Podczas ostatniej doby liczba zakażeń koronawirusem zwiększyła się aż czterokrotnie we wspólnocie autonomicznej Madrytu - podały hiszpańskie służby medyczne. Według ich szacunków pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem liczba infekcji przekroczyła tam poziom 4,6 tys., co oznacza, że była większa aż czterokrotnie wobec wcześniejszej doby.

We wtorek w aglomeracji Madrytu potwierdzono 6 zgonów. Podczas wcześniejszej doby zmarła tam jedna osoba.

Resort zdrowia Hiszpanii wskazał, że we wtorek wieczorem liczba zakażeń przypadających na 100 tys. mieszkańców regionu Madrytu przekroczyła poziom 717, czyli była o 16 punktów większa niż średnia ogólnokrajowa.

Najbardziej doświadczoną przez Covid-19 częścią hiszpańskiej stolicy jest centrum, gdzie na 100 tys. mieszkańców przypada już 1147 infekcji.

Piąta fala w Hiszpanii

Piąta fala koronawirusa nie słabnie też w skali całego kraju, gdzie jak oszacował resort zdrowia Hiszpanii, podczas minionych 24 godzin zanotowano 26,4 tys. zachorowań. W tym czasie zmarło 55 osób zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2.

Ministerstwo zdrowia, które liczbę aktualnie hospitalizowanych pacjentów ocenia na 9,5 tys., podało, że do wtorkowego wieczora służby medyczne zakończyły proces szczepień u ponad 55 proc. 47-milionowej populacji Hiszpanii.

Minister zapowiedziała możliwość podawania trzeciej dawki szczepionki

Tymczasem szefowa resortu zdrowia Hiszpanii Carolina Darias zapowiedziała w piątek, że rząd rozważa podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Wskazała, że opcja ta jest prawdopodobna w związku z nasileniem się pandemii w całym kraju.

Darias powiedziała, że trzecia dawka preparatu przeciwko koronawirusowi byłaby niczym "wspomaganie" całego procesu szczepień. Podawanie trzeciej dawki wydaje się być nieuniknione - dodała.

Restrykcje

Wraz z nasileniem się przypadków infekcji koronawirusem od 16 lipca nowe restrykcje sanitarne wprowadziła już ponad połowa wspólnot autonomicznych kraju. Wśród nich są m.in. Katalonia, Galicja oraz Kraj Basków, gdzie regionalny rząd ogłosił nakaz przywrócenia obowiązku noszenia masek ochronnych.

Z kolei w miniony czwartek władze Wysp Kanaryjskich zatwierdziły obowiązek przedstawiania zaświadczeń o przebyciu szczepień lub negatywnych testów na Covid-19 przed wejściem do placówek gastronomicznych i rozrywkowych. Podobne przepisy wprowadził już rząd Galicji.