"Trzeba spodziewać się energetycznego meczu z obydwu stron. (…) Jesteśmy przygotowani na agresywną grę, my również potrafimy grać bardzo twardo" - mówił selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Adam Nawałka na konferencji prasowej w Glasgow. Polscy piłkarze zmierzą się tam jutro ze Szkotami w swoim przedostatnim meczu eliminacji Euro 2016. "Chcemy rozstrzygnąć losy awansu już w tym spotkaniu" - podkreślił.

"Trzeba spodziewać się energetycznego meczu z obydwu stron. (…) Jesteśmy przygotowani na agresywną grę, my również potrafimy grać bardzo twardo" - mówił selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Adam Nawałka na konferencji prasowej w Glasgow. Polscy piłkarze zmierzą się tam jutro ze Szkotami w swoim przedostatnim meczu eliminacji Euro 2016. "Chcemy rozstrzygnąć losy awansu już w tym spotkaniu" - podkreślił.
Selekcjoner Adam Nawałka i zawodnicy reprezentacji Polski podczas konferencji prasowej przed meczem ze Szkocją /Bartłomiej Zborowski /PAP

Nawałka nie chciał oceniać, czy awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy będzie sukcesem jego drużyny. Skupiamy się na najbliższym meczu. Znamy siłę Szkotów, ale jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Chcemy rozstrzygnąć losy awansu już w tym spotkaniu, choć to będzie bardzo trudne. Potrzebujemy jednak trochę spokoju i dystansu przed dwoma ostatnimi meczami w tych eliminacjach - mówił na konferencji prasowej.

Nie będziemy zdradzali naszego sposobu na Szkotów. Głośne mówienie o tym, jak chcemy wygrać, byłoby przesadą. Szanujemy rywali, ale najważniejsze będzie to, co my będziemy prezentowali. Nasza strategia będzie najważniejsza. W naszych szeregach są najlepsi zawodnicy na świecie na swoich pozycjach. Chcemy to wykorzystać - podkreślił Nawałka.

Po raz kolejny odniósł się również do wyśmienitej formy Roberta Lewandowskiego, któremu przed meczem w Glasgow szkocka prasa poświęca wiele uwagi. Robert jest bardzo ważną postacią w naszym zespole. On ciągnie całą drużynę i dodaje jej energii. Jednak wszyscy zawodnicy w tej reprezentacji są niezwykle ważni i to widać po atmosferze. Nasza drużyna robi postępy i jest coraz bardziej pewna siebie. To jest kluczowe - mówił selekcjoner. Znam doskonale atuty Roberta i z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że obecnie jest to najlepszy napastnik na świecie - dodał.

Chwalił zresztą wszystkich swoich podopiecznych. Widać, w jakich klubach grają nasi zawodnicy i jak bogaty jest materiał ludzki, który jest do wykorzystania. Zawodnicy rywalizują o najwyższe cele, zarówno w swoich ligach, jak i na arenie międzynarodowej. To pokolenie zupełnie inaczej podchodzi do futbolu - podkreślił.

Zastrzegł równocześnie, że Szkotów - choć zajmują w grupie D dopiero czwarte miejsce - nie wolno lekceważyć. Największą zaletą zespołu Gordona Strachana jest gra zespołowa. To bardzo zdyscyplinowana drużyna, który potrafi również rozegrać kreatywnie swoje akcje. To zaprzecza nieco stereotypowi odnośnie brytyjskiego futbolu, który słynie z siłowego stylu gry. Szkocja prezentuje bardziej futbol europejski. Są tam ciekawi zawodnicy w linii pomocy i ataku. Z pewnością nie wolno lekceważyć tego zespołu - mówił.

Trzeba spodziewać się energetycznego meczu z obydwu stron. Jednak mamy swój plan na ten mecz - zarówno jeśli chodzi o aspekt mentalny, jak i taktyczny. Będziemy starali się zrealizować ten plan. Jesteśmy jednak przygotowani na agresywną grę. My również potrafimy grać bardzo twardo. Jednak w końcowej fazie akcji będą decydowały aspekty piłkarskie oraz umiejętności. Na tej podstawie opieramy swoją strategię. Chcemy przejąć inicjatywę i prowadzić grę na tyle, aby kontrolować spotkanie - podsumował Nawałka.

Awans na wyciągnięcie ręki

Po ośmiu kolejkach eliminacji Euro 2016 polscy piłkarze zajmują w grupie D drugie miejsce z dorobkiem 17 punktów. O dwa "oczka" ustępują Niemcom, a wyprzedzają Irlandię (15 punktów), Szkocję (11), Gruzję (6) i outsidera grupy - Gibraltar (0).

Jutrzejsza wygrana ze Szkotami może zagwarantować biało-czerwonym awans do Euro 2016 - pod warunkiem, że Niemcy nie przegrają z Irlandią.

Pierwszy gwizdek meczu Szkocja - Polska w Glasgow - o godzinie 20:45. Już teraz zapraszamy Was na relację na żywo z tego spotkania!

Wesprzyj biało-czerwonych, dołącz do wspólnej akcji RMF FM i Interii!

Przed superważnymi meczami biało-czerwonych w eliminacjach Euro 2016 - czwartkowym ze Szkocją i niedzielnym z Irlandią - zachęcamy Was do przyłączenia się do wspólnej akcji Interii i RMF FM pod hasłem: #JeśliAwansujemy!

By okazać naszym piłkarzom swoje wsparcie, złóżcie deklarację, co bylibyście gotowi zrobić, #JeśliAwansujemy! Pamiętajcie, że jeśli się uda - trzeba będzie te deklaracje zrealizować!

Bawimy się we wszystkich mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku i Twitterze. Pamiętajcie o hasztagu #JeśliAwansujemy.

Czekamy na Wasze deklaracje we wspólnej akcji RMF FM i Interii!


(edbie)