W ciągu ostatnich 24 godzin w Portugalii potwierdzono ponad 52 tys. zakażeń koronawirusem, podał w środę resort zdrowia tego kraju. Ministerstwo sprecyzowało, że to największa liczba dobowych infekcji od czasu pojawienia się pandemii.

Resort podał, że w efekcie potwierdzenia od wtorku ponad 52,5 nowych zakażeń, łączna liczba przypadków zachorowania na Covid-19 w Portugalii przekroczyła w środę poziom 2 mln.

Służby medyczne wskazały na wciąż wysoką, utrzymującą się na poziomie ponad 30 przypadków, liczbę dziennych zgonów wśród osób zainfekowanych koronawirusem. W sumie w Portugalii zmarło już 19,4 tys. osób, z czego 33 podczas minionej doby.

Regionami, w których w ostatnim czasie nasiliła się wyraźnie pandemia są aglomeracje Lizbony oraz Porto.

Ministerstwo zdrowia odnotowało, że pomimo rekordowej liczby dobowych zachorowań na Covid-19 od wtorku nie zanotowano w Portugalii wyraźnego zwiększenia liczby osób hospitalizowanych, zaś liczba pacjentów na OIOM-ach spadła.

Według portugalskiego resortu zdrowia w tym 10-milionowym kraju szybko rośnie liczba zaszczepionych trzecią dawką preparatu przeciwko Covid-19. Do środy otrzymało ją ponad 4 mln osób.

Portugalskie władze medyczne potwierdziły też w środę, że wydały zgodę na dopuszczenie do głosowania w zaplanowanych na 30 stycznia br. wyborach parlamentarnych osób pozostających na kwarantannie w związku z Covid-19.