Decyzja o tym, czy dzieci wrócą do szkół to jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie czekają nas po weekendzie. Tak przewiduje nasz dziennikarz Michał Dobrołowicz. Nadchodzący tydzień formalnie zakończy tak zwaną narodową kwarantannę. Cały czas czekamy na odpowiedź, jakie obostrzenia będą obowiązywać po niej, czyli od 18 stycznia.

Najszybciej możemy poznać plany dotyczące ewentualnego powrotu do szkół najmłodszych dzieci, z klas I-III.

Jeszcze przed weekendem na pytanie o to, czy od 18 stycznia wznowione będą tradycyjne lekcje w szkolnych budynkach, rzecznik rządu Piotr Müller odpowiadał: "Ostateczna decyzja będzie zakomunikowana najpóźniej w poniedziałek". Bazujemy na opiniach ekspertów, wirusologów i epidemiologów - podkreślał.

W tej chwili lekarze wskazują na stabilizację liczby zakażeń na poziomie około dziesięciu tysięcy nowych infekcji dziennie. 

Zapisy na szczepienia i badania przesiewowe nauczycieli

W poniedziałek ruszają też badania przesiewowe w kierunku koronawirusa wśród ponad 160 tys. nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół podstawowych w całej Polsce.

Z kolei w piątek rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób z tak zwanej grupy pierwszej. Pierwszeństwo będą mieć seniorzy w wieku 70+. Od piątku mają być trzy sposoby rejestracji: przez internet i Internetowe Konto Pacjenta, telefonicznie - przez infolinię NFZ albo osobiście, w przychodni. W etapie pierwszym szczepieni mają być też pensjonariusze domów pomocy społecznej. O szczegółach tej procedury resort zdrowia też ma poinformować w nowym tygodniu.

Z kolei na wtorek zaplanowane są kolejne rozmowy związkowców Polskich Linii Lotniczych LOT z zarządem narodowego przewoźnika. Główny temat to plany dotyczące redukcji etatów. Ze spółką może pożegnać się około trzystu osób, wśród nich są piloci i stewardessy.

Zmiany w szpitalach

Zmiany w nowym tygodniu zaplanowane są też w szpitalach. Pacjentów innych niż zakażeni koronawirusem od jutra będą przyjmować kolejne lecznice. Część placówek traci status covidowy.

W centralnej Polsce zmiana dotyczy m.in. szpitali w Pionkach i w Iłży w powiecie radomskim. W ostatnich dniach te placówki były dezynfekowane i w ten sposób przygotowywane do wznowienia pracy w dawnym trybie.

Aby zostać przyjętym na oddział, trzeba będzie przejść dotychczasową procedurę. To wywiad lekarski i prawdopodobnie także test w kierunku koronawirusa. O wszystkim na bieżąco pacjentów mają informować lekarze i dyrektorzy placówek.


Opracowanie: