Tomasz Adamek zgodził się wziąć udział w turnieju pretendentów, którego zwycięzca zmierzy się w walce o mistrzowski pas federacji IBF z Ukraińcem Władimirem Kliczką - poinformowała amerykańska promotorka pięściarza, Kathy Duva. "Nie wiem, skąd pojawiła się informacja, że Adamek nie jest zainteresowany turniejem. To nie on decyduje o tym, czy odrzuca daną walkę" - podkreśliła szefowa stajni Main Events.

International Box Federation wytypowała do turnieju pretendentów czterech pięściarzy. Obok Polaka w tym gronie znaleźli się: mistrz Europy Bułgar Kubrat Pulew, mistrz olimpijski Kubańczyk Odlanier Solis i niepokonany w 21 walkach Rosjanin Aleksander Ustinow. Właśnie ten ostatni bokser miałby w pierwszej rundzie turnieju skrzyżować rękawice z Adamkiem. W drugim pojedynku zmierzyliby się Pulew i Solis. Później w ringu stanęliby naprzeciwko siebie zwycięzcy tych dwóch walk, a lepszy dostałby szansę rywalizowania z młodszym z braci Kliczków - zapewne w przyszłym roku.

Kiedy tylko IBF przesłała nam wiadomość o turnieju, powiedzieliśmy sobie: "Nie podpisaliśmy kontraktu z Toneyem. (w ostatnim czasie trwały negocjacje obozów Adamka i Jamesa Toneya ws. walki obu pięściarzy we wrześniu - RMF FM) Najwyraźniej do niczego to nie prowadzi i musimy iść naprzód" - relacjonowała Duva. Teraz obserwujemy, jak rozwinie się sprawa turnieju - dodała.

Podkreśliła również, że doniesienia o sprzeciwie Adamka wobec udziału w turnieju nie są zgodne z rzeczywistością. Nie wiem, skąd pojawiła się ta informacja. Nie rozmawiałam z Adamkiem, ale rozmawiałam z Ziggym Rozalskim. (współpromotor i przyjaciel Adamka - RMF FM) Powiedział mi: "Nie zwracaj na to uwagi". On również nie wie, skąd te informacje. To nie Adamek decyduje o tym, czy odrzuca daną walkę - zaznaczyła.

Adamek: Pojedynki w Europie stają się dla mnie problemem

Wątpliwości wywołał komentarz Tomasza Adamka, który pojawił się wkrótce po doniesieniach o wytypowaniu go przez IBF do turnieju pretendentów. Pięściarz nie krył zaskoczenia. Podkreślał też, że ma już zaplanowane inne walki. Mam ustalony plan na najbliższe miesiące - walki we wrześniu i grudniu, a w 2013 roku ponowna potyczka o pas mistrza świata kategorii ciężkiej. Nie potrafię stwierdzić, czy w tej sytuacji znajdą się wolne terminy na udział w imprezie organizowanej przez tę federację. Poza tym dla mnie problemem robią się pojedynki w Europie. Nie ma się co oszukiwać, jestem coraz starszy i potrzebowałbym ośmiu tygodni na aklimatyzację - mówił.

Przeciwnikiem "Górala" w pierwszej rundzie turnieju pretendentów miałby być Aleksander Ustinow. Na razie jednak promotorzy Rosjanina nie wypowiedzieli się na temat jego udziału w turnieju. Gdyby bokser się na to zgodził, Duva chciałaby zorganizować jego pojedynek z Adamkiem 8 września (w tym terminie planowano ewentualną walkę z Toneyem) w Prudential Center w Newark.

Do tej pory jedynym pięściarzem, który potwierdził udział w turnieju IBF, jest Kubańczyk Odlanier Solis.

boxingscene.com / RMF FM