Resort zdrowia przekazał w sobotę informację o 27 875 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. To największa liczba wykrytych w ciągu doby przypadków od początku epidemii w naszym kraju. Zmarło 349 chorych. Sobota była pierwszym dniem obowiązywania w Polsce nowych obostrzeń, które mają zahamować rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do wszystkich ozdrowieńców, by ułatwili walkę z koronawirusem poprzez oddawanie osocza. W Wielkiej Brytanii wykryto w ciągu minionej doby niemal 25 tysięcy nowych zakażeń SARS-CoV-2, we Francji liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 przekroczyła 40 tysięcy. Najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa zebraliśmy dla Was w specjalnym raporcie dnia!

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- 349 chorych zmarło, stwierdzono 27 875 nowych zakażeń: to najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia o pandemii koronawirusa w Polsce. O szczegółach sobotniego raportu przeczytasz TUTAJ >>>>

- Aktualny bilans pandemii w Polsce to 521 640 potwierdzonych infekcji SARS-CoV-2 i 7 636 ofiar śmiertelnych.


- Sobota była pierwszym dniem obowiązywania w Polsce nowych koronawirusowych obostrzeń: ich listę znajdziesz TUTAJ! >>>> 

23:01 Francja: Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 przekroczyła 40 tysięcy

W ciągu ostatniej doby zmarło we Francji 306 chorych na Covid-19, tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju przekroczyła 40 tysięcy.

"Sytuacja epidemiczna we Francji wciąż się pogarsza, wzrasta liczba nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów" - napisała w komunikacie francuska Agencja Zdrowia Publicznego, nie podając jednak dokładnej liczby nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Jak wyjaśniono, raport jest niekompletny z powodu awarii systemu komputerowego. Dane mają zostać uzupełnione w poniedziałek.

W piątek francuskie władze informowały o ponad 60 tysiącach nowych infekcji. Od początku epidemii odnotowano ich nad Sekwaną ponad 1,66 mln.

Według zestawienia agencji Reuters, więcej niż we Francji zgonów z powodu Covid-19 odnotowano w Europie tylko w dwóch krajach: we Włoszech (41 tysięcy) i w Wielkiej Brytanii (48 tysięcy).

21:23 Czechy: Nowy portal z informacjami o koronawirusie

W Czechach działa nowy portal z informacjami o koronawirusie. W przystępny sposób przedstawia i o obowiązujące restrykcje i odpowiada na wiele konkretnych pytań. Powstał przy współpracy jednego z opozycyjnych posłów Dominika Feriego i premiera Andreja Babisza.

Feri jest najmłodszym posłem w czeskim parlamencie. Reprezentuje opozycyjną konserwatywną partię Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09). Podczas niedawnych interpelacji do premiera zapytał o - jak to ujął - niezrozumiałą politykę informacyjną rządu i zaproponował pomoc.

Babisz zaproponował spotkanie i Feri wspólnie z rządowymi informatykami, a także z przedstawicielami sektora prywatnego, w ciągu dwóch tygodni stworzył stronę internetową, która - jak ujmuje to pomysłodawca - "mówi po ludzku".

Od początku epidemii w Czech wykryto ponad 400 tys. zakażeń koronawirusem. W kraju na Covid-19 zmarło dotąd 4526 osób.

21:00 222 zgony w Hiszpanii

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zmarło 222 pacjentów zakażonych koronawirusem. Odnotowano ponad 20 tys. nowych zakażeń- wynika z sobotnich szacunków służb sanitarnych wspólnot autonomicznych tego kraju.

Według tych danych najbardziej doświadczonymi podczas ostatniej doby wspólnotami autonomicznymi były Katalonia i Andaluzja. W pierwszej zanotowano 61 zgonów i 4,5 tys. nowych infekcji, a w drugiej 55 zgonów i 5 tys. zakażeń.

Władze Andaluzji zapowiedziały w sobotę po południu wprowadzenie nowych restrykcji służących ograniczeniu zakażeń. Obostrzenia polegają na skróceniu godzin funkcjonowania placówek handlowych i usługowych.

19:30 Artur Barciś wierszem opisuje walkę z koronawirusem

Zakażony koronawirusem aktor Artur Barciś zamieścił w mediach społecznościowych wiersz pt. "Obcy". Opowiada w nim o swoich zmaganiach z Covid-19 i przestrzega "To apel mój byś nie czekał, że będzie bezobjawowo".

Myślisz, że cię to ominie, że ciebie to nie dotyczy. Nie ma go w twojej rodzinie, nie ma go w twojej okolicy. Aż nagle, niespodziewanie czujesz, że coś się nia zgadza. Że nie smakuje śniadanie, że twoje ciało cię zdradza. Powoli i metodycznie jak bardzo sprawny mechanizm, wysyła swoje wytyczne przejmując już twój organizm - mówi w nagraniu aktor.

19:19 Blisko 40 tys. nowych zakażeń we Włoszech


425 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19. Zarejestrowano 39 811 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało ministerstwo zdrowia. 

Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 41 063. Koronawirusa wykryto dotychczas u 902 tysięcy mieszkańców Włoch. Wyzdrowiało ponad 328 tysięcy. Obecnie zakażonych jest co najmniej 532 tys. osób.

Liczba hospitalizowanych pacjentów wzrosła o 1104, do ponad 25 tysięcy. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 2634 najciężej chorych, o 119 więcej niż dzień wcześniej.


19:04 Tłum na proteście przeciwników obostrzeń w Lipsku


Ponad 20 000 ludzi zebrało się w centrum Lipska, aby demonstrować przeciwko ograniczeniom wprowadzonym w związku z pandemią koronawirusa.

Po godzinie 15  policja zdecydowała o rozwiązaniu demonstracji koronasceptyków, naruszających zasady bezpieczeństwa w pandemii. Około 90 procent uczestników nie nosiło ochrony ust i nosa - powiedziała rzeczniczka policji.

Demonstranci kilkakrotnie spotykali się z kontrmanifestantami. Od czasu do czasu dochodziło do gwałtownych starć. Aresztowano kilka osób.

18:44 Dobowy rekord zgonów na Węgrzech

5318 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Zmarło 107 chorych na Covid-19; to najwięcej od początku pandemii - wynika z danych opublikowanych w sobotę na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Liczba wszystkich zakażeń koronawirusem wykrytych od początku pandemii przekroczyła na Węgrzech już 100 tys. Zmarło 2357 chorych na Covid-19. Prawie 25 tys. osób uznano za wyleczone.

Stale rośnie liczba aktywnych zakażeń koronawirusem, których jest obecnie prawie 78 tys. W szpitalach leczonych jest 5612 osób, z których 405 oddycha przy pomocy respiratora.


18:25 Prawie 25 tys. zakażeń w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 24 957 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 413 kolejnych zgonów z powodu Covid-19.

Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to bardzo duży wzrost zakażeń zanotowano w Szkocji. 1596 to drugi najwyższy bilans od początku epidemii i wzrost o ponad 500 w stosunku do tego z piątku. Również w Anglii zanotowano wzrost nowych zakażeń - stwierdzono ich 21 875. Z kolei w Walii (958) i Irlandii Północnej (528) - odnotowano spadki.

W całym kraju łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 1 171 441, co jest ósmą najwyższą liczbą na świecie i czwartą w Europie - po Rosji, Francji i Hiszpanii.


17:48 Śmierć pielęgniarki chorej na Covid-19

Na Covid-19 zmarła 52-letnia pielęgniarka ze szpitala w Szczecinku. O śmierci kobiety poinformował w sobotę w mediach społecznościowych Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

"Zmarła 6 listopada 2020 roku w wieku 52 lat z powodu zakażenia Covid-19. Składamy szczere kondolencje dla Rodziny i Koleżanek z pracy" - napisał zarząd krajowy OZZPiP na Facebooku.

