W Faktach RMF FM zadajemy dzisiaj pytanie, czy święta Bożego Narodzenia będą w tym roku znów pod znakiem restrykcji. Na pewno od jutra co najmniej do 17 grudnia obowiązywać będzie pakiet alertowy obostrzeń przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. To reakcja na kolejne przypadki nowej mutacji koronawirusa Omikron potwierdzane w Europie.

Od jutra przez ponad dwa tygodnie ostrzejsze limity osób niezaszczepionych będą obowiązywać między innymi w restauracjach, klubach fitness i kinach.

Więcej o "pakiecie alertowym" przeczytasz >>>TUTAJ<<<.

Według ekspertów, kluczowy moment nadejdzie właśnie za dwa tygodnie. Wtedy powinniśmy poznać pierwsze wyniki badań, które pokażą, czy szczepionka przeciw koronawirusowi działa też na nowy wariant Omikron. Od tych wniosków zależą decyzje, co dalej z restrykcjami, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, do których wiele osób planuje polecieć, by spędzić tam Boże Narodzenie.

Jeszcze w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski w RMF FM przekonywał, że obostrzenia nie są potrzebne, mówiąc: Wiemy na pewno w tej chwili, że restrykcje są mało skutecznym środkiem ograniczenia wzrostu pandemii

Teraz resort zdrowia zmienia strategię. "Game changerem" jest nowa mutacja wirusa, która może zmienić przebieg pandemii i to, czego spodziewaliśmy się w najbliższej przyszłości - podkreślał minister Adam Niedzielski na poniedziałkowej konferencji prasowej. 

W ten sposób rząd kupuje sobie czas, by zyskać więcej informacji o nowej mutacji. 

Niezależnie od wariantu Omikron, liczby zakażeń i pacjentów na oddziałach covidowych do świąt liczby nowych zakażeń będą wysokie - tak przewidują lekarze, wśród nich specjalista chorób zakaźnych profesor Ernest Kuchar. Czekają nas pewnie smutne święta - prognozuje. Według ekspertów, szanse na spokojne święta zwiększają teraz głównie szczepienia, zarówno dawką podstawową, jak i przypominającą.

Opracowanie: