Nieprzytomną ofiarę wypadku, która oddycha i nie ma urazów, powinniśmy ułożyć w odpowiedniej pozycji, określanej jako bezpieczna - boczna ustalona. Pozwala ona zachować drożność dróg oddechowych, zapobiega zapadaniu się języka na tylną ścianę gardła, a także dostaniu się do układu oddechowego ciał obcych jak krew czy wymiociny.

W pierwszej kolejności oceniamy stan poszkodowanego, sprawdzamy stan świadomości, sprawdzamy oddech i udrażniamy drogi oddechowe i dopiero wtedy układamy poszkodowanego w pozycji bezpiecznej - bocznej ustalonej. Jeżeli poszkodowany nosi okulary, musimy je zdjąć. Wyjmujemy również z kieszeni odzieży poszkodowanego przedmioty, które mogą grozić urazami.

Klękamy z boku poszkodowanego leżącego na plecach. Jego bliższą nam nogę zginamy w kolanie, a stopę wsuwamy pod drugą nogę na wysokości kolana. Następnie chwytamy za zgięte kolano i odpychamy nogę w przeciwnym kierunku. Powoduje to uniesienie pośladków poszkodowanego - wsuwamy pod nie wyprostowaną, leżącą w osi ciała rękę. Drugą rękę przekładamy przez klatkę piersiową poszkodowanego, a grzbiet dłoni przykładamy do jego policzka.

Następnie chwytamy jedną dłonią za bark (położony dalej od nas), drugą za biodro poszkodowanego i płynnym ruchem obracamy poszkodowanego w swoim kierunku.

Gdy nieprzytomny leży już na boku, odwodzimy od tułowia rękę, przez którą poszkodowany był przekręcany - pomoże to ustabilizować jego pozycję. Głowę poszkodowanego odchylamy delikatnie do tyłu, podkładając dłoń pod policzek. Zgiętą w kolanie nogę nieprzytomnego zsuwamy z drugiej nogi i dociągamy w kierunku brzucha.

Poszkodowanego powinniśmy okryć, by zabezpieczyć go przed utratą ciepła. Co 2-3 minuty musimy też sprawdzać jego oddech i świadomość.

Przeciwwskazania do stosowania pozycji bocznej ustalonej:

- urazy kręgosłupa i kości czaszki,

- urazy klatki piersiowej i brzucha,

- złamania kończyn i miednicy.

Trzeba jednak pamiętać, że również w przypadku osób z urazami - jeśli grozi im niebezpieczeństwo zalania dróg oddechowych treścią żołądkową, krwią lub śliną - możemy zastosować ułożenie w pozycji bocznej ustalonej.