Mamy 179 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia. Według danych resortu – zmarło kolejnych zarażonych 9 osób.

Łącznie w Polsce są 8742 przypadki zarażenia koronawirusem. Łącznie 347 osób zmarło.

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 53 osób z woj. mazowieckiego, 33 z łódzkiego, 23 z małopolskiego, 19 ze śląskiego, 13 z dolnośląskiego, 12 z zachodniopomorskiego, 9 ze świętokrzyskiego, 4 z podkarpackiego, 4 z podlaskiego, 4 z opolskiego, 3 z kujawsko-pomorskiego oraz po jednym z lubelskiego i pomorskiego.

Jednocześnie resort poinformował o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem. Są to: 59-letni mężczyzna zmarły w Grudziądzu, kobiety w wieku 84, 81, 89 i 74 lat oraz mężczyzna w wieku 59 lat zmarli w Warszawie, 83-letnia kobieta w Radomiu, 89-letnia kobieta w Zwoleniu i 85-letnia kobieta w Tychach.
Większość osób - jak przekazuje MZ - miała choroby współistniejące.

Resort poinformował również, że ze względu na zdublowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Opolu zgon, usunął go z wykazu ogólnej liczby zgonów z powodu COVID-19.

Wcześniej - w sobotę rano - resort podał, że są 184 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Według danych resortu - kolejnych 7 osób zarażonych Covid-19 zmarło.

Podane rano przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 43 osób z woj. dolnośląskiego, 35 z woj. śląskiego, po 21 z woj. pomorskiego i podlaskiego, 18 z woj. wielkopolskiego, 13 z woj. opolskiego, 11 z woj. małopolskiego, ośmiu z woj. kujawsko-pomorskiego, siedmiu z woj. zachodniopomorskiego, czterech z woj. podkarpackiego, dwóch z woj. lubelskiego i jednej z woj. świętokrzyskiego.

Ministerstwo Zdrowia w sobotę rano poinformowało, że nie żyje kolejnych siedmiu pacjentów zarażonych Covid-19. Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące i ponad siedemdziesiąt lat. To 83-latek leczony w Zgierzu, 70-latek z Kalisza, 84-letni mężczyzna, którego zgon odnotowano w Bydgoszczy, 74-letnia kobieta pod opieką lekarzy w Grudziądzu, 84-letnia kobieta z Drzewicy, gdzie znajduje się DPS,  w którym potwierdzono ponad 70 zakażeń oraz 84-latka leczona w Kędzierzynie Koźlu i 86-latek z Bytomia.

Pandemia koronawirusa w Polsce

W tym tygodniu rząd poinformował o planie zdejmowania obostrzeń. Jak informował premier Mateusz Morawiecki - w planach jest stopniowe zdejmowanie zakazów.

Na początek ponownie zostaną otwarte miejskie parki, zieleńce i inne miejsca rekreacji. W planach jest także zwiększenie liczby klientów, mogących przebywać w sklepie, czy pozwolenie wiernym na uczestnictwo w liturgiach odprawianych w świątyniach w większej ilości.

Od czwartku 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w tzw. przestrzeni publicznej. Według ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego nakaz ten może potrwać dotąd aż zostanie wdrożona szczepionka na koronawirusa.