Kraków i Katowice ustanowiły Nagrodę im. Wojciecha Kilara, która będzie wręczana za całokształt twórczości kompozytorom muzyki filmowej. Ogłoszono to podczas międzynarodowej gali kończącej 7. Festiwal Muzyki Filmowej.

Pięciominutowa owacja na stojąco zakończyła pokaz obsypanego Oscarami "Gladiatora" z muzyką na żywo. Koncertu w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej wysłuchała publiczność, która po brzegi wypełniła Kraków-Arenę. czytaj więcej

List intencyjny w sprawie ustanowienia nagrody podpisali w niedzielę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezydent Katowic Piotr Uszok i prezes wytwórni filmowej Alvernia Studios Stanisław Tyczyński.

Celem ustanowienia wyróżnienia jest przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o wybitnym kompozytorze i promowanie etosu twórcy, współpraca kulturalna i filmowa obydwu miast, budowanie silnego wizerunku branżowego Krakowa i Katowic w międzynarodowym przemyśle filmowym i nagraniowym oraz podkreślanie wagi kompozytorów w interdyscyplinarnym świecie filmu.       

Nagroda im. Wojciecha Kilara ma być przyznawana za całokształt twórczości wyjątkowym i oryginalnym kompozytorom muzyki filmowej, którzy pozostają wierni tradycyjnej sztuce komponowania, samodzielnie tworzą instrumentację i piszą utwory, które nie tracą na czytelności w oderwaniu od obrazu. 

W intencji twórców nagrody jej laureatami będą kompozytorzy, którzy podobnie jak Wojciech Kilar dużo uwagi poświęcali tworzeniu muzyki filmowej, czerpali inspiracje z ludowych melodii i nawiązywali do narodowych tradycji muzycznych, "przedkładając narodową tożsamość nad postmodernistyczny pęd globalizujący także muzykę". W partyturach nagrodzonego kompozytora bez problemu można będzie wyróżnić uwerturę, tematy i wszelkie możliwe ich przetworzenia, czy to agogiczne i instrumentacyjne czy harmoniczne i barwowe - określają fundatorzy.

Nagrodą będzie ufundowana wspólnie sesja nagraniowa z udziałem dowolnej orkiestry z chórem z Katowic lub Krakowa i jej nagranie oraz postprodukcja w Alvernia Studios.

Udział w Kapitule Honorowej Nagrody potwierdzili: prof. Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Roman Polański i Krzysztof Zanussi. Radę merytoryczną Nagrody stanowią dyrektorzy ważnych instytucji kulturalnych, filmowych i muzycznych, m.in. dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Polskiego Instytutu Muzyki i Tańca, TVP Kultura, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Festiwalu Muzyki Filmowej, Alvernia Studios, Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, RMF Classic.

Wielki finał FMF. Zimmer gościem specjalnym

Ustanowienie nagrody ogłoszono podczas gali na 100-lecie Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP) podczas 7. Festiwalu Muzyki Filmowej. Była ona największym wydarzeniem uświetniającym jubileusz ASCAP poza granicami Stanów Zjednoczonych. Koncert uświetnili swoją obecnością zaproszeni kompozytorzy: Patrick Doyle, Dario Marianelli, Elliot Goldenthal, Hans Zimmer, Garry Schyman.

Publiczność zgromadzona w hali ocynowni ArcelorMittal miała niepowtarzalną okazję, by posłuchać najpiękniejszych suit ostatniego stulecia ilustrowanych fragmentami filmów, m.in. z "Batmana" i "Incepcji".

(mal)