Jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych ruszaliśmy razem z Wami na drogi. W tym roku decyzją premiera wszystkie cmentarze będa zamknięte w czasie weekendu - aż do 2 listopada. Specjalnie dla Was prowadziliśmy relkację. Zablokowane trasy, duże utrudnienia w ruchu? Jakie węzły komunikacyjne lepiej ominąć? Nasi reporterzy sprawdzali specjalnie dla Was na bieżąco sytuację drogową. To był kolejny Bezpieczny powrót z RMF FM.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:46 Wielkopolska

Zaglądamy na drogi w Wielkopolsce.

Ulice dojazdowe do cmentarza na Junikowie już opustoszały, ruch odbywa się tam całkowicie płynnie. Podobnie jest na Miłostowie - całkowicie płynny przejazd przez Gnieźnieńską i tylko nieco spowolniony przez Warszawską.

W Chodzieży wzmożony ruch przy cmentarzu, znajdującym się tuż przy krajowej 11.

Trasy wylotowe z miast w regionie są przejezdne, uwaga jednak na warunki - w całej Wielkopolsce do rana ma padać deszcz. 

21:29 Pomorze

Ruch na Pomorzu spokojny, choć nie brakuje miejsc, gdzie można spodziewać się utrudnień.

Na głównych arteriach Trójmiasta i krajowej 22 w Malborku mogą być jeszcze utrudnienia, związane z protestami, pół godziny temu przywrócono normalny ruch po dachowaniu samochodu w Tuchomi, na krajowej 20, między Bytowem a Miastkiem.

Co może zaskakiwać o tej porze - zwiększony ruch przy cmentarzach - tak jest chociażby w Lęborku czy Gdyni. 

21:17 Suwałki

Podobnie jest przy cmentarzach w Suwałkach. Jak usłyszał reporter RMF FM, Piotr Bułakowski, od policjantów - na razie nie ma nigdzie problemów z parkowaniem.

21:15 Białystok

Brak utrudnień na drogach województwa podlaskiego, ale - podobnie jak w innych regionach - większy ruch jest przy cmentarzach.

Zdecydowanie więcej samochodów jest m.in. przy nekropoliach w Białymstoku - chociażby na ulicy Wysockiego przy Cmentarzu Miejskim oraz przy nekropolii na ulicy Raginisa. W tych miejscach w razie potrzeby policja kieruje ruchem.

20:47 Zakopane

Ruch pod cmentarzami nieco się zmniejszył, ale były chwile, szczególnie tuż po ogłoszeniu przez premiera, że jutro nekropolie będą zamknięte, kiedy policja zastanawiała się czy w Zakopanem nie wstrzymać przejazdu samochodów na ulicy sąsiadującej z cmentarzem.

Protest Strajku Kobiet także łaskawy był dla zmotoryzowanych. Panie protestują na Krupówkach, które i tak wyłączone są z ruchu. 

20:20 Mazowsze

Coraz mniejszy ruch na Mazowszu, na drogach głównie TIRy i samochody dostawcze.

Cały czas nie przejedziecie DK 50 między Wyszogrodem i Płockiem po tragicznym wypadku Starym Nacpolsku.

Większy ruch widać teraz na S8 w kierunku Białegostoku i na DK7 w kierunku Gdańska.

Na innych drogach Mazowsza ruch odbywa się płynnie.

19:44 Szczecin

W rejonie cmentarza Centralnego w Szczecinie ruch niewielki do umiarkowanego. Bramy cmentarza zostaną zamknięte o 21, więc to już ostatni moment, kiedy można iść odwiedzić grób. Osób, które z tego korzystają nie ma zbyt wiele, bo pogoda nie sprzyja.

Utrudnienia dla kierowców w rejonie placu Szarych Szeregów. Tam przemieścił się protest w ramach strajku kobiet. Przez rondo nie przejedziecie.

19:28 Kraków

Co raz więcej osób zamierza właśnie odwiedzić groby na krakowskich cmentarzach, korki  zaczynają się tworzyć szczególnie przy cmentarzu Grębałowskim, duży ruch także w okolicach cmentarza Batowickiego oraz Rakowickiego.

Korkuje się także droga dojazdowa na cmentarz Podgórski.

Wzmożony ruch także przy cmentarzu w Wieliczce, gdzie policja kieruje ruchem.

19:07 Wielkopolska

Po ogłoszeniu przez premiera decyzji o zamknięciu cmentarzy w wielu wielkopolskich miastach mieszkańcy zaczęli odwiedzać nekropolie w piątek po południu. Zwiększony ruch występuje m.in. w Poznaniu, a także przy cmentarzach w Wągrowcu, Lesznie czy w Gnieźnie.

Poznański magistrat poinformował w piątek po południu, że w związku z decyzją rządu, od soboty "nie będzie możliwości wejścia na poznańskie cmentarze komunalne". "Odbędą się jednak zaplanowane na poniedziałek pochówki" - podkreślono.

19:01 Kraków

Korki na ulicach Krakowa. Utrudnienia w ruchu w centrum i przy największych cmentarzach.

Utrudnienia na wielu ulicach w centrum miasta - na ulice Krakowa wyjechały własnej kolumny samochodów uczestniczące w Strajku Kobiet. Te kolumny poruszają się z prędkością około 30 km/h.

W tym momencie ogromne koki są na alei Pokoju oraz na Opolskiej.

Tłum także przy krakowskich cmentarzach, po decyzji rządu o zamknięciu od jutra wszystkich nekropolii. Największe korki tworzą się przy cmentarzu Batowickim i Grębałowskim

18:43 Komunikacja w Szczecinie

Nie będzie zmian w organizacji ruchu wokół cmentarzy, a komunikacja miejska będzie kursować zgodnie ze stałymi rozkładami jazdy - poinformował w piątek Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie. Zmiany wycofano w związku z decyzją rządu o zamknięciu cmentarzy w najbliższych trzech dniach.

Rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska Andrzej Kus poinformował w piątek, że zamknięcie cmentarzy oznacza także odwołanie planowanych na cmentarzach kwest i mszy świętych.

18:41 Olsztyn

Większy ruch widać również przy cmentarzach w Olsztynie.

Uważać trzeba m.in. na krajowej 51 w Dywitach, gdzie znajduje się największa olsztyńska nekropolia. Wolniej jedzie się już od samego Olsztyna.

Większy ruch samochodów też przy nekropolii na ulicy Poprzecznej. Niewielkie spowolnienie ruchu też w samym centrum miasta, gdzie odbywa się protest. Drogi nie są jednak blokowane.

18:35 Śląskie

Obserwujemy ruch na drogach w Śląskiem. Wzmożony ruch jest w pobliżu cmentarzy - po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu nekropolii od jutra, wiele osób postanowiło w ostatniej chwili odwiedzić groby bliskich.

Poza tym utrudnienia są na DTŚ-ce na wysokości Rudy Śląskiej. To efekt protestu - sznur samochodów w kierunku Katowic jedzie z prędkością ok. 20 km/h.

18:28 Mazowieckie

DK 50 jest zablokowana po śmiertelnym wypadku. Do wypadku doszło po godz. 17 na DK nr 50 w miejscowości Stary Nacpolsk. Doszło tam do zderzenia busa z samochodem ciężarowym - cztery osoby zginęły.

Według policji utrudnienia mogą potrwać wiele godzin. Wyznaczono objazdy przez Wyszogród i Wróblewo.

17:50 Komunikacja w Małopolsce

W związku z decyzją rządu o zamknięciu cmentarzy w najbliższych trzech dniach komunikacja miejska w Krakowie będzie funkcjonowała według normalnych weekendowych rozkładów jazdy - podał Zarząd Transportu Publicznego. Ze specjalnych rozkładów zrezygnowały też inne miasta w regionie.

Z uwagi na to że informacja o zamknięciu cmentarzy została podana do informacji publicznej bardzo późno, operator nie będzie w stanie ściągnąć wszystkich informacji z przystanków - zaznaczył ZTP.

Wszystkie dodatkowe kursy autobusów na cmentarze zapowiadane na okres Wszystkich Świętych odwołały też władze innych dużych miast w Małopolsce, m.in. Tarnowa i Nowego Sącza.

17:40 Podhale

Zakorkowane także Podhale. Najtłoczniej zrobiło się pod cmentarzami. Mieszkańcy tłumnie ruszyli na nekropolie, by zdążyć przed jutrzejszym zamkniecie.

W wielu miejscach utworzyły się korki, a w niektórych miejscowościach po ogłoszeniu decyzji rządu zdecydowano, że cmentarze będą czynne nawet do 23.

Poza okolicami cmentarzy ruch na drogach nie jest duży - pogoda nie sprzyja wyjazdom. Pada deszcz i jest coraz zimniej, co sprawia, że warunki do jazdy są utrudnione.

17:36 Szczecin

Przed Cmentarzem Centralnym w Szczecinie pół godziny temu nie było problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego przy cmentarzu, teraz jest to trudne.

Największe utrudnienia dla kierowców wokół ronda na Gumieńcach. W regionie zablokowana DK 11 po kolizji na wysokości Mścic.

Synoptycy ostrzegają, że w nocy i nad ranem będą tworzyć się mgły

17:31 Śląskie

W związku z decyzją rządu o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada br., organizator komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odwołał uruchomienie przygotowanych na Wszystkich Świętych 15 specjalnych cmentarnych linii autobusowych.

Jak poinformował w piątek po południu rzecznik Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) Michał Wawrzaszek, pomimo decyzji rządu nie ulegają zmianie wszystkie pozostałe zmiany wprowadzane przed i na 1 listopada.

17:22 Podkarpackie

Po wypadku w piątek przejezdna jest już droga krajowa nr 9 w Cmolasie koło Kolbuszowej (Podkarpackie). W zderzeniu auta osobowego z ciężarowym, śmierć na miejscu poniósł kierujący samochodem osobowym.

17:15 Poznań

17:10 Śląsk

Spodziewajcie się utrudnień w ruchu na Drogowej Trasie Średnicowej w rejonie Gliwic.

Tam lada moment ma zacząć się pierwszy z zapowiadanych na dziś na Śląsku protestów. 

16:36 Kraków

16:30 Kraków

Przy cmentarzu Rakowickim w Krakowie jak na razie spokojnie, nie ma wielu aut, sama ulica Rakowicka jest wyłączona z ruchu, dale dojeżdża tam kilka dodatkowych linii tramwajowych.

Korki zaczynają się jednak tworzyć przy cmentarzu Batowickim.

W Krakowie zaczął się popołudniowy szczyt komunikacyjny i dodatkowo pada deszcz, a to powoduje dodatkowe utrudnienia w ruchu.

16:25 Warszawa

Ruch na drogach mniejszy, niż zwykle prze 1 listopada. Tak jest choćby na trasach wyjazdowych z Warszawy na północ - podaje Grzegorz Kwolek.

Większy ruch jest na  trasie S7 w kierunku Łomianek, korki pojawiają się na DK 10 w okolicach Płońska i Sierpca i drogach przed Płockiem.

Większy ruch jest na S8 w kierunku Białegostoku, ale już za Markami pojedziecie bez utrudnień.

16:18 Dolny Śląsk

Utrudnienia na dolnośląskim odcinku A4. Między węzłami Lubiatów i Chojnów zderzyły się 2 ciężarówki. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Zgorzelca.

15:50 CMENTARZE ZAMKNIĘTE NA CZAS WEEKENDU

Decyzją premiera, cmentarze będą zamknięte od jutra aż do poniedziałku 2 października. Jak przestrzegał Mateusz Morawiecki, wizyta u rodziny, szczególnie z udziałem osób starszych, też może niebezpieczna. 

15:51 Opolskie

Służby drogowe odblokowały drogę w Izbicku, gdzie na trasie z Opola do Strzelec Opolskich samochód wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu.

Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 94 z Opola do Strzelec Opolskich. W miejscowości Izbicko na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu wjechał samochód osobowy. Nikt nie odniósł obrażeń, jednak na czas pracy służb drogowych trasa była zablokowana.

15:42 Pomorze

Na Pomorzu nie ma aktualnie informacji o zablokowanych drogach, ale są miejsca, gdzie  kierowcy tracą czas.

DK 6 w Rumii - tam spore zatory, także ze względu na remont i nową organizację ruchu.

Korki występują na DK 20 między Gdynią, a Chwaszczynem i daje - na dojeździe do Żukowa. Podobnie na DK 7 na odcinku między Gdańskiem, a Żukowem.

15:34 Śląskie

Utrudnienia na A1 w Kobiórze. Na trasie w kierunku Tychów bus wpadł do rowu. Na czas wyciągania go na jezdnię zablokowany był prawy pas i utworzyły się korki.

Na jezdni  w kierunku Pszczyny zderzyły się trzy samochody, co  spowodowało blokadę lewego pasa.

Poza tym  utrudnień na drogach można spodziewać się w różnych częściach regionu w związku zaplanowanymi protestami.

15:30 Warszawa

W stolicy ruch wzmożony, jak w każdy piątek o tej porze, jednak nie ma problemu z wyjazdem z Warszawy, czy wjazdem do miasta.

Jedyny utrudnienia można napotkać na trasie S8 w stronę Białegostoku - przed  Marymoncką zderzyły się tam trzy samochody.