30,4 tysiąca testów na koronawirusa wykonano w Polsce w ciągu ostatniej doby. To o niemal 9 tysięcy więcej, niż liczba podana przez Ministerstwo Zdrowia w przedpołudniowym raporcie. Korekta jest efektem błędów w meldunkach epidemicznych z czterech województw. Chodzi o Łódzkie, Mazowieckie, Wielkopolskie i Kujawsko-Pomorskie.

Dziś przed południem resort poinformował, że ostatniej doby wykonano ponad 21,5 tys. testów, wobec 44 tys. w czwartek

Rzeczywiście dzisiaj mamy w raporcie 21,5 tys. testów i to też wzbudziło nasze zaniepokojenie. Niestety mamy cztery województwa, w których laboratoria mogły nie wpisać poprawnie liczby wykonanych testów - powiedział Andrusiewicz.

Dodał, że województwa najprawdopodobniej dokonają korekty. Wówczas wyślemy prawidłowe dane - dodał rzecznik. Wskazał wówczas, że pomyłka w przypadku jednego laboratorium może być na poziomie 2 tys. testów.

Andrusiewicz zapewnił jednocześnie, że testów w Polsce nie zabraknie. Tylko my, jako Ministerstwo Zdrowia, możemy rozdysponować w najbliższym czasie do polskich laboratoriów w granicach 500 tys. testów - powiedział.

Błędy w 4 województwach

Po południu okazało się, że błędy w tzw. meldunkach epidemicznych popełniono w województwach: łódzkim, mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że po dokonaniu korekty, liczba wykonanych testów na koronawirusa, wyniosła 30,4 tys. To więcej o niemal 9 tysięcy w porównaniu z danymi przekazanymi przez resort przed południem. 

Jak ustalił reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, kwestia błędów w meldunkach, a także mniejszej liczby skierowań na badania pod kątem koronawirusa, była omawiana podczas spotkań w resorcie zdrowia. 

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia podało również informację o 4739 nowych zakażeniach koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii.

Zmarły 52 osoby. Łącznie od początku pandemii potwierdzono obecność SARS-CoV-2 u 116 338 osób. Zmarło 2919 chorych. Wyzdrowiało 77 875 osób.


Opracowanie: