Rząd rezygnuje z wprowadzania w najbliższych tygodniach nowych obostrzeń koronawirusowych - ustalili dziennikarze RMF FM. Dzieje się tak pomimo faktu, że dobowa liczba zakażeń koronawirusem przekracza ministerialne prognozy.

Jeszcze niedawno szef resortu zdrowia Zdrowia Adam Niedzielski mówił, że obostrzenia pojawią się po przekroczeniu tysiąca zakażeń dziennie. W ciągu ostatniej doby odnotowano ich ponad 5 tys.

Rządowi eksperci zrobili jednak szerokie badania opinii publicznej, z których wynika, że po pierwsze dziś mało kto przestrzega aktualnych koronawirusowych obostrzeń, a po drugie mało kto zaakceptowałby i zastosował się do nowych restrykcji.

Taki efekt przyniosły - jak mówią eksperci - dwa lata przymykania oczu na nieprzestrzeganie obostrzeń i przyzwolenie na głosy antyszczepionkowe.

Sprawdź najnowsze badania:

Plany rządu

Rząd obecnie planuje egzekwować obecne obostrzenia. Od kilku dni jest więcej kontroli. Tylko ostatniej doby policjanci w całym kraju nałożyli 1780 mandatów za brak maseczek. Skierowali również 121 wniosków do sądu o ukaranie.

Mundurowi przeprowadzili aż 3 tys. kontroli w autobusach miejskich i tramwajach.