Trzęsienie ziemi na Haiti, przecieki tajnych dokumentów publikowane przez portal WikiLeaks, gigantyczny wyciek toksycznych substancji na Węgrzech, uwięzienie 33 chilijskich górników w kopalni - te wydarzenia wstrząsnęły w 2010 roku całym światem.W Hollywood odbyła się 82. ceremonia wręczenia Oscarów. Za najlepszy film uznano "The Hurt Locker. W pułapce wojny."

Zmarł najniższy człowiek świata He Pingping.

W zamachach przeprowadzonych w moskiewskim metrze przez kobiety-samobójczynie zginęło 38 osób, ponad 70 zostało rannych. Bomby eksplodowały na stacjach Łubianka i Park Kultury.

Podczas trzęsienia ziemi w prowincji Qinghai w Chinach zginęło ponad 2200 osób, a ponad 12 tysięcy zostało rannych.

Pył wulkaniczny, który wydostał się podczas erupcji wulkanu Eyjafjallajökull na Islandii doprowadził do wstrzymania ruchu lotniczego w północnej i zachodniej Europie.

Wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej po eksplozji na platformie Deepwater Horizon.

Piotr Pustelnik wszedł na szczyt Annapurny, zdobywając Koronę Himalajów.


Między 4 a 11 października przyznano nagrody Nobla 2010.

Na Węgrzech doszło do katastrofy ekologicznej. Z fabryki aluminium w zachodniej części kraju wyciekły toksyczne chemikalia.

45 osób zginęło w zderzeniu autobusu z lokomotywą na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w mieście Marhaneć na Ukrainie.

Po kilkunastu godzinach akcji, w specjalnej kapsule wydobyto na powierzchnię wszystkich 33 chilijskich górników, którzy pod ziemią spędzili 69 dni.

Zdechła ośmiornica Paul, która typowała wyniki meczów podczas mistrzostw świata RPA.


Julian Assange, twórca WikiLeaks, został aresztowany przez policję w Wielkiej Brytanii.

W Sztokholmie i Oslo odbyły się ceremonie wręczenia nagród Nobla. W uroczystości nie wziął udziału laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo.

Na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, które wygrał Aleksander Łukaszenka.