Na całym świecie wszyscy bacznie przyglądają się rozwojowi sytuacji związanej z koronawirusem, którego epidemia wybuchła w Chinach. Do tej pory w Państwie Środka potwierdzono 6155 zakażeń i 132 zgony spowodowane wirusem. Chińskie władze praktycznie odcięły od świata 11-milionowe miasto Wuhan. W różnych krajach na świecie odnotowano kilkadziesiąt przypadków zakażenia, m.in. w Tajlandii, Tajwanie, Australii, USA, Francji, Niemczech i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

20:33

We Francji został zdiagnozowany piąty przypadek koronawirusa. Zarażona to córka 80-letniej turystki z Chin, u której jako pierwszej we Francji stwierdzono obecność wirusa. 

20:22

Nie odbędą się zaplanowane na 13-15 marca w Nankinie halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Zostały przełożone na przyszły rok - poinformowała światowa federacja World Athletics. Powodem jest szerzący się koronawirus.

19:15

Policja w Malezji zatrzymała cztery osoby za szerzenie dezinformacji na temat epidemii nowego koronawirusa. Dzień wcześniej pod tym samym zarzutem zatrzymano 34-letniego mężczyznę.

Policja i malezyjska komisja ds. komunikacji i multimediów MCMC podkreśliły, że podchodzą do takich spraw bardzo poważnie i nie będą tolerowały wywoływania strachu ani siania paniki wśród społeczeństwa i szkodzenia w ten sposób stabilności państwa. 

18:49

W prowincji Guangdong na południu Chin wykryto zakażenie koronawirusem u dwóch Australijczyków i Pakistańczyka. Według części mediów są to pierwsze potwierdzone przypadki wśród obcokrajowców w Chinach.

Komisja zdrowia prowincji Guangdong ustaliła, że wszyscy trzej zarażeni cudzoziemcy byli w mieście Wuhan. Pakistańczyk tam studiował, a Australijczycy pojechali w celach turystycznych - podały lokalne media.

Wśród najnowszych wykrytych w Guangdongu przypadków zakażonych osób jest również dwóch Hongkończyków - przekazano.

18:38

Od 9 lutego zawieszone zostaną loty do i z Chin linii Lufthansa, Swiss i Austrian Airlines - poinformował holding Lufthansa. Lufthansa w oświadczeniu poinformowała, że będzie nadal latać do Hongkongu, przestanie jednak przyjmować rezerwacje na loty do Chin kontynentalnych do końca lutego "z powodów operacyjnych".

Maszyny Lufthansy, Swiss, i Austrian Airlines odbędą jeszcze jeden lot do swych miejsc docelowych w Chinach, żeby zabrać załogi do ojczyzn oraz by pasażerowie mogli udać się w zaplanowane wcześniej podróże.

18:35

Chińska reprezentacja kobiet w piłce nożnej po przylocie do Brisbane na turniej kwalifikacyjny do igrzysk została poddana kwarantannie. To skutek szerzącego się w "Państwie Środka" koronawirusa. Jak podają media, ma ona pozostać w miejscowym hotelu do 5 lutego.

Reprezentacja dotarła do Australii we wtorek, wyleciała z Szanghaju, ale jeszcze 22 stycznia kadra przebywała w Wuhan, gdzie znajduje się ognisko choroby. Na razie żadna z osób, która przyleciała do Brisbane nie ma objawów choroby.

Turniej kwalifikacyjny początkowo miał się odbyć właśnie w Wuhan. Po wybuchu epidemii przełożono go do Nankin, a ostatecznie rozegrany zostanie w Sydney. W zawodach biorą też udział reprezentacje Australii, Tajwanu i Tajlandii.

18:32

Samolot, w którym znajduje się ponad 20 ton pomocy humanitarnej dla Chin wyleciał z Mińska. Rozporządzenie w tej sprawie wydał prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Na pokładzie Iła-76 jest ponad 20 ton ładunku - przede wszystkim lekarstwa, maski, rękawiczki, preparaty do dezynfekcji i inne środki medyczne, o które prosiły Chiny.

Jak poinformowało ministerstwo obrony, wojskowy samolot transportowy jest już drodze do Chin i "niezależnie od warunków pogodowych wypełni swoją misję zgodnie z planem". Podróż ma trwać ok. 20 godzin.

17:53

Już dwoje pacjentów z podejrzeniem koronawirusa jest na oddziale zakaźnym Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Łodzi. Wczoraj trafiła tam  kobieta, dziś sam zgłosił się mężczyzna. Obydwoje niedawno wrócili z Chin. 

17:22

Dwoma lotami zostaną ewakuowani w najbliższym czasie obywatele Ukrainy z Chin w związku z epidemią koronawirusa. Jak poinformowały linie lotnicze Ukrainian International Airlines (UIA): Samoloty wylecą z chińskiego miasta Sanya w czwartek i najbliższy poniedziałek.

Wcześniej o ewakuacji swoich turystów z Chin poinformowała ukraińska firma turystyczna JoinUP! Jej samoloty wylecą z wyspy Hajnan na Ukrainę w środę i w sobotę. Ukraińskie MSZ i resort zdrowia zwróciły się do obywateli z apelem o śledzenie informacji na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz zweryfikowanie swoich planów podróży zagranicznych w miejsca, gdzie on występuje.

16:50

Finlandia jest trzecim europejskim krajem, w którym potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem. Chory to chińska turystka, która przyleciała z Wuhan.

Chińska turystka zgłosiła się do przychodni w Ivalo w Laponii, na północy Finlandii, z objawami podobnymi do infekcji grypowej. Stamtąd odesłano ją do szpitala w Rovaniemi, który przesłał pobrane od niej próbki do badania w Helsinkach.

16:46

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów - przypomina Główny Inspektor Sanitarny na swoich stronach. Dlatego zaleca częste mycie rąk wodą i mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu.

GIS zamieszcza też instrukcję, jak poprawnie myć ręce. Czynność powinna trwać nie krócej niż 30 sekund. Jednocześnie przypomina, że podróżny, który do Polski przyleci z terenów wysokiego ryzyka występowania wirusa (Azji Południowo-Wschodniej), proszony będzie o wypełnienie Karty Lokalizacyjnej Pasażera, w której wpisze kontakt i miejsce swojego pobytu.

16:18

Lufthansa odwołuje wszystkie loty do Chin, wcześniej taką decyzję ogłosiły British Airways. Polskie Linie Lotnicze LOT utrzymują połączenia do Chin. Do Polski również docierają pasażerowie z Azji.  

16:02

Papua Nowa Gwinea odmówi wjazdu wszystkim podróżującym z Azji, w celu utrzymania chińskiego koronawirusa z daleka od kraju. Urząd Imigracyjny i Obywatelski wydał oświadczenie, w którym informuje, że wszystkim pasażerom statków i samolotów - podróżującym z krajów azjatyckich - odmówiono wstępu.

15:57

Epidemia uderza w coraz więcej sektorów chińskiej gospodarki i może w pierwszym kwartale obniżyć wzrost PKB o około 1 punkt procentowy w porównaniu do oczekiwań, do poziomu około 5 proc., a nawet niższego - ocenił Zhang w komentarzu opublikowanym na portalu magazynu "Caijing".

14:58

Dwóch mężczyzn wracających do Polski przez Amsterdam z Szanghaju trafiło wczoraj do Szpitala Zakaźnego w Gdańsku na obserwację. Mieli podwyższoną temperaturę i złe samopoczucie. O tym fakcie poinformowali służby dopiero w Gdańsku, po tym gdy ich samolot wylądował. Mężczyźni zostali odseparowani, ratownik przeprowadził wywiad i badanie, po kontakcie ze służbami sanitarnymi zapadła decyzja o przewiezieniu mężczyzn do szpitala zakaźnego. 

Sanepid chce dotrzeć do wszystkich pasażerów wieczornego lotu linii KLM z Amsterdamu do Gdańska i sprawdzić ich stan zdrowia. Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM - na liście pasażerów było 66 osób.

14:11

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał rząd, ministerstwo zdrowia i chroniący prawa konsumentów urząd Rospotriebnadzor do uczynienia wszystkiego, co możliwe, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa w Rosji.

Premier Rosji Michaił Miszustin zatwierdził wcześniej skład sztabu, który ma zapobiec pojawieniu się koronawirusa na terytorium Rosji. W Rosji nie potwierdzono dotąd przypadków zakażenia koronawirusem. 

14:09

Piłkarze pierwszoligowej ekipy z chińskiego miasta Wuhan rozpoczęli zgrupowanie w Andaluzji, na południu Hiszpanii. Regionalne władze sanitarne twierdzą, że żaden z członków klubu nie ma objawów choroby.

Po przybyciu do Malagi wszyscy członkowie chińskiej ekipy przeszli badania na obecność groźnego wirusa. Wcześniej służby medyczne twierdziły, że nikt z przybyłych na zgrupowanie nie posiada objawów choroby, gdyż w okresie natężonych zachorowań zespół przebywał poza tym miastem, "a czas inkubacji wirusa minął".

Telewizja TVE przypomina, że przybycie chińskich piłkarzy nastąpiło w chwili kiedy władze Hiszpanii próbują "z wieloma problemami" sprowadzić do kraju swoich 20 obywateli przebywających w Wuhan. Odnotowują, że choć dotychczas nie stwierdzono u nich objawów choroby, to procedury związane z obowiązkową kwarantanną są surowe.

13:49

Niemcy szykują się do ewakuacji swoich obywateli z rejonu Wuhanu. W samych Niemczech nawet 40 osób miało kontakt z Chinką, która przyjechała z Wuhanu zarażona koronawirusem . Lekarze z Bawarii potwierdzili 4 przypadki zakażenia niebezpiecznym patogenem. Wszystkie osoby to pracownicy tej samej firmy motoryzacyjnej spod Monachium. Lekarze określają ich stan jako dobry, jednak pozostaną w na oddziale chorób zakaźnych. Kwarantanną objęte zostały również rodziny zarażonych osób.

13:40

Rząd Kazachstanu poinformował o zawieszaniu połączeń lotniczych, kolejowych i autobusowych z Chinami. Linie autobusowe do i z Chin zostały już zawieszone, ruch pociągów osobowych zostanie wstrzymany w najbliższą sobotę, natomiast wszystkie loty zostaną zawieszone od 3 lutego - sprecyzował rząd, nie informując, do kiedy środki te będą obowiązywały.

AFP zwraca uwagę, że kazachskie władze nie zdecydowały się na zamknięcie przejść granicznych. Kazachstan ma z Chinami długą, liczącą 1782 km granicę.

Kazachstan nie zarejestrował na razie żadnych przypadków nowego wirusa, ale w szpitalu odizolowanych zostało 35 osób, które wróciły z Chin z objawami infekcji dróg oddechowych.


13:30

W czwartek rozpocznie się ewakuacja obywateli Włoch, przebywających w mieście Wuhan. Jak zapowiedział MSZ w Rzymie, lot został zorganizowany przez sztab kryzysowy.  

W wydanym komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Włoch podało, że samolot ewakuacyjny odleci do Wuhanu ze specjalistycznym zespołem medycznym na pokładzie.

Po przybyciu do Włoch wszyscy ewakuowani, których liczby nie podano, zostaną poddani procedurom wyznaczonym przez ministerstwo zdrowia.

Transport zorganizowany został we współpracy z rzymskim szpitalem zakaźnym Lazzaro Spallanzani.


"Włoski rząd zaangażował się na rzecz maksymalnego wsparcia naszych obywateli w Chinach" - napisał na Twitterze szef dyplomacji Luigi Di Maio.


13:17

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej Alaski potwierdził, że pasażerowie samolotu z Wuhanu, którym lecieli obywatele USA, uda się dalszą drogę do Kalifornii. Jeszcze w Chinach pasażerowie zostali dwukrotnie poddani badaniom na obecność koronawirusa. Kolejne badania zostaną przeprowadzone już w Kalifornii, gdzie pasażerowie samolotu zostaną również poddani kwarantannie.

Jak poinformowały służby - załoga samolotu została całkowicie odseparowana od pasażerów.

Na pokładzie samolotu mieli znajdować się amerykańscy dyplomaci wraz z rodzinami.

13:06

Brytyjski rząd planuje objąć dwutygodniową kwarantanną swoich obywateli ewakuowanych z chińskiego miasta Wuhan, gdzie trwa epidemia koronawirusa - poinformował w środę minister zdrowia Matt Hancock.

"Bezpieczeństwo publiczne jest najwyższym priorytetem. Każdy, kto wróci z Wuhanu, będzie bezpiecznie odizolowany przez 14 dni, z całą niezbędną opieką medyczną" - napisał na Twitterze Hancock.

Stacja BBC podała, że miejsce kwarantanny zostanie wyznaczone prawdopodobnie w którejś z baz wojskowych.

Ewakuacja obywateli brytyjskich z Wuhan i okolic ma się rozpocząć w czwartek rano. Jak się szacuje, w prowincji Hubei przebywa obecnie około 300 obywateli brytyjskich. Władze w Londynie oceniają, że co najmniej 200 z nich będzie chciało powrócić do kraju.

12:54

"Źródłem zakażenia jest chory, nie osoba zdrowa, nie przesyłka z Chin, ale osoba z objawami. Cechą charakterystyczną koronawirusów jest to, że one są najbardziej zaraźliwe nie na początku, tylko na końcu choroby. Czyli to nie jest tak, że osoba, która się dzisiaj czuje źle, od razu jest najbardziej zaraźliwa, ale najbardziej będzie zaraźliwa po jakimś tygodniu, dwóch" - powiedział w RMF FM profesor Ernest Kuchar, z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

12:22

Sekretarz stanu ds. zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock ogłosił, że wszyscy, którzy wrócą do kraju z Wuhan, będą poddani 14-dniowej kwarantannie.

11:58

Komisja Europejska na wniosek Francji uruchomiła Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, w ramach którego będzie wspierała ewakuację obywateli UE z regionu chińskiego miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa.

11:20

Turecki ambasador w Chinach Emin Onen ogłosił, że w najbliższych dniach zostanie przeprowadzona ewakuacja 32 obywateli Turcji, którzy przebywają w Wuhan.

Turyści tureccy są zdrowi, u żadnego nie wykryto koronawirusa. Nie wiadomo jeszcze, czy zostaną zabrani do Stambułu lub Ankary. 

10:36

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam zapewnia, że w kraju wprowadzane są działania, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się chińskiego koronawirusa. Związki zawodowe lekarzy krytykują Lam - twierdzą, że efektywność wprowadzanych działań jest niewielka. Nawołują do rządu, by całkowicie zakazał turystom z Chin przyjazdu do Hongkongu. 

10:30

Narodowe Centrum Medyczne w Seulu, gdzie pacjent zarażony koronawirusem jest leczony, przygotowuje się na więcej przypadków. Przed placówką postawiono specjalny namiot dla zarażonych, by nie mieszać pacjentów z koronawirusem z innymi przebywającymi w szpitalu. 

Lekarze wskazują, że są bardzo zaniepokojeni potencjalnymi mutacjami wirusa. 

10:04

Dwóch mężczyzn wracających do Polski z Szanghaju przez Amsterdam trafiło do szpitala zakaźnego w Gdańsku. Są poddawani obserwacji w celu wykluczenia u nich koronawirusa - tłumaczą inspektorzy sanepidu. Służby będą kontaktować się z innymi pasażerami tego lotu.

09:55

Koronawius prędzej czy później będzie w Polsce i to nie będzie nic nadzwyczajnego. Nie czekamy na to, ale i nie obawiamy się. Jesteśmy przygotowani na diagnostykę, opiekę i leczenie pacjentów - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z Polsat News. 

09:48

By zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii nowego groźnego koronawirusa, rządy niektórych chińskich prowincji przedłużyły przerwę świąteczną o kolejny tydzień. Do 9 lutego do pracy nie wrócą m.in. zatrudnieni w Chinach pracownicy firmy internetowej Tencent.

Ministerstwo edukacji przełożyło natomiast na nieokreślony termin rozpoczęcie semestru wiosennego na podlegających mu uczelniach wyższych - podała chińska agencja prasowa Xinhua. Resort ostrzegł przy tym, że studenci, którzy wyjechali na Święto Wiosny, nie powinni bez zezwolenia wracać na kampusy przed początkiem semestru.

Data rozpoczęcia semestru w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich oraz na uczelniach podlegających lokalnym władzom zostanie ustalona przez miejscowe wydziały edukacji - zaznacza chińska agencja.

09:40

Linie lotnicze British Airways w środę rano zawiesiły do odwołania wszystkie bezpośrednie loty między Wielką Brytanią a kontynentalnymi Chinami. Ma to związek z rozprzestrzeniającą się w Chinach epidemią nowego koronawirusa.

07:38

Na tokijskim lotnisku Haneda wylądował samolot z 206 pasażerami z miasta Wuhan. Japonia to kolejny kraj po USA, który zdecydował się na ewakuację swych obywateli. Samoloty do Chin w celu przeprowadzenia ewakuacji wyślą też Francja, Korea Południowa i Mongolia.

Amerykański samolot, który we wtorek zabrał obywateli USA z Wuhan, ma w środę wylądować w Anchorage na Alasce, by zatankować paliwo. Tam wszyscy pasażerowie - czyli 240 osób, w tym dyplomaci i ich rodziny - przejdą szczegółowe badania. Szpitale są przygotowane na przyjęcie pacjentów na oddziałach zakaźnych, jeśli konieczna będzie kwarantanna. Dopiero potem samolot poleci do Ontario w Kalifornii. Jak pisze CNN, samolot nie wyląduje na lotnisku cywilnym, ale w bazie wojskowej. W hangarze przygotowano łóżka polowe. Niewykluczone, że to właśnie w tym budynku podróżni zostaną objęci 14-dniową kwarantanną.