt dodał, że w największej szkole w jego gminie odbyło się we wtorek rano rozpoczęcie roku.

Nikt nie wiedział wcześniej o tym zakażeniu. Trwa postępowanie epidemiologiczne. W tym momencie na kwarantannę trafili już dyrektor placówki oraz zastępca, a także kilku nauczycieli i dwoje uczniów. Dyrektor i wicedyrektor uczestniczyli dzisiaj w rozpoczęciu roku - przekazał wójt.

Poinformował, że w zespole szkół, na który składają się szkoła podstawowa, branżowa i liceum ogólnokształcące, uczy się kilkaset dzieci. Przyznał, że skierował do powiatowego sanepidu wniosek o przejście na tryb nauki zdalnej.

Danielewicz przekazał, że jest w kontakcie z sanepidem i uzyskał informacje o konieczności kwarantanny u osób z kontaktu, ale nie ma zgody na przejście na tryb zdalny.

Dyrektor szkoły zadecydował o wykorzystaniu godzin dyrektorskich do piątku 4 września.

Chcemy dać sobie czas i poczekać na wyniki wszystkich testów, które zostaną przeprowadzone u osób kierowanych na kwarantannę. Do piątku uczniowie nie wrócą więc do szkoły. Co będzie dalej? Tego jeszcze nie wiemy - podkreślił wójt.

Zakażony nauczyciel szkoły uczestniczył w ostatnich dniach m.in. w radzie pedagogicznej, jak i innych spotkaniach związanych z ustaleniami odnośnie do kolejnego roku szkolnego. Miał też kontakt z dwójką uczniów.