16:38 Apel premiera Morawieckiego do ozdrowieńców

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do wszystkich ozdrowieńców, by ułatwili walkę z koronawirusem poprzez oddawanie osocza. Stając się dawcami krwi, dawcami osocza, stajecie się dawcami życia - podkreślił w krótkim filmie opublikowanym na Facebooku.

15:59 Senator Michał Kamiński zakażony koronawirusem

Senator Koalicji Polskiej Michał Kamiński poinformował, że jest zakażony koronawirusem. 

Stało się. Mam pozytywny wynik testu. Czuje się bardzo źle. Mam nadzieje, że to jeszcze nie tym razem - napisał Kamiński na Faceboooku. Bardzo wszystkich proszę, uważajcie na siebie i nie wierzcie szarlatanom. To jest choroba, nieprzyjemna, groźna i podstępna - dodał.

15:12 Wzrost liczby zakażeń w Bułgarii

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii zarejestrowano 3839 nowych zakażeń koronawirusem, co oznacza wzrost o 286 w porównaniu do piątku. Zmarło 58 osób. Do szpitali trafiło 3569 pacjentów z Covid-19, czyli o 257 więcej niż dzień wcześniej - poinformowało ministerstwo zdrowia.

Od początku epidemii w Bułgarii zarejestrowano 72 184 zakażenia koronawirusem, a z powodu Covid-19 zmarło 1576 osób. W ostatnich dniach wyraźnie wzrasta liczba zgonów wśród osób w wieku do 50 lat, które nie cierpiały na przewlekłe choroby.

15:08 Dr Sutkowski: Jesteśmy w krytycznym momencie

Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii - tak aktualną sytuację epidemiczną w Polsce ocenił w rozmowie z PAP dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Jest bardzo duży wzrost zakażeń w ciągu kilku tygodni i ten tydzień pokazał, że nie jesteśmy jeszcze w miejscu, z którego można by było wyciągnąć jakieś bardzo optymistyczne wnioski. Wydaje się, że wręcz przeciwnie - przyznał. Jak podkreślił, "dwie trzecie zakażeń zależy od nas".

14:59 Osoby z chorobami jelit mogą być mniej narażone na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem

14:55 Bilans epidemii na Litwie

Na Litwie w ciągu ostatniej doby wykryto najwyższą od początku epidemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem: 1972 - podało w sobotę Narodowe Centrum Zdrowia Publicznego. Przed tygodniem było to 1001 infekcji. Od soboty w kraju obowiązuje trzytygodniowa narodowa kwarantanna.

Od początku epidemii koronawirusem na Litwie zakażonych zostało 22 719 osób. Wyzdrowiało 5615 osób, 203 zmarły, w tym 11 osób w ciągu ostatniej doby.

14:50 Duży przyrost zakażeń w Śląskiem

Minionej doby w woj. śląskim potwierdzono najwięcej w kraju nowych zakażeń - 4290. To zarazem rekordowa liczba dobowych zakażeń w woj. śląskim od początku epidemii.

Ten nagły wzrost wynika z rozproszonych ognisk, które tak naprawdę trudno już dzisiaj zidentyfikować. Mieszkańcy sami nie potrafią w wywiadach epidemicznych określić, od kogo mogli się zakazić - powiedziała w sobotę dziennikarzom rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Specjalnym nadzorem otoczyliśmy domy pomocy społecznej, w których są, pamiętajmy, mieszkańcy starsi, często schorowani. Dlatego jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi domami - dodała.

W woj. śląskim jest 106 takich obiektów, w 38 z nich są potwierdzone przypadki SARS-CoV-2. Stale przeznaczamy środki ochrony bezpośredniej i staramy się, jeśli jest taka potrzeba, pomóc w zabezpieczeniu kadry opieki leczniczej - zapewniła Kucharzewska.

14:19 Szef MON: Wojsko wspiera już prawie 500 szpitali w całej Polsce

Wojsko Polskie wspiera prawie 500 szpitali w całym kraju - poinformował w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że żołnierze pobierają próbki do badań na obecność koronawirus w 364 punktach.

14:01 Neużyteczne respiratory z Chin sprzedane do kilku polskich szpitali

13:47 Włochy. Rząd: W całym kraju zabroniona organizacja targów świątecznych

W całych Włoszech zabroniona jest organizacja targów świątecznych- poinformował w sobotę rząd, wyjaśniając najnowsze przepisy z dekretu zaostrzającego walkę z epidemią. Wcześniej władze lokalne na północy kraju odwołały tradycyjne jarmarki, przyciągające tłumy.

Zakaz ten - zaznacza się - dotyczy wszystkich trzech stref, na które został podzielony kraj w zależności od stopnia ryzyka zakażenia koronawirusem.

13:21 Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry osobom z Covid

Poczta Polska opracowała z Ministerstwem Zdrowia procedury doręczania osobom z Covid pulsoksymetrów, czyli urządzeń do pomiaru poziomu nasycenie krwi tętniczej tlenem - poinformowało  PAP biuro prasowe spółki. Pierwsze urządzenia trafią do Małopolski.

13:17 Koszalin: Dodatkowy punkt drive-thru przy stadionie „Gwardia”, ten przyszpitalny zmieni lokalizację

O uruchomieniu od poniedziałku, 9 listopada dodatkowego mobilnego punktu drive-thru przy stadionie "Gwardia" i planowanej zmianie lokalizacji dla punktu istniejącego na terenie szpitala wojewódzkiego poinformował w sobotę prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Według informacji przekazanych na Facebooku przez prezydenta Jedlińskiego dodatkowy punkt mobilny drive-thru zostanie otwarty 9 listopada. "Specjalny namiot będzie się znajdować na boisku żużlowym przy stadionie "Gwardia", wjazd od ul. Sportowej. Terenu użyczył Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie" - poinformował.

12:45 Prof. Gut: Od poniedziałku będzie widać, czy pierwsze obostrzenia coś dały

12:35 Bilans pandemii w Czechach

Od piątku w Czechach przybyło 11 549 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w sobotę ministerstwo zdrowia. W porównaniu do poprzedniego dnia stanowi to spadek o 1700 przypadków. Natomiast w porównaniu do danych sprzed tygodnia w sobotę - o 2000.

Od początku epidemii w Czech wykryto ponad 400 tys. zakażeń. 230 tys. osób z tej grupy to ozdrowieńcy. Według szacunków ministerstwa zdrowia liczba aktywnych zakażeń wynosi obecnie 169 367. Większość infekcji ma postać bezobjawową.

12:13 Włochy: Petycja do rządu z apelem o otwarcie placówek kultury

Z Parmy, tegorocznej włoskiej stolicy kultury wystosowano petycję do rządu o otwarcie muzeów, galerii, teatrów, kin i sal koncertowych , które zostały zamknięte z powodu drugiej fali pandemii. "Kultura to oddech, potrzebujemy jej jak nigdy"- brzmi apel.

Obecnie jedynym całkowicie zamkniętym sektorem we Włoszech jest kultura. Została ona zabroniona obywatelom- oświadczył burmistrz Parmy Federico Pizzarotti przedstawiając petycję pod hasłem "Kultura otwarta", zredagowaną między innymi z jego inicjatywy.

Jak zaznaczył, pozostałe branże mogą funkcjonować, a ich zasady i godziny działania są regulowane w zależności od sytuacji pandemicznej.

Autorzy apelu argumentują, że placówki kultury "nie są bardziej niebezpieczne od innych miejsc", a decyzję o ich zamknięciu uważają za niezrozumiałą. Dlatego zaapelowali do Rady Ministrów o ponowne przemyślenie zasadności decyzji o zamknięciu wszystkich miejsc kultury w kraju i rozważenie możliwości otwarcia muzeów, bibliotek, teatrów i kin.

12:04 W hali Expo w Łodzi powstaje szpital tymczasowy

W hali Expo w Łodzi powstaje szpital tymczasowy, gdzie znajdzie się od 250 do 275 łóżek, w tym 100 respiratorowych - poinformowały w sobotę PAP służby prasowe wojewody łódzkiego.

Z informacji przekazanej redakcji wynika, że szpital będzie gotowy do funkcjonowania najpóźniej do końca listopada. Koszt adaptacji przestrzeni, nie wliczając kosztów sprzętu, który w dużej mierze będzie pochodził z Agencji Rezerw Materiałowych, to ponad 7 mln zł. Za koordynację z punktu widzenia medycznego będzie odpowiadał szpital im. Biegańskiego w Łodzi.


11:55 Gorzów Wlkp.: Filharmonia nie przestaje grać mimo pandemii i obostrzeń

Nowe obostrzenia epidemiczne sprawiły, że Filharmonia Gorzowska zmienia formułę kontaktu z melomanami. Zaplanowane koncerty odbędą się bez udziału publiczności i będą udostępniane w internecie - poinformowała rzeczniczka filharmonii Urszula Śliwińska.

Dodała, że od 7 listopada br. instytucje kultury zostają zamknięte dla publiczności, ale Filharmonia Gorzowska nie zamierza rezygnować z koncertów. Zmienia jedynie kanały docierania do melomanów.

11:42 Koronawirus w hiszpańskiej lidze

Grający w Realu Madryt Brazylijczyk Casemiro i Belg Eden Hazard mieli pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa - poinformował piłkarski mistrz Hiszpanii. Badania przeprowadzono w piątek.

Jak podano w komunikacie, pozostali zawodnicy i wszyscy członkowie sztabu pierwszego zespołu "Królewskich", jak również pracownicy klubu - będący bezpośrednio przy drużynie - otrzymali negatywne rezultaty.

11:29 Bilans pandemii w Niemczech

W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 23 399 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę berliński Instytut im. Roberta Kocha. W ostatnich 24 godzinach zmarło 130 pacjentów z rozpoznanym Covid-19 - podano w komunikacie.

Od 6 listopada dobowy przyrost zakażeń w Niemczech przekracza codziennie 20 tys. przypadków, co jest po raz pierwszy notowane w historii epidemii datującej się od marca.

11:13 Nagła decyzja o zamknięciu sklepów meblowych. Szefernaker: Przepraszamy

Rząd zdecydował o zamknięciu od dziś sklepów meblowych. Rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń pojawiło się w Dzienniku Ustaw wczoraj późnym wieczorem. Właściciele i pracownicy tego typu placówek handlowych dowiedzieli się o tym w ostatniej chwili.

Jeżeli popełniamy błędy w komunikacji, to przepraszamy. W tej chwili żyjemy w takiej rzeczywistości, gdzie trzeba podejmować decyzję z godziny na godzinę - mówił na antenie RMF FM wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

To nie powinno się było zdarzyć  - mówi o niezapowiedzianym zamknięciu salonów meblowych prezydent Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Maciej Witucki, z którym rozmawiał nasz dziennikarz Tomasz Skory.

Przeczytaj więcej na ten temat>>>

10:48 Diagnostyka pod kątem koronawirusa w Polsce

10:39 Rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce

10:20 Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Wojszycach

100 osób zostało zakażonych koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Wojszycach w powiecie kutnowskim.

Na 123 mieszkańców dodatni wynik testu otrzymało 77 osób. Zakażonych jest 23 pracowników. 

10:18 Premier w szpitalu tymczasowym w Katowicach

Chciałbym, aby to nie strach przed koronawirusem czy karą nakładaną przez władzę był elementem, który skłania do noszenia maseczki, ale przede wszystkim odpowiedzialność za siebie i za innych - mówił premier w Katowicach w sobotę, odwiedzając tymczasowy szpital.

10:15 Dzienny raport o koronawirusie

10:02 Ekspert: Kolejny wzrost liczby zakażeń zaczął się praktycznie w tym samym momencie, kiedy zaczęły się protesty. Łączenie jednego z drugim nie jest więc za bardzo uzasadnione merytorycznie

Ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski podkreślił w rozmowie z PAP, że notowane w ostatnich dniach rekordowe liczby nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 nie są wielkim zaskoczeniem.

Takie liczby nowych przypadków były przewidywane i nie są one zaskoczeniem dla tych, którzy choćby spoglądali na modele matematyczne - powiedział.

Ekspert pytany o ewentualny wpływ protestów, jakie w ostatnim czasie odbywają się w kraju, i w których biorą udział nawet tysiące osób, powiedział, że do łączenia liczby nowych przypadków z protestami należy podchodzić z dużą ostrożnością.

Cytat

Te liczby, które obserwowaliśmy przed protestami, w trakcie protestów i po protestach, były do przewidzenia. One nie są zaskoczeniem. Obecny wzrost jest też wynikiem większej liczby wykonywanych testów, a więc lepszej identyfikacji osób zakażonych w populacji. Łączenie go wprost z protestami jest myleniem korelacji ze związkiem przyczynowo-skutkowym.
wskazał.

Kolejny wzrost liczby zakażeń zaczął się praktycznie w tym samym momencie, kiedy zaczęły się protesty. Łączenie jednego z drugim nie jest więc za bardzo uzasadnione merytorycznie. Nie wskazuje na to również model matematyczny UW. Trzeba wziąć pod uwagę, że czas inkubacji wirusa wynosi przeciętnie 5 dni, ale niekiedy nawet do dwóch tygodni. Oczywiście nie można wykluczyć, że część osób zakaziła się podczas protestów, ale trzeba pamiętać, że do transmisji wirusa dochodzi przede wszystkim przy bliskim kontakcie na ogół w pomieszczeniach zamkniętych - to one są głównym miejscem podwyższonego ryzyka - dodał.


09:31 MZ przypomina jak prawidłowo nosić maseczkę

09:09 Powstają nowe izolatoria

W Olsztynie w byłym akademiku przy ulicy Żołnierskiej powstało drugie w województwie warmińsko-mazurskim izolatorium. 

Takie obiekty mogą jeszcze powstać między innymi w Gołdapi i w Elblągu.

09:05 Godzina policyjna, zamknięte granice? Paweł Szefernaker: Nie ma mowy o takich rozwiązaniach

Mam nadzieję, że obostrzenia, które wprowadziliśmy, doprowadzą do tego, że nie będzie potrzeby wprowadzania narodowej kwarantanny - powiedział Paweł Szefernaker, Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Wiceszef MSWiA dodał, że ostateczna decyzja premiera w tej sprawie spodziewana jest na początku przyszłego tygodnia.

Chcielibyśmy, żeby nie było kolejnych obostrzeń - stwierdził, pytany o to, czy w Polsce wprowadzona zostanie - wzorem wielu europejskich krajów - godzina policyjna. Dziś nie ma mowy o tak daleko idących rozwiązaniach - oświadczył. Dodał też, że rząd nie planuje zamykania granic, jak to miało miejsce na wiosnę.

Całą rozmowę można zobaczyć tutaj>>>

08:39 Sondaż dla "SE": Ponad połowa Polaków boi się, że zachoruje na Covid-19

Pracownia na zlecenie "SE" zadała ankietowanym pytanie, czy boją się, że zachorują na wywoływaną koronawirusem SARS-CoV-2 chorobę COVID-19. Twierdząco odpowiedziało 55 proc. badanych, z czego 19 proc. przyznało, że zdecydowanie się boi, a 36 proc. - że raczej.

Dziennik zauważa jednak, że 33 proc. respondentów odparło, że nie boi się koronawirusa, w tym 8 proc. - zdecydowanie nie.

Wyniki te skomentował dla "SE" socjolog z Polskiej Akademii Nauk prof. Henryk Domański. Zwrócił on uwagę m.in. na to, że ci, którzy dotąd nie zachorowali, zdążyli przywyknąć, że nic im nie grozi.

Poza tym na ogół jesteśmy optymistami skonstruowanymi tak, by myśleć, że cudze nieszczęście nas nie dotknie. Te badania pokazują, że żyjemy rozdarci między światem racjonalnej wiedzy o zagrożeniach a wyobraźnią, która odsuwa od nas złe myśli i pomaga nam lepiej funkcjonować
- podsumował prof. Domański.

08:30 Gościem Krzysztofa Ziemca jest Paweł Szefernaker. W RMF FM o nowych obostrzeniach

Gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM jest Paweł Szefernaker. Wiceszef MSWiA odpowiada na pytania o walkę z pandemią koronawirusa w Polsce. Czy czeka nas pełen lockdown już w przyszłym tygodniu?

07:44 Nowe obostrzenia w Polsce

Część sklepów meblowych od soboty zamyka salony stacjonarne. Rozporządzenie Rady Ministrów, które - inaczej niż przewidywał projekt - nie wyłączyło sklepów z meblami z wprowadzanych ograniczeń w galeriach handlowych.

07:40 Koronawirus w Białym Domu

Szef personelu Białego Domu Mark Meadows jest zakażony koronawirusem - podała agencja Reutera, powołując się na źródła w administracji prezydenckiej. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię prezydencką Meadows często pokazywał się bez maski - zaznacza Reuters.

Obecność koronawirusa potwierdzono również u innego członka sztabu wyborczego Donalda Trumpa. Zakażony jest Nick Trainer.

To już kolejna fala zakażeń koronawirusem w Białym Domu. Na przełomie września i października zachorował prezydent Donald Trump, jego żona Melania oraz syn Barron. Obecność koronawirusa potwierdzono wtedy u co najmniej 35 innych osób z personelu Białego Domu. Trzy osoby, w tym prezydent, były krótko hospitalizowane.

07:32 Lockdown w Europie

Kolejny europejski kraj zdecydował się na lockdown z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

Od poniedziałku blokada życia społecznego i gospodarczego nastąpi na Łotwie.

07:28 Bilans pandemii koronawirusa w Indiach

Blisko 8,46 mln zakażeń koronawirusem odnotowano w Indiach od początku epidemii - poinformowało w sobotę przed południem ministerstwo zdrowia tego kraju. Mimo okresu hinduistycznych świąt od września dobowy bilans zakażeń stale się obniża - podkreślił resort.

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 50 356 nowych zakażeń, a z powodu Covid-19 zmarło od piątku 577 osób. Bilans wszystkich przypadków śmiertelnych sięgnął tym samym 125 562.

Indie są drugim krajem na świecie pod względem ilości zakażeń - więcej notuje się jedynie w Stanach Zjednoczonych - i trzecim, jeśli chodzi o liczbę zgonów wywołanych Covid-19. Eksperci podkreślają jednak, że analizując dane, nie należy zapominać o potencjale demograficznym tego państwa. Indie są zamieszkiwane przez 1,4 mld ludzi.

07:12 Od soboty obowiązują nowe obostrzenia. Sprawdź listę!

07:03 Sytuacja epidemiczna w Polsce i na świecie

W naszej relacji znajdziecie na bieżąco aktualizowane informacje w związku z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie. Co działo się wczoraj? >>>Sprawdź naszą relację z piątku<<<