Antyszczepionkowcy protestowali w środę przed parlamentem w Sofii. Doszło do starć demonstrujących z policją. Protest zbiegł się z czasem z najwyższym od początku pandemii nowych zakażeń Covid-19 w Bułgarii.

Protestujący próbowali wedrzeć się do budynku parlamentu, zostali jednak odepchnięci przez policję. Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego przerwano, większość posłów wyszła z budynku.

Bułgarskie MSW poinformowało, że zatrzymano uczestnika protestu z bronią gazową. Podczas próby szturmu obrażenia odniosło czterech policjantów, którzy zostali przewiezieni do szpitala.

Premier Kirił Petkow, przebywający obecnie na kwarantannie, powiedział, że w najbliższy piątek, jest gotowy spotkać się z przedstawicielami protestujących. Jednocześnie wezwał ich do wstrzymania się od gwałtownych czynów. Podkreślił, że celem restrykcyjnych kroków jest ocalenie życia ludzi.


Lider antyszczepionkowców jest... zaszczepiony

Protest zorganizowała najmniejsza parlamentarna partia Wazrażdane (Odrodzenie), która w listopadzie ub.r. weszła do Zgromadzenia Narodowego na fali nastrojów antyszczepionkowych i nacjonalistycznych. Partia ma 13 deputowanych w 240-miejscowym parlamencie.

Przed wiecem media ujawniły, że lider partii Kostadin Kostadinow i kilku jej posłów jest zaszczepionych.

To jest prawda, ale żałuje tego - oświadczył.

To samo powtarzali uczestnicy środowego wiecu, deklarujący, że przyszli przed parlamentem protestować przeciw zaświadczeniom covidowym, pozbawiającym ich wolności i prawa do pracy.

Najwięcej potwierdzonych przypadków od początku pandemii

Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby w kraju odnotowano 7062 nowych zakażeń, najwięcej od początku pandemii. Odsetek zarażeń podniósł się do 18 proc. pobranych testów, w kraju zarażonych jest 140 tys. osób. Zmarło 89 osób, a łącznie odnotowano prawie 32 tys. ofiar śmiertelnych pandemii Covid-19.

Jednocześnie resort podjął decyzję o skróceniu kwarantanny z 14 do 10 dni, a ludzie, którzy kontaktowali się z osobami zakażonymi, będą izolowani przez siedem dni zamiast 10 dni, natomiast zaszczepieni trzecią dawką - 4 dni.