Wybierasz się na urlop do Grecji na wakacje? Solidnie się przygotuj. Turystów czeka tam finansowa szkoła przetrwania. Oto pięć reguł przetrwania urlopu w Grecji.

1) Gotówka. W kraju, gdzie korzystanie z bankomatów jest ograniczone musisz mieć pieniądze.

Wprawdzie zagraniczne karty bankomatowe i kredytowe mają być obsługiwane bez limitów, które mają Grecy, ale - jak już w weekend pojawiły się informacje, że wiele bankomatów było pustych. I nie można było wybrać gotówki. Co więcej niektóre restauracje zaczęły odmawiać płatności kartą i żądały gotówki.

Pamiętaj jednak, że ze względu na plagę kradzieży kieszonkowych - nie możesz całej gotówki trzymać w jednym miejscu. Należy unikać pokazywania portfela i trzymania go w widocznym miejscu.

Banknoty o wysokich nominałach bywają bezużyteczne - licz się z tym, że ktoś nie będzie ci miał czym wydać reszty. Pieniądze trzymaj w różnych miejscach; najpewniejsze są saszetki noszone na szyi, można też użyć paska z ukrytą kieszenią.

2) Przed wyjazdem upewnij się u organizatora pobytu, że hotel, z którego korzystasz, otrzymał należność za Twój pobyt. Mając taką pewność odmawiaj zapłaty za usługi, które spróbują Ci sprzedać za dopłatą. Weryfikuj takie oferty z umową i lokalnym przedstawicielem biura podróży, z którego korzystasz.

3) Wykup dostępne dodatkowe ubezpieczenia. Być może od nich zależeć będzie, czy otrzymasz niezbędną pomoc w szpitalu i jak będziesz traktowany w wypadku - odpukać - kłopotów na lotnisku, np. przy wstrzymaniu lotów.

4) Nie rozstawaj się z telefonem i poza numerem do rezydenta biura podróży zawsze miej w nim też kontakty do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej. Być może będziesz musiał skorzystać z pomocy polskich dyplomatów, miej więc także niezbędne kontakty zanotowane poza telefonem, na wszelki wypadek. Nie afiszuj się z drogim aparatem, ani telefonicznym, ani fotograficznym. Gdziekolwiek jesteś - bacznie się rozglądaj.

5) W podróży zawsze miej ze sobą paszport. Mimo że do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty, to paszport jest uznanym na całym świecie dokumentem, potwierdzającym obywatelstwo. Twój dowód osobisty nie na wszystkich zrobi właściwe wrażenie.