Zakopiański sanepid szuka osób, które w poprzedni czwartek uczestniczyły w pogrzebie bardzo znanej na Podhalu Zofii Karpiel-Bułecki, zwanej powszechnie "ciotką Bułeckulą". Wśród setek żałobników był mężczyzna zarażony koronawirusem. Na razie - jak donosi reporter RMF FM Maciej Pałahicki - nie ustalono, ile osób mogło mieć z zakażonym bezpośredni kontakt.

W uroczystościach pogrzebowych Zofii Karpiel-Bułecki na starym zakopiańskim cmentarzu wzięły udział setki ludzi, nie tylko z Zakopanego, bowiem zmarła była osobą znaną i lubianą także poza Podhalem. W jej rodzinie jest wielu artystów i architektów o ogólnopolskiej sławie, na pogrzebie zjawiło się więc również wielu celebrytów z całego kraju.

Zmarłą żegnali m.in. jej syn Jan Karpiel-Bułecka - znany architekt, muzyk i regionalista, jego przyrodni brat Sebastian Karpiel-Bułecka - lider zespołu Zakopower, a także wnukowie zmarłej, synowie Jana: Jan Karpiel-Bułecka - wielokrotnie nagradzany architekt, Stanisław Karpiel-Bułecka - znany muzyk, założyciel grupy Future Folk - i Szczepan Karpiel-Bułecka - narciarz, wielokrotny mistrz Polski we freeskiingu. Obecne były popularna wokalistka Kayah czy prezenterka telewizyjna, żona Sebastiana Karpiel-Bułecki Paulina Krupińska.

Na razie nie wiadomo, kto z uczestniczących w uroczystościach był zarażony koronawirusem: sanepid podaje jedynie, że chodzi o mężczyznę, u którego potwierdzono zakażenie.

Jak zaznacza jednak Maciej Pałahicki, poszukiwane są przede wszystkim osoby, które na cmentarzu składały bliskim zmarłej kondolencje, uczestniczyły w modlitwach w domu Zofii Karpiel-Bułecki i w stypie.

Stąd przypuszczenie, że zarażonym może być ktoś z bliskiej rodziny zmarłej.

Powiatowy Inspektor Sanitarny prosi o kontakt

Wieczorem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat, w którym "prosi o kontakt osoby, które w dniu 2 lipca 2020 r. brały udział w uroczystościach pogrzebowych Zofii Karpiel-Bułecki na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem (szczególnie osoby, które składały kondolencje), w modlitwach przed pogrzebem w domu zmarłej oraz w (...) stypie".

Kontaktować się można mailowo, pisząc na adres: zakopane@psse.malopolska.pl. W wiadomości należy podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i numer telefonu kontaktowego oraz zaznaczyć, czy osobiście składało się rodzinie kondolencje.

Zgłosić się można również telefonicznie, dzwoniąc na numery: 503 677 313, 690 288 554 do godziny 23:00 lub 18 20 68 697 w godzinach 07:30-18:00.


Opracowanie: