Problem kilkudziesięciu pacjentów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Przez coraz większą liczbę zakażeń koronawirusem część lecznicy przy ulicy Wawelskiej w stolicy będzie zajmować się tylko chorymi na nowotwory, u których potwierdzono Covid-19. Przez to - jak alarmujecie na Gorącą Linię RMF FM - pojawiły się obawy, że terapia prawie stu osób, które były tam leczone do tej pory, zostanie przerwana.

Jak ustalił nasz reporter Michał Dobrolowicz, pacjenci, którzy są w trakcie terapii, będą leczeni dalej, ale w innym miejscu - w centrali Narodowego Instytutu Onkologii, przy ulicy Roentgena w Warszawie. Powinni tylko zgłosić się ponownie do rejestracji. Takie zapewnienie dostaliśmy od władz lecznicy.

Stanie się to wbrew informacjom, które pacjenci dostali od niektórych lekarzy-chirurgów. Przekazali oni wiadomość, że chorzy muszą czekać. Narodowy Instytut Onkologii wyjaśnia, dlaczego doszło do problemu z przepływem informacji.

"Radioterapia będzie pracować bez zmian" W najnowszym stanowisku Narodowego Instytutu Onkologii czytamy, że "w związku z tworzonym oddziałem dla pacjentów onkologicznych zakażonych wirusem SARS-Cov-2 przy ulicy Wawelskiej i pojawiającymi się pytaniami odnośnie oddziału Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego, gdzie dokonywane są napromieniania dzieci skierowanych z Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka oraz Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy Żwirki i Wigury, chcemy poinformować, że oddział ten pracuje i będzie pracował bez zmian".

Władze lecznicy podkreślają, że oddział posiada oddzielne wejście, które zapewnia bezpieczny transport, postawione śluzy oddzielają go od części szpitala, gdzie będą umieszczani pacjenci zakażeni koronawirusem. "Nie będzie wspólnych ciągów komunikacyjnych. Personel pracujący na oddziale covidowym nie będzie miał styczności z tym oddziałem. Mali pacjenci będą mieli pełną opiekę na dotychczasowym poziomie" - można przeczytać w oświadczeniu.

W Narodowym Instytucie Onkologii potwierdzono kolejne zakażenia koronawirusem. Przez to placówka pracuje w ograniczonym zakresie. Dotyczy to między innymi Oddziału Ginekologii i Kliniki Leczenia Chłoniaków.


Opracowanie: