Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii wygłoszonej w nocy podczas pasterki w katedrze gnieźnieńskiej powiedział, że Boże Narodzenie jest dowodem miłości Boga. Abp Polak nawiązał do zakończonego jesienią Synodu Biskupów.

Prymas Polski, metropolita gnieźnieński przypomniał, że sensem Bożego Narodzenie jest to, że to dla ludzi Bóg stał się człowiekiem. Oto sens tej świętej nocy, w której z radością i wdzięcznością wspominamy Boże Narodzenie. Oto sens Bożego Narodzenia - powiedział abp Polak.

Boże Narodzenie to dowód tego, jak bardzo Bóg nas kocha, jak swoją miłością pragnie objąć każdą i każdego z nas, jak gotów jest wychodzić człowiekowi wciąż naprzeciw, aby go zbawić - mówił prymas.

W homilii zwrócił uwagę, że nie świętujemy kolejny raz w życiu, "jedynie jakiejś pobożnej pamiątki; nie wspominamy z rozrzewnieniem wydarzenia z przeszłości". Abp Polak odniósł się przy tym do słów ewangelii wygłoszonej w trakcie pasterki, która mówiła o "narodzeniu Zbawiciela".

Prymas zaznaczył, że obchodzone co roku Święta Narodzenia Pańskiego przypominają wszystkim o obecności Boga. Mówią - jak to pięknie wyraził papież Franciszek - że w Jezusie Chrystusie Bóg „postawił się” raz na zawsze po stronie człowieka, aby nas zbawić, aby nas podnieść z prochu naszych nieszczęść, naszych trudności, naszych grzechów - wyjaśnił prymas.

Abp Polak nawiązał w homilii do zakończonego jesienią w Rzymie nadzwyczajnego Synodu Biskupów poświęconego duszpasterstwu rodzin. Synod w swoim końcowym orędziu, ukazując - jak napisano - całą żywą i złożoną rzeczywistość, w której dziś żyją małżeństwa i rodziny, przypomniał, że podczas tej drogi, która niekiedy jest ścieżką na wyżynach, z trudami i upadkami, zawsze obecny jest i towarzyszy Bóg - zaznaczał abp Polak.

Prymas powiedział, że rodzina "doświadcza Bożej obecności w przebaczaniu sobie nawzajem i w ciągłym dojrzewaniu w wierze i miłości". Podkreślił również wagę miłości i dialogu między mężem i żoną, między rodzicami a dziećmi oraz między braćmi i siostrami.

W wigilijny wieczór, przed pasterką, prymas Polak wygłosił telewizyjne orędzie na Boże Narodzenie. Mówił w nim o potrzebie pojednania i przebaczania, które dotyczy zarówno sytuacji osobistych, jak i ogólnonarodowych. Abp Polak ze szczególnymi życzeniami zwrócił się do ludzi samotnych i chorych. 

(mpw)