W związku z rozszerzeniem żółtej strefy na cały kraj pojawiają się pytania dot. obowiązku noszenia maseczek chociażby w lasach, parkach i zieleńcach. Czy od 10 października konieczne będzie zakrywanie ust i nosa w tych miejscach?

Maseczki nie obowiązują w przestrzeni leśnej, parkach, zieleńcach - poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak dodał, ust i nosa nie trzeba zakrywać również podczas uprawiania sportu.

Nowe obostrzenia od soboty

Strefa żółta od 10 października będzie rozszerzona na cały kraj. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że wynika to ze znacznego wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnim czasie.

Oznacza to, że obowiązek zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej - w sklepie, autobusie, ale także na ulicy będzie obowiązkowy w całym kraju. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które mają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Policja zapowiedziała akcję "Zero tolerancji". Oznacza to, że osoby, które nie będą przestrzegały obostrzeń, mogą liczyć się z wysokimi mandatami.

Kolejny tragiczny rekord

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o największym do tej pory wzroście zakażeń koronawirusem w kraju. Odnotowano 4 739 nowych przypadków. Zmarły 52 osoby.

Minionej doby resort zdrowia podał informację o śmierci 76 osób i 4 280 kolejnych zakażeniach wirusem SARS-CoV-2.