Na świecie nie milkną spekulacje na temat stanu zdrowia przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Pojawiły się nawet pogłoski, że nie żyje. Teraz zachodnie agencje piszą o 250-metrowym, luksusowym pociągu należącym do Kim Dzong Una, który został uchwycony na zdjęciach satelitarnych w jego tajnej bazie wypoczynkowej Wonsan.

15 kwietnia w Korei Północnej obchodzono 108. rocznicę urodzin założyciela tego państwa Kim Ir Sena. Jego wnuk nie brał udziału w uroczystościach - po raz pierwszy od przejęcia władzy w 2011 roku - co od razu wywołało lawinę spekulacji. Według południowokoreańskiej agencji informacyjnej, liczący prawdopodobnie 36 lat Kim Dzong Un 12 kwietnia przeszedł operację serca.

W czwartek Chiny wysłały do Korei Północnej ekspertów w dziedzinie medycyny, mających pomóc w leczeniu Kim Dzong Una - twierdzi Reuters.

Według najnowszych informacji, prawdopodobne jest, że Kim Dzong Un przebywa na wybrzeżu w mieście Wonsan, określanym jako baza wypadowa dyktatora. Znajduje się tam olbrzymi kompleks z domkami dla gości, a w marinie stoi luksusowy jacht przywódcy Korei Północnej.

Na zdjęciach satelitarnych opublikowanych przez agencję 38 North, zajmującą się problematyką Korei Północnej, widać na stacji w Wonsan pociąg, którym zawsze podróżuje Kim Dzong Un.

To nic nie mówi o stanie jego zdrowia, ale daje przypuszczenia, że Kim Dzong Un przebywa w luksusowym kompleksie na wybrzeżu - pisze "38 North".

Pociąg stał na stacji w Wonsan 21 i 23 kwietnia.

Kim Yo-Jong przejmie władzę po bracie Kim Dzong Unie?

Po informacji podanej przez CNN, że przywódca Korei Północnej przeszedł skomplikowany zabieg kardiologiczny ruszyła lawina spekulacji na temat tego, kto miałby objąć schedę w rządzie po Kim Dzong Unie. W tym kontekście wymieniana jest jego młodsza siostra - Kim Yo-Jong. Jest ona członkiem biura politycznego oraz wysokiej rangi członkiem zarządu partii.

Reżim północnokoreański to rodzinne przedsiębiorstwo, a Kim Dzong Un ufa swojej siostrze - stwierdził Leif-Eric Easley, ekspert od Korei Północnej z Uniwersytetu Ewha w Seuli, w rozmowie z "The Guardian".

Kim Yo-Jong odpowiada w rządzie brata za propagandę i budowę jego medialnego wizerunku. Kim Dzong Un fizycznie bardzo przypomina Kim Ir Sunga - dziadka, który był założycielem państwa północnokoreańskiego. I ona to wykorzystuje.

Od wielu tygodni jest twarzą Korei Północnej, rzecznikiem brata. Moim zdaniem jest naturalnym następcą tronu - przekonywał Lee Sung-Yoon z Uniwersytetu Tuft w rozmowie z "New York Times".

Leonid Petrov z International College of Management w Sydney, cytowany przez "The Guardian" stwierdził natomiast, że Kim Yo-Jong nie jest w stanie zastąpić Kim Dzong Una. Korea Północna jest społeczeństwem konfucjańskim, gdzie wiek i męskość odgrywają ważną rolę - mówił.

Agencje podkreślają, że naturalnym następcą Kim Dzong Una byłby jego syn. Prawdopodobnie ma ich trzech, wszyscy są jednak zbyt młodzi, by objąć przywództwo w Korei Północnej.