Greckie ministerstwo turystyki poinformowało, że obywatele 29 państw - wśród których nie ma jednak Polski - będą od 15 czerwca zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny. Takie ograniczenia wprowadzono w większości krajów w związku z zagrożeniem koronawirusem.


Na liście państw znalazły się: Albania, Austria, Australia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Liban, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Północna Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry. 

Obywatele tych państw będą poddawani tylko wyrywkowym badaniom na nosicielstwo koronawirusa.

Polacy po przekroczeniu greckiej granicy będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę. Polska nie znalazła się na liście 29 państw, które będą z tego obowiązku zwolnione. Na liście brakuje też między innymi Wielkiej Brytanii, będącej dotąd drugim obok Niemiec państwem, z którego przybywało do Grecji najwięcej turystów. Zapowiedziano, że 1 lipca zostanie dokonana ponowna ocena międzynarodowej sytuacji epidemicznej, co pozwoli na ewentualne zniesienie obowiązku kwarantanny wobec obywateli kolejnych krajów.

A co z wakacjami na Cyprze?

Polska znajduje się na liście krajów, których obywatele od 9 czerwca będą mogli przyjechać na Cypr. Warunkiem wpuszczenia na wyspę będzie posiadanie przez podróżnego zaświadczenia, że nie jest zakażony koronawirusem. To element dwufazowego planu znoszenia restrykcji, który został zatwierdzony przez cypryjski rząd. 

Bułgaria niebawem zaprosi do siebie Polaków

Na turystów, w tym również z Polski, szykuje się Bułgaria. Właśnie otworzyły się trzy hotele w największym kurorcie czarnomorskim Słoneczny Brzeg. W najbliższych dniach kraj ten ma znieść obowiązek kwarantanny dla przyjeżdżających cudzoziemców, również Polaków.

Władze kurortu spodziewają się, że 19 czerwca większość tamtejszych hoteli będzie już czynna.

Dyrekcja twierdzi, że właściciele podejmują wszystkie niezbędne kroki dla zapewnienia turystom bezpieczeństwa.


Kolonie i obozy: MEN podało wytyczne

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało dziś wytyczne dotyczące letnich kolonii i obozów. Resort zaleca, by grupa uczestników wypoczynku liczyła - w przypadku dzieci do 10. roku życia - do 12 osób, zaś w przypadku starszych dzieci - do 14 osób. Inny zapis mówi o tym, że w dniu wyjazdu na wypoczynek dziecko musi być zdrowe: rodzice będą poświadczać to pisemnie. 

Ważne jest też, aby w ciągu ostatnich dwóch tygodni przed rozpoczęciem wypoczynku dziecko nie mieszkało z osobą objętą kwarantanną.

W dokumencie czytamy, że w jednym pokoju zakwaterowane mogą być maksymalnie 4 osoby, a na każdą z nich muszą przypadać 4 metry kwadratowe "powierzchni noclegowej".