Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro oświadczył, że został zarażony koronawirusem. W swoich wcześniejszych wypowiedziach wielokrotnie bagatelizował epidemię. Często pokazywał się też publicznie bez maski.

O wyniku badania poinformował sam Bolsonaro w czasie briefingu z dziennikarzami. Nie ma powodu do strachu. To życie, które toczy się dalej. Dziękuję Bogu za moje życie i rolę, jaką mi powierzono w decydowaniu o przyszłości wielkiego narodu jakim jest ­Brazylia - ­powiedział prezydent przed swoją rezydencją. Na chwilę odsunął się też od dziennikarzy, zdjął maskę i powiedział: Popatrzcie na moją twarz - mam się dobrze - stwierdził.

65-letni polityk wcześniej wielokrotnie bagatelizował epidemię uważając, że wprowadzone restrykcje uderzają w brazylijską gospodarkę.

Informacje o problemach zdrowotnych brazylijskiego prezydenta pojawiły się na początku tego tygodnia. Media donosiły o tym, iż wystąpiły u niego objawy charakterystyczne dla COVID-19.

Pandemia w Brazylii

W ciągu ubiegłej doby zarejestrowano w Brazylii 20 229 nowych przypadków koronawirusa, 620 osób zmarło - poinformowało w poniedziałek brazylijskie ministerstwo zdrowia. 

W kraju wykryto dotychczas - według danych oficjalnych - 1 623 284 przypadki koronawirusa, najwięcej poza Stanami Zjednoczonymi. 65 487 osób zmarło.

Zdaniem wielu ekspertów rzeczywista liczba infekcji w Brazylii jest znacznie wyższa. Niektórzy oceniają, że prawdziwa liczba zakażonych może wynosić nawet ok. 10 mln.