"Halloween to idiotyzm", "podczas gdy my liczymy łóżka w szpitalach dla chorych na Covid-19, są kretyni, którzy szykują się do obchodów"- tak szef władz włoskiego regionu Kampania Vincenzo De Luca wytłumaczył swą decyzję o zakazie zabaw w nocy 31 października.

Słynący z kwiecistego języka przewodniczący władz Kampanii powiedział w telewizji RAI: W weekend Halloween zamkniemy wszystko o godzinie 22.00. Halloween to ogromny idiotyzm, ogromny i głupi amerykanizm, który sprowadziliśmy też do naszego kraju.

Polityk zapytany o to, jakich reakcji w Ameryce spodziewa się po swoich słowach, odparł: Nie sądzę, że dojdzie do incydentu dyplomatycznego z powodu tego kretynizmu, jakim jest Halloween. To coś idiotycznego, co służy tylko podniesieniu niepotrzebnej konsumpcji w naszym kraju tak, jak w Ameryce.

I dodał: Podczas, gdy my liczymy łóżka w szpitalach mając na celu ratowanie życia ludzi, są kretyni, także u nas, którzy szykują się do tego święta.

Vincenzo De Luca zapowiedział, że "takie idiotyzmy nie mogą być tolerowane".

To już druga w ostatnich dniach ostra wypowiedź gubernatora Kampanii na temat obchodów 31 października, który zabronił zabaw tego dnia na ulicach, placach i w lokalach.

Z powodu pandemii w tym roku obroty tego biznesu spadną z 300 milionów euro do 65 mln euro, czyli o 78 procent - takie prognozy przedstawia dziennik "La Repubblica".