W Polsce ruszyły dziś zapisy na szczepienia dla 55-latków. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca II kwartału tego roku możliwe jest wykonanie w Polsce 23-24 miliony szczepień. Angela Merkel w Bundestagu zachęca posłów do zaostrzenia ustawy o ochronie przed zakażeniami. Z kolei Włochy, Portugalia i Francja zapowiadają poluzowanie obowiązujących obostrzeń. Najważniejsze informacje dotyczące walki z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszej relacji z piątku. Kolejny raport już w poniedziałkowy poranek!

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 847 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 595 osób [CZYTAJ WIĘCEJ].

Dziś ruszają zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 dla 55-latków, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię 989, SMS-em pod numer 880-333-333 lub w punktach szczepień [CZYTAJ WIĘCEJ].

- Wskaźnik R, informujący o tym, ile osób statystycznie może zainfekować jeden zakażony, dla Polski wynosi dziś 0,86 - podał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

- "Sytuacja jest bardzo poważna" - stwierdziła Angela Merkel przekonując w piątek w Bundestagu posłów do zaostrzenia ustawy o ochronie przed zakażeniami. "Trzecia fala pandemii koronawirusa trzyma kraj pod ścisłą kontrolą" - dodawała.

- W Portugalii od dziś obowiązują luźniejsze restrykcje. Obywatele w większości regionów będą mogli znowu wychodzić z domów, uczestniczyć w ślubach i niektórych zajęciach sportowych. Zgodnie z nowymi przepisami dopuszczono do wznowienia zajęć stacjonarnych na wszystkich uczelniach, a także w szkołach średnich.

- Rząd we Włoszech zdecydował, że od 26 kwietnia będą łagodzone restrykcje. Oznacza to m.in. otwieranie kin i teatrów, restauracji, a także luzowanie obostrzeń w podróżowaniu pomiędzy regionami.

23:52 Koronawirus w Polsce i na świecie

Najważniejsze informacje dotyczące walki z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszej relacji z piątku. Kolejny raport już w poniedziałkowy poranek!

22:40 Portugalia: Kilkudziesięciu zatrzymanych podczas protestu osób negujących pandemię

Kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych w piątek w Lizbonie podczas manifestacji osób negujących pandemię Covid-19. Uczestnicy nielegalnego zgromadzenia przed siedzibą Wyższej Rady Sędziowskiej (CSM), portugalskiego odpowiednika KRS, domagali się przywrócenia do pracy sędziego, który również neguje istnienie zagrożenia ze strony koronawirusa.

22:03 Francja: 23 przypadki zakrzepów, osiem zgonów po szczepieniu preparatem AstraZeneki

We Francji od początku szczepień preparatem firmy AstraZeneca zidentyfikowano 23 przypadki rzadkich zakrzepów i zaburzeń krzepnięcia, które spowodowały śmierć ośmiu osób - poinformowała w piątek Francuska Agencja Leków (ANSM).

W sumie do 8 kwietnia wykonano ponad 2 725 000 szczepień preparatem firmy AstraZeneca.

Ze względu na rzadkie przypadki zakrzepicy obserwowane w Europie i Francji, od 19 marca szczepionka AstraZeneki nie jest już podawana osobom poniżej 55. roku życia.

21:34 "WSJ": J&J chciał badać przypadki zakrzepów po szczepionkach z konkurencyjnymi firmami

Producent szczepionek przeciwko Covid-19 Johnson & Johnson skontaktował się z rywalizującymi firmami, proponując wspólne badanie ryzyka zakrzepów krwi po przyjęciu szczepionek; AstraZeneca wyraziła zainteresowanie, Pfizer i Moderna odmówiły - pisze w piątek "Wall Street Journal".

Amerykański koncern proponował innym przedsiębiorstwom m.in. stworzenie grupy eksperckiej, która zajmowałaby się badaniem przypadków zakrzepów krwi po zaszczepieniu i wypracowaniem wspólnej metodologii oceny takich wypadków - informuje gazeta, powołując się na zaznajomione z tematem źródła.

J&J chciał również wspólnych kampanii informacyjnych prezentujących korzyści i ryzyka szczepień i wyjaśniających wątpliwości związane z przypadkami zakrzepów krwi.

Pfizer i Moderna nie przyjęły propozycji J&J, tłumacząc, że ich szczepionki wydają się bezpieczne i nie zgłoszono związanych z nimi przypadków zakrzepów. Koncerny nie widziały również konieczności powielania pracy organów regulacyjnych i samych firm, które już badają te sprawy - relacjonuje nowojorski dziennik.

AstraZeneca była chętna do wspólnych badań w ramach całej branży, a przedstawiciele tej firmy podkreślali konieczność bliskiej współpracy producentów szczepionek - dodaje "Wall Street Journal".

20:44 UE może nie odnowić kontraktu na szczepionki od AstryZeneki

UE może nie odnowić kontraktu na szczepionki z firmą AstraZeneca na rok 2022. Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, ale jest to bardzo prawdopodobne - powiedziała w piątek francuska minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher.

Nie rozpoczęliśmy rozmów z (koncernami) Johnson & Johnson i AstraZeneca na temat nowego kontraktu, podczas gdy zaczęliśmy już rozmowy z Pfizerem/BioNTech i Moderną - dodała minister.

Wyjaśniła, że Unia dysponuje już szczepionkami, które są bardzo skuteczne i mają niewiele skutków ubocznych, a "jeśli wszystko pójdzie dobrze", wkrótce pojawią się na unijnym rynku nowe szczepionki koncernów Novavax i Sanofi.

20:25 Wielka Brytania: Rekomendacje dla ciężarnych kobiet

Ciężarne kobiety w Wielkiej Brytanii powinny otrzymać szczepionkę przeciwko Covid-19 wyprodukowaną przez firmę Pfizer lub Moderna, ponieważ istnieje więcej faktycznych danych wskazujących, że jest ona bezpieczna - zaleciła w piątek komisja doradzająca rządowi.

Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI) poinformowała, że ok. 90 tys. kobiet w ciąży zostało zaszczepionych w Stanach Zjednoczonych, głównie za pomocą dwóch amerykańskich szczepionek, bez żadnych obaw o bezpieczeństwo.

20:20 Pfizer: Spodziewamy się dostarczyć do UE 250 mln dawek szczepionki w II kwartale

Uzgodniliśmy z Komisją Europejską przyspieszenie dostawy 50 mln dawek i obecnie spodziewamy się dostarczyć do Unii Europejskiej 250 mln dawek szczepionki w II kwartale br. - poinformowało PAP biuro prasowe Pfizer Polska. W piątek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że do Polski trafi dodatkowe ok. 4,3 mln szczepionek tej firmy.

Biuro prasowe Pfizer Polska przekazało, że w wyniku modyfikacji wprowadzonych w styczniu w zakładzie w Puurs i innych działań na rzecz zwiększenia produkcji w Europie firma znacząco zwiększyła wielkość dostaw.

W pierwszym kwartale dostarczyliśmy do Polski pełną zadeklarowaną liczbę dawek, czyli 4,5 mln. W drugim kwartale wielkość dostaw wzrosła, a dodatkowo byliśmy w stanie przyspieszyć dostawy w krótkim terminie - uzgodniliśmy z Komisją Europejską przyspieszenie dostawy 50 mln dawek i obecnie spodziewamy się dostarczyć do Unii Europejskiej 250 mln dawek szczepionki Comirnaty w II kwartale 2021 r. - poinformowała firma.

19:53 Austria zapowiada luzowanie restrykcji

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział w piątek w Wiedniu, że już w maju możliwe będzie łagodzenie związanych z pandemią koronawirusa obostrzeń we wszystkich dziedzinach, od kultury przez sport, gastronomię po turystykę.

Szczegółowy plan otwarcia zostanie przedstawiony do końca przyszłego tygodnia - informuje portal Vienna.at.

Maseczki, testy i planowany Zielony Paszport dla osób zaszczepionych, przebadanych i wyleczonych mają odgrywać ważną rolę w ostrożnych krokach otwierających.

Kurz podkreślił ogromną rolę codziennych testów, które są podstawą do opanowania sytuacji pandemicznej. Jeśli teraz nie popadniemy w zarozumiałość, to mamy szansę dać wszystkim branżom perspektywę - powiedział Kurz.

18:51 Od soboty można odprawiać publicznie msze na Węgrzech

Od soboty ponownie można odprawiać publicznie msze święte we wszystkich diecezjach na Węgrzech - wynika z rozporządzeń biskupów, o których poinformował w piątek katolicki portal Magyar Kurir.

Do tej pory decyzją biskupów diecezjalnych zawieszone było publiczne odprawianie mszy św. w pięciu diecezjach, w tym archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej.

18:49 Niska skuteczność chińskiej szczepionki

Szczepionka CoronaVac przeciwko koronawirusowi chińskiej firmy Sinovac okazała się w 67 proc. skuteczna w zapobieganiu infekcji objawowej - poinformował w piątek rząd Chile, powołując się na wyniki pierwszego badania tego preparatu w warunkach rzeczywistych.

Szczepionka była w 85 proc. skuteczna w zapobieganiu hospitalizacji i w 80 proc. skuteczna w zapobieganiu zgonom - poinformował rząd w raporcie przygotowanym przez chilijskie ministerstwo zdrowia.

18:14 Hiszpania: Zgony żołnierzy zarażonych koronawirusem

Podczas zorganizowanej w madryckiej Szkole Wojennej uroczystości upamiętnienia włączenia armii Hiszpanii do działań w ramach operacji Balmis minister obrony Margarita Robles wskazała, że wojskowi mocno zaangażowali się w działania przeciwko pandemii. Przypomniała, że akcje te polegały m.in. na dezynfekowaniu obiektów publicznych, a także domów spokojnej starości.

Szefowa resortu obrony oszacowała, że w ciągu ostatniego roku, podczas którego wojsko uruchomiło również drugą operację działań przeciwko Covid-19, o nazwie Baluarte, zmarło wskutek infekcji koronawirusem 27 żołnierzy.

Wprawdzie Robles nie podała łącznej liczby zakażonych dotychczas członków armii, ale media twierdzą, że na Covid-19 zachorowało już kilkadziesiąt tysięcy hiszpańskich wojskowych.

17:49 KE upomina Irlandię za ostre restrykcje

W piątek Komisja Europejska wezwała Irlandię do zastosowania mniej restrykcyjnych środków antyepidemicznych niż system obowiązkowej kwarantanny w hotelach dla osób przyjeżdżających z określonej listy państw. Zażądała też wyjaśnień, dlaczego niektóre kraje członkowskie UE są na tej liście.

Irlandia jest jedynym spośród 27 krajów Unii, który zmusza przybywających z niektórych państw do płacenia prawie 2 tys. euro za poddanie się nawet 14-dniowej kwarantannie w zabezpieczonych hotelach. W tym tygodniu na czarną listę wyznaczonych państw trafiły m.in. Belgia, Francja, Włochy i Luksemburg. Wcześniej znalazła się tam Austria. Oprócz tego jest na niej wiele innych krajów świata, np. RPA, Kanada, USA, Brazylia, Argentyna, czy Ukraina.

Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand poinformował, że KE wysłała do Dublina list, domagając się wyjaśnień.

Komisja ma wątpliwości co do zgodności tego środka z ogólnymi zasadami prawa UE, w szczególności zasadą proporcjonalności i niedyskryminacji - powiedział rzecznik.

Komisja uważa, że cel Irlandii, którym jest ochrona zdrowia publicznego podczas pandemii, można osiągnąć za pomocą mniej restrykcyjnych środków - dodał.

17:11 EMA bada kolejny możliwy efekt uboczny AstryZeneki

Europejska Agencja Leków (EMA) bada również drugi możliwy efekt uboczny Vaxzevria, szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca - informuje belgijska gazeta "Het Nieuwsblad".

Komisja Europejska pytana o te doniesienia na konferencji w Brukseli odmówiła komentarza.

Według "Het Nieuwsblad", chodzi o badanie występowania po podaniu szczepionki zespołu przesiąkania włośniczek, bardzo rzadkiej choroby charakteryzującej się wyciekiem płynu z naczyń krwionośnych prowadzącym do obrzęku tkanek.

16:46 Obowiązkowa 5-dniowa kwarantanna w Holandii

Rząd w Hadze zamierza wprowadzić obligatoryjną, 5-dniową kwarantannę dla osób przybywających do Holandii z krajów wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w komunikacie przesłanym w piątek mediom, że przekazało do izby niższej parlamentu projekt ustawy ustanawiający obowiązek kwarantanny.

Kwarantanna jest jednym ze środków podejmowanych przez gabinet w celu zwalczania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa - czytamy w komunikacie. Jak zaznacza ministerstwo, dotychczasowe badania pokazują, że podróżni nie przestrzegają jej zasad, gdyż była ona jedynie rekomendowana.

Wszyscy podróżni z wyznaczonych obszarów wysokiego ryzyka, niezależnie od środka transportu, muszą zostać poddani kwarantannie przez co najmniej pięć dni i będzie ona obowiązkowa - informuje minister zdrowia Hugo de Jonge.

16:44 Bułgaria rozwiązuje sztab covidowy

Niezależnie od dużej liczby zakażeń koronawirusem, 570 na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni, i ponad 120 zgonów na dobę ustępujący premier Bułgarii Bojko Borisow zarządził rozwiązanie Krajowego Sztabu Koordynacyjnego, powołanego rok temu do walki z pandemią.

O decyzji służby prasowe rządu poinformowały w czwartek wieczorem, budząc oburzenie wśród polityków. W piątek nad rozwiązaniem sztabu do walki z Covid-19 dyskutowano w nowym parlamencie, wybranym 4 kwietnia. Przedstawiciel centroprawicowego klubu poselskiego Demokratyczna Bułgaria lekarz Aleksander Simidczijew określił decyzję Borisowa jako "abdykację z odpowiedzialności w kwestii walki z koronawirusem".

16:42 Włochy łagodzą obostrzenia

Od 26 kwietnia będą we Włoszech łagodzone restrykcje w związku z poprawą sytuacji - zdecydował w piątek rząd Mario Draghiego. Na konferencji prasowej premier zapowiedział przywrócenie żółtych stref, a w nich otwarcie restauracji, także wieczorem.

Można patrzeć w przyszłość z ostrożnym optymizmem i ufnością - oświadczył szef rządu, otwierając spotkanie z dziennikarzami.

Zaznaczył, że rząd podejmuje to "uzasadnione ryzyko" z powodu poprawy sytuacji, choć nie jest ona jeszcze znaczna. Szef rządu podkreślił, że zdecydowano się na to przy założeniu, że nowe reguły będą "skrupulatnie przestrzegane", że noszone będą maseczki i będzie zachowywany dystans. Chodzi o to, by "ryzyko przekształciło się w szansę" - dodał.

16:06 Czechy: Święta nie pogorszyły sytuacji epidemicznej

Minister zdrowia Petr Arenberger powiedział w piątek, że święta wielkanocne nie pogorszyły sytuacji epidemicznej w Czechach, za co wszystkim podziękował. Jednocześnie jednak ostrzegł, że dane wciąż nie są idealne.

Minister przyznał, że eksperci bali się Wielkanocy i związanej ze świętami mobilności obywateli, ale dane nie potwierdziły tych obaw. Zwrócił uwagę, że liczby publikowane przez resort zdrowia wciąż nie są idealne. Magiczna granica to 100 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców, a u nas jest trzy razy więcej - powiedział Arenberger, podkreślając, że jednak liczba nowo zakażonych spada.

Ostatnie dane resortu zdrowia wskazują, że w czwartek w Czechach przybyło 3238 przypadków zakażeń, najmniej od 5 października 2020 r. Przed tygodniem było ich 5281. W szpitalach jest 4651 pacjentów. W ciężkim stanie 1016 osób.

15:41 Merkel: Cieszę się, że otrzymałam dziś pierwsze szczepienie AstraZeneką

Kanclerz Niemiec Angela Merkel otrzymała w piątek pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi. Merkel została zaszczepiona preparatem AstraZeneca. Rzecznik rządu Steffen Seibert poinformował o tym na Twitterze.

Seibert przekazał we wpisie słowa Angeli Merkel: Cieszę się, że otrzymałam dziś swoje pierwsze szczepienie AstraZeneką. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w kampanię szczepień i wszystkim, którzy się zaszczepili. Szczepienia są kluczem do przezwyciężenia pandemii.

Kanclerz ma ponad 60 lat i tym samym należy do grona osób, które kwalifikują się do szczepień preparatem AstraZeneca w Niemczech.

14:44 Pierwsze dostawy szczepionek z UE dotarły na Ukrainę

Szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosiła pierwsze dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 na Ukrainę za pośrednictwem mechanizmu COVAX. Kraj otrzymał 117 tys. dawek szczepionki BioNTech/Pfizer.

Ukraina jest bliskim sąsiadem, przyjacielem i kluczowym partnerem UE. Stoimy po stronie Ukrainy i będziemy nadal wspierać jej obywateli na wszelkie możliwe sposoby - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, dodając, że UE jest liderem w globalnym mechanizmie COVAX jeśli chodzi o przekazywanie szczepionek innym krajom.

14:33 Wielkopolska: Wolnych ponad tysiąc łóżek covidowych i niemal sto respiratorów

W Wielkopolskich szpitalach wolnych pozostaje ponad tysiąc łóżek covidowych i prawie 100 respiratorów - poinformował w piątek PAP Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Stube podał, że łączna liczba łóżek dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 wynosi 3821, w tym 2792 łóżek pozostaje zajętych. Stanowi to spadek o 55 zajętych łóżek w stosunku do dnia poprzedniego. Wolnych łóżek covidowych pozostaje w regionie 1029.

W Wielkopolsce na łączną liczbę 306 respiratorów, zajętych jest 210. Niemal 100 respiratorów pozostaje wolnych.

14:12 Liczba nowych zakażeń wzrosła dwukrotnie w ciągu dwóch miesięcy

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła prawie dwukrotnie na całym świecie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, zbliżając się do najwyższego wskaźnika obserwowanego do tej pory podczas pandemii - powiadomił w piątek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zakażenia i zgony nadal rosną w niepokojącym tempie - ocenił szef Światowej Organizacji Zdrowia na briefingu prasowym, skoncentrowanym na regionie zachodniego Pacyfiku.

Tedros powiedział, że niektóre kraje, którym udało się uniknąć epidemii Covid-19, obserwują obecnie gwałtowny wzrost zachorowań, jak np. Papua Nowa Gwinea. Wyraził zaniepokojenie możliwością wybuchu tam znacznie większej epidemii. Według niego niezwykle ważne jest, aby kraj ten otrzymał jak najszybciej więcej szczepionek przeciwko Covid-19.

14:10 Francja otworzy tarasy restauracyjne

Część miejsc publicznych i tarasy restauracyjne zostaną otwarte w połowie maja - zapowiedział rzecznik rządu Gabriel Attal w dzienniku "Le Echos" w piątek.

Potwierdził też powrót uczniów do szkół podstawowych i przedszkoli 26 kwietnia.

W czwartek wieczorem odbyło się spotkanie prezydenta Emmanuela Macrona i ministrów z przedstawicielami różnych sektorów gospodarki, na którym dyskutowano o luzowaniu obostrzeń sanitarnych i stopniowym otwieraniu gospodarki.

Prezydent obrał kurs otwarcia niektórych miejsc kultury i tarasów restauracyjnych w połowie maja - zapowiedział Attal, wskazując, że wzrost liczby zaszczepionych osób pozwoli następnie na stopniowe otwieranie innych miejsc użyteczności publicznej.

13:40 Portugalia luzuje restrykcje

Od piątku na terenie Portugalii obowiązują nowe zasady przeciwepidemiczne, mniej surowe od dotychczasowych. Rząd, ogłaszając je, zapowiedział, że do maja będzie luzował obostrzenia w “trzech prędkościach" i rozważa zniesienie stanu wyjątkowego.

Jak wyjaśnił premier Antonio Costa, tylko w około 20 z 308 portugalskich powiatów zostanie utrzymanych większość dotychczasowych restrykcji sanitarnych. Dodał, że również z powodu trudnej sytuacji epidemicznej został tam przywrócony zakaz wjazdu i wyjazdu poza teren powiatu.

Costa wskazał, że eliminowane od piątku na większości terytorium kraju restrykcje uprawniają obywateli do swobodnego wychodzenia z domów, a także udziału w imprezach rodzinnych, takich jak śluby, czy chrzty. Rząd rozszerzył też możliwość uprawiania dyscyplin sportowych, w tym gier zespołowych, w których uczestniczy nie więcej niż 6 osób.

Zgodnie z nowymi przepisami dopuszczono do wznowienia zajęć stacjonarnych na wszystkich uczelniach, a także w szkołach średnich, w tym w placówkach o profilu zawodowym.

13:23 Prawie 8,5 mln podanych dawek szczepionek przeciw Covid-19

W Polsce wykonano dotąd 8 484 815 szczepień przeciw Covid-19, w tym pierwszą dawką 6 236 689 i 2 248 126 dawką drugą - podano w piątek w serwisie rządowym gov.pl.

Po szczepieniach zgłoszono 6132 niepożądane odczyny, w większości objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Od 27 grudnia ubiegłego roku gdy zaszczepiono pierwszą osobę, zutylizowano w sumie 9811 dawek szczepionek.

12:53 Prokuratura czeka na wyniki kontroli NFZ w rzeszowskim punkcie szczepień

NFZ prowadzi kontrolę sprawdzającą, czy w CM Medyk w Rzeszowie doszło do nieprawidłowości w związku ze szczepieniami, "bo wiele wskazuje na to, że one były" - mówił w poniedziałek szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk pytany przez portal Onet.pl o sytuację w Rzeszowie.

Z informacji podawanych przez Wirtualną Polskę wynikało, że w CM Medyk w Rzeszowie wiele osób bez kolejki, w tym wieku 20, 30 lat, miało zostać zaszczepionych przeciw Covid-19.

W tej chwili według mojej wiedzy trwa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie, żeby sprawdzić, jakie miały miejsce tam nieprawidłowości, bo rzeczywiście wiele wskazuje na to, że nieprawidłowości były. Dotyczy to także niewłaściwego wykorzystywania strzykawek i innych kwestii - powiedział w poniedziałek Dworczyk.

Jak poinformowała w piątek zastępca prokuratora rejonowego w Rzeszowie prok. Magdalena Ziemba-Kołacz prokuratura czeka na wyniki tej kontroli i po zapoznaniu się z nimi podejmie decyzję, czy zostanie wszczęte śledztwo w tej sprawie.


12:36 We Włoszech spada wskaźnik zakaźności


We Włoszech wskaźnik zakaźności koronawirusa spadł w ciągu tygodnia z 0,92 do 0,85 - to zapis z piątkowego raportu Instytutu Służby Zdrowia. Jak wynika z monitoringu epidemii, są też pierwsze oznaki poprawy sytuacji w szpitalach.

W dniu ożywionej dyskusji na temat planów stopniowego otwierania kraju i odmrażania wielu branż od maja, Instytut Służby Zdrowia podał dane, wskazujące na to, że jedna zakażona osoba zakaża mniej niż jedną następną. Obecny wskaźnik 0,85 jest najniższy od wielu tygodni.

Ponadto w raporcie zaznaczono, że choć trwa presja na placówki szpitalne, a liczba zajętych łóżek na intensywnej terapii przekracza w 14 z 20 regionów poziom krytyczny 40 proc., jest to pierwszy tydzień, w którym widać oznaki poprawy sytuacji.

Jako kolejny dowód wskazano spadek liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców: z 210 do 160. Zaznaczono zarazem, że jest on nadal daleki od średniej 50 na 100 tys. mieszkańców, pozwalającej na przywrócenie identyfikacji osób zakażonych i ustalanie ich kontaktów. 


12:30 Policjanci uratowali chorą na Covid-19 seniorkę

Chora na Covid-19 kobieta uratowana dzięki znajomym i policjantom. Żeby wejść do jej mieszkania, trzeba było sforsować drzwi. Wszystko to działo się w jednej z kamienic w Sosnowcu. 80-latka trafiła do szpitala. Jej stan teraz lekarze określają jako stabilny.


12:26 Premier o uwolnieniu programu szczepień

Na ten moment do 17 maja planujemy z każdym dniem włączać do programu szczepień jeden rocznik - powiedział w piątek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jeśli zwiększą się dostawy szczepionek do Polski, to możliwy jest scenariusz "wzmocnienia" tempa szczepień.

Premier był pytany na konferencji prasowej, czy po 24 kwietnia, kiedy kończy się zaplanowana dotąd rejestracja na szczepienia poszczególnych roczników rząd rozważa odblokowanie rejestracji dla wszystkich.
Na ten moment planujemy do 17 maja włączać do programu szczepień wraz z każdym dniem jeden rocznik - oświadczył szef rządu.

Mówił, że jeden rocznik to jest około 400-500 tysięcy osób. Jeżeli tempo dostaw dawek będzie przewyższało tempo osób zapisujących się na szczepienia, to będziemy mogli przyśpieszyć program zapisów na szczepienia - zaznaczył premier.


11:24 Morawiecki o odporności zbiorowej

Dzięki większej liczbie szczepień będziemy w stanie osiągnąć w dwa miesiące, a może nawet szybciej, pułap odporności zbiorowej - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Z całego świata płyną informacje dobre co do szczepień, płyną informacje potwierdzające zasadność szczepień i wzywające do zaszczepienia jak największej grupy osób w najkrótszym czasie - mówił premier Mateusz Morawiecki na briefingu w Narodowym Punkcie Szczepień w Gdańsku.


11:20 Premier o sytuacji w kraju

Trzecia fala słabnie, ale cały czas musimy zachować czujność. Ona słabnie dzięki temu, że mamy rozpędzony program szczepień. Mamy dziś prawdziwą szansę zwalczyć pandemię, ale wszyscy musimy chcieć się zaszczepić  - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Trzecia fala wprawdzie słabnie, ale cały czas musimy zachować ogromną czujność - mówił szef rządu, który w piątek wizytował Narodowy Punkt Szczepień w Gdańsku. Ona słabnie też przede wszystkim dzięki temu, że mamy coraz bardziej rozpędzony program szczepień - podkreślał.

Morawiecki stwierdził, że program szczepień dociera do coraz większej liczby osób. Przed chwilą miałem przyjemność porozmawiać z kadrą, która zarządza tym jednym z największych w Polsce punktów szczepień, który tutaj jest utworzony i padły takie słowa, że dzięki szczepieniom sytuacja jest zupełnie odmienna od tego, jak było wcześniej, że to niebo a ziemia, że mamy dzisiaj prawdziwą szansę w końcu zwalczyć pandemię, ale musimy rzeczywiście wszyscy chcieć się zaszczepić i przystąpić do tego programu według jego aktualnej organizacji - powiedział.

Przekraczamy liczbę 7 tysięcy punktów szczepień. 7 tysięcy punktów szczepień w całej Polsce, w tym punkty szczepień powszechnych - takie, które w sposób jak najbardziej przyjazny dla ludzi, jak najbliżej miejsca zamieszkania, będą mogły być dostępne dla wszystkich - poinformował premier. 


11:10 Kanclerz Merkel chce zaostrzenia środków bezpieczeństwa w Niemczech

Angela Merkel, przekonując w piątek w Bundestagu posłów do zaostrzenia ustawy o ochronie przed zakażeniami, argumentowała, że trzecia fala pandemii koronawirusa "trzyma kraj pod ścisłą kontrolą"; dlatego potrzebne są jednolite przepisy federalne, w tym ograniczenia dotyczące przemieszczania się.

Sytuacja jest bardzo poważna - mówiła Merkel, dodając, że "wszyscy musimy traktować ją poważnie, trzecia fala pandemii trzyma nasz kraj pod ścisłą kontrolą". Aby temu przeciwdziałać - podkreślała - "musimy lepiej połączyć siły rządów federalnych, stanowych i lokalnych".

Lekarze z oddziałów intensywnej terapii wysyłają jedno wołanie o pomoc za drugim. Kim byśmy byli, gdybyśmy zignorowali te sygnały alarmowe? - pytała kanclerz Merkel. Nie możemy zostawić lekarzy i pielęgniarek samych. Sami nie mogą wygrać walki z wirusem w tej trzeciej fali, nawet z najlepszą sztuką medyczną i najbardziej ofiarnym wysiłkiem - mówiła.

10:54 Spór we Włoszech o łagodzenie restrykcji

"400 zmarłych dziennie, a oni chcą otworzyć kraj"- to najmocniejszy w piątkowej włoskiej prasie głos protestu przeciwko planom odmrożenia wielu sektorów usług w maju, na co nalegają przede wszystkim szefowie władz regionów z prawicy, w tym z Ligi.

Konferencja Regionów opracowała w czwartek plan otwarcia barów i restauracji, kin, teatrów i siłowni w reżimie sanitarnym. Warunki i terminarz wznowienia działalności będzie tematem piątkowych obrad rządu Mario Draghiego.

Dziennik "Il Fatto Quotidiano" krytykuje gubernatorów Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Friuli- Wenecji Julijskiej i Ligurii, wywodzących się z centroprawicy, którzy domagają się jak najszybszego złagodzenia restrykcji. Lewicowa gazeta podkreśla, że liczba zmarłych nie spada, a zakażenia rosną.

Gazety przytaczają słowa premiera Draghiego który podczas spotkania z Ligą Matteo Salviniego i w odpowiedzi na apele o jak najszybsze złagodzenie obostrzeń powiedział: "To rząd jedności narodowej; potrzebna jest jedność". Szef rządu apelował, by nie wywoływać polemik.

Jednocześnie największe dzienniki informują na pierwszych stronach o planach otwarcia lokali gastronomicznych i innych punktów usługowych, placówek kulturalnych i sportowych.

10:49 Jest najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia

Mamy 17 847 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 595 pacjentów z Covid-19. Łącznie od początku pandemii zakaziło się 2 660 088 osób, a 61 208 osób zmarło.


10:25 Ministerstwo podało dane o hospitalizacjach i zajętych respiratorach

W szpitalach przebywa 32 781 chorych z Covid-19, czyli o 472 mniej niż w czwartek. Do respiratorów podłączono 3425 pacjentów, czyli ostatniej doby zwolniło się 18 urządzeń - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Resort przekazał, że dla pacjentów z Covid-19 przygotowane jest 45 858 łóżek i 4557 respiratorów.

Tydzień wcześniej, 9 kwietnia, resort informował, że w szpitalach przebywa 34 550 pacjentów, w tym 3 376 pod respiratorem. Dwa tygodnie temu - 2 kwietnia - dane ministerstwa wskazywały, że hospitalizowanych było 31 955 chorych na Covid-19, z których 3 157 pod respiratorem.

Dodatkowo ministerstwo przekazało w piątek, że kwarantanną objęto 348 056 osób, a wyzdrowiało dotąd 2 255 232 zakażonych.



10:12 Do Małopolski dotarła dostawa sprzętu medycznego


Do Małopolski dotarła kolejna dostawa sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z przeznaczeniem dla szpitali walczących z Covid-19 - podał w piątek wojewoda Łukasz Kmita. Łączna wartość zamówienia to ponad 9 mln zł.

Jak poinformował wojewoda podczas briefingu, wśród dostarczonych przedmiotów jest zarówno specjalistyczny sprzęt medyczny, w tym m.in. 30 respiratorów, 50 kardiomonitorów oraz cztery urządzenia do terapii nerkozastępczej, jak również różnego rodzaju środki ochrony osobistej: półmaski, kombinezony ochronne, fartuchy jałowe.

"To jest kolejna dostawa, która uzbraja małopolskie szpitale i samorządy w sprzęt, aby troszczyć się o zdrowie i życie mieszkańców" - zaznaczył wojewoda i zapewnił, że dostawa bez zbędnej zwłoki zostanie rozdysponowana do placówek zgłaszających takie zapotrzebowanie.


08:33 Minister Czarnek o powrocie do szkół

Mamy nadzieję na powrót do szkół dzieci klas I-III 26 kwietnia - oświadczył w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że wszystko uzależnione jest od sytuacji epidemicznej. Nie wykluczył też, że maturzyści będą testowani na obecność koronawirusa.

Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w piątek w TVN24 o tym, czy w uczniowie klas I-III wrócą do nauczania stacjonarnego 26 kwietnia.

Mamy taką nadzieję, dlatego te obostrzenia i tą naukę zdalną przesunęliśmy o tydzień jeszcze, (...)  mając nadzieję, że sytuacja pandemiczna pozwoli nam w perspektywie tygodnia na podejmowanie tych dobrych decyzji - powiedział.

Czarnek pytany przy jakiej liczbie zachorowań i trendzie taki powrót będzie możliwy, powiedział, że nie jest to uzależniony od konkretnej liczny zakażeń.


07:20 Minister Niedzielski poinformował o ważnym wskaźniku

Wskaźnik R, informujący o tym, ile osób statystycznie może zainfekować jeden zakażony, dla Polski wynosi dziś 0,86 - podał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskaźnik spadł z 1,21 w marcu i wynosi dokładnie tyle, ile we wrześniu ubiegłego roku.


06:32 Doktor Grzesiowski krytykuje powstawanie punktów szczepień "drive-thru"

Punkty szczepień "drive thru" to złamanie zasad bezpieczeństwa. To rozwiązanie zbędne, na pokaz, rodem z thrillera o pandemii - ocenił dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19. Szczepienie to procedura medyczna - podkreślił.


06:31 Badanie naukowców z New York University i Politecnico di Torino

Noszenie masek oraz zachowanie dystansu społecznego mogą skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa powodującego COVID-19. Jednak, aby całkowicie zahamować epidemię, zasad tych musiałoby sumiennie przestrzegać co najmniej 60 proc. populacji - wyliczyli naukowcy.

O swoich ustaleniach badacze z New York University (USA) i Politecnico di Torino (Włochy) poinformowali na łamach pisma "Chaos: An Interdisciplinary Journal of Nonlinear Science" (https://doi.org/10.1063/5.0041993).

Naukowcy z grupy prof. Maurizio Porfiriego opracowali model sieciowej bazy danych, aby sprawdzić, jak dwa wymienione środki wpływają na rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych drogą powietrzną, takich jak COVID-19. Wykazał on, że nowym ogniskom wirusa można by zapobiec, gdyby 60 proc. populacji spełniało te wymogi.



06:25 Pierwsi farmaceuci gotowi do przeprowadzenia szczepień

Pierwszych tysiąc farmaceutów gotowych jest do przeprowadzania szczepień przeciw Covid-19. Ukończyli oni dwustopniowy kurs. Kolejna grupa 6 tys. osób jest w trakcie szkolenia - przekazał PAP rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.

Już tysiąc farmaceutów ukończyło kurs uprawniający do wykonywania szczepień przeciw Covid-19, a 6 tys. jest w trakcie takiego kursu. Po ukończeniu części teoretycznej szkolenia przed nimi jeszcze część praktyczna, podczas której będą uczyć się m.in. wykonywania szczepień oraz techniki udzielania pierwszej pomocy - powiedział rzecznik.

Dodał, że już za kilka tygodni farmaceuci będą mogli szczepić przeciw Covid-19. Na początku będą wspierać zespoły szczepienne, a już od drugiej połowy maja będą mogli wykonywać je w aptekach - dodał. Zaznaczył, że farmaceuci czekają teraz na przepisy określające szczegółowe wymogi, jakie powinny spełniać apteki chcące szczepić pacjentów.

Leleno zauważył, że jeśli chodzi o szkolenia poświęcone zasadom kwalifikacji do szczepień, to są one jeszcze przed farmaceutami.



06:17 Mniej osób chorych na Covid-19 traci węch

Zaburzenie węchu i smaku u pacjentów chorych na Covid-19 obserwujemy obecnie bardzo rzadko. Ma to związek z brytyjskim wariantem koronawirusa - powiedział w rozmowie specjalista chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski. Dodał, że u części pacjentów występuje niedotlenienie bezobjawowe.

Pełną parą pracuje w naszym szpitalu wysokoprzepływowa tlenoterapia, czyli ludzie cały czas są chorzy, z dużymi uszkodzeniami tkanki płucnej, w ostatnich dniach natomiast sytuacja się nie pogarszała - powiedział lekarz naczelny ds. Covid-19 w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie prof. Miłosz Parczewski.

Zapytany o to, jacy pacjenci z Covid-19 trafiają do szpitala wojewódzkiego, odpowiedział, że z pewnością są to pacjenci młodsi niż w pierwszej fali pandemii.

Widzimy chorujące osoby młodsze z dużymi zmianami w płucach, z zajęciem 20-40 proc. tkanki płucnej. Jest wyraźnie mniej osób starszych. Wydaje się więc, że szczepienie w grupach powyżej 70. roku życia zmienia epidemiologię wiekową - powiedział specjalista chorób zakaźnych.

Dodał, że bardzo rzadko w przebiegu choroby występuje obecnie zaburzenie węchu i smaku, które jeszcze jesienią było uznawane za charakterystyczny objaw zakażenia koronawirusem.
Związane jest to z wariantem brytyjskim, który prawdopodobnie dominuje - wskazał prof. Parczewski.


05:36 Lekarze oskarżają brazylijskich polityków


W brazylijskich szpitalach brakuje lekarstw, nie ma ich też dla podłączanych do respiratorów - alarmuje organizacja Lekarze bez Granic (MsF). "Nieadekwatna odpowiedź rządu na epidemię doprowadziła do tysięcy zgonów, których można było uniknąć" - oceniła MsF.

Nieodpowiedzialna polityka rządu Brazylii "doprowadziła do katastrofy humanitarnej, a sytuacja będzie się tylko pogarszać" - wskazał przewodniczący organizacji Lekarzy bez Granic, dr Christos Christou podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"Każdy tydzień przynosi ponurą statystykę zakażeń i zgonów. Szpitale są na granicy swej wydolności, a wciąż nie widać, by władze były gotowe do skoordynowanej centralnie odpowiedzi" - powiedział.

Dyrektor generalna MsF Meinie Nicolai podkreśliła, że dramatyczna sytuacja epidemiczna w Brazylii nie wynika jedynie z tego, że szerzy się tam wyjątkowo zaraźliwy wariant koronawirusa. "Brazylijska odmiana znana jako P.1 stanowi oczywiście poważny problem, ale nie wyjaśnia to bynajmniej trudności, jakich doświadcza obecnie Brazylia" - podkreśliła


05:30 Norwegia

Norwegia powinna zaprzestać stosowania szczepionki AstraZeneca przeciwko Covid-19 - zalecił w czwartek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Dzień wcześniej Dania jako pierwszy kraj w Europie zrezygnowała z niej z powodu występowania zakrzepów krwi.

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jak i Europejska Agencja Leków (EMA) oceniły, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i korzyści wynikające z jej zastosowania przewyższają ryzyko.

"Obecnie dysponujemy już obszerniejszą wiedzą na temat związku między szczepionką AstraZeneca a rzadkimi i poważnymi przypadkami zakrzepów krwi, krwawień i niskiego poziomu płytek krwi niż wtedy, gdy Norwegia zdecydowała się w marcu wstrzymać dalsze stosowanie szczepionki AstraZeneca" - powiedział Geir Bukholm, dyrektor ds. kontroli zakażeń w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

"Biorąc pod uwagę tę wiedzę zalecamy, aby szczepionka AstraZeneca została usunięta z programu szczepień w Norwegii" - dodał.