Jak wyglądał świąteczny wystrój kilkadziesiąt, a nawet 100 lat temu? Możecie zobaczyć to w ten weekend w lubelskim skansenie! Na własne oczy przekonacie się, jak w Boże Narodzenie wyglądała zarówno wiejska chata, jak i dwór ziemiański.

Muzeum Wsi Lubelskiej prezentuje o tej porze roku bożonarodzeniowy wystrój świąteczny. Można podziwiać go w wiejskiej chałupie z Żukowa i w salonie dworu z Żyrzyna. Wybrał się tam reporter RMF FM Krzysztof Kot, a naszym przewodnikiem po tych niezwykłych miejscach jest Marzena Bury z Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Dwór z Żyrzyna

Szczyt pięknej, bogato udekorowanej choinki w salonie dworskim wieńczy postać anioła wykonana z papieru i białej bibuły. Choinka ubrana jest w długi, biały łańcuch składający się z drobnych ogniw słomkowo-bibułowych oraz ozdoby z naturalnych surowców jak wydmuszki jajek, szyszki czy orzechy włoskie malowane farbką na złoto. Papier kolorowy przed wojną nazywany glansowanym, bibuła gładka i karbowana, koraliki, błyszczące w świetle woskowych świeczek pozłotko po cukierkach... zobaczcie!

Chałupa z Żukowa

W chałupie z Żukowa zobaczymy izbę z wystrojem z początku XX wieku. Na podłodze, a w zasadzie: glinianym klepisku, rozsypana jest słoma. Na ścianach tradycyjne dekoracje z bibuły i słomy. Nad stołem wisi kolorowy pająk. Obrazy święte i ołtarzyki domowe wiszące na ścianie szczytowej zdobią kwiaty z karbowanej bibuły i ozdobne firaneczki, a pomiędzy obrazami przybito gwoździami gałązki jodły. W kącie musiał oczywiście stać król!


Opracowanie